SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

BPPV: a rendszeres tornával kezelhető szédülés

Családinet [cikkei] - 2016-04-05
A jóindulatú helyzeti szédülés (BPPV) heves, rövid ideig tartó szédüléses roham, mely hányingerrel, hányással is járó, erős tüneteket képes kiváltani, ám néhány gyakorlat ismétlésével, akár 3-4 hét alatt kezelhető.
BPPV: a rendszeres tornával kezelhető szédülés

A fej helyzetváltoztatására jelentkezik

A jóindulatú helyzeti szédülés (BPPV) - bár a neve ezt sugallja – nem okoz kellemes pillanatokat az érintetteknek. Az esetek többségében a fej-, vagy testhelyzet változtatás hatására jelentkező szédülés megjelenéséhez általában elég egy ágyban való átfordulás, vagy felülés is – mondja dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa. A rohamok hirtelen jelentkeznek, általában rövid ideig tartanak.


Mi okozza a forgó szédülést?

Az egyensúly szabályozó szervünk a belső fülben található. Az itt lévő szőrsejtek felszínén apró mészkristályok helyezkednek el, melyek a belső fülben lévő folyadék áramlásának megfelelően mozognak. Dr. Fülöp Györgyi elmondta, hogy a BPPV-t az okozza, ha egy mészkristály leválik a helyéről és a fej mozgásakor elmozdul a helyéről.


A BPPV vizsgálata

A szédülés jellege, ideje és a kiváltódás körülményei alapján az orvos már nagy valószínűséggel meg tudja állapítani, hogy a betegnél a szédülés melyik típusa jöhet szóba. A diagnózishoz BPPV gyanúja esetén elvégezhető egy mozdulatsor is, az ún. Dix-Hallpike manőver. Ennek során a beteget ülő helyzetből hanyatt kell fektetni, fejét az ágy szintje alá süllyeszteni, jobbra, majd balra fordítani, majd ismét felültetni. Ezzel a manőverrel BPPV-s betegeknél a provokációra azonnali, tipikus, szédüléses rohamot lehet előidézni, mely maximum 2 perc alatt le is csillapodik. „Ez egy fontos differenciáldiagnosztikai adat. Természetesen egyértelmű panaszok esetén is illik végighaladni a szokásos fizikális vizsgálatok során. Attól, hogy valakinél beigazolódik, hogy BPPV áll panaszai hátterében, még fellelhetünk egyéb egyensúlyszervi ill. centralis okot is!”


Kutyaharapást szőrével?

A BPPV kezelésére kidolgozott torna célja, hogy a leszakadt mészkristály jusson ki az ívjáratokból, vagy feloldódjon, ezáltal a szédülés megszűnjön. A gyakorlatok kellemetlen mellékhatása, hogy erős szédülést is képesek kiváltani, ám idővel ez egyre enyhül, míg végül megszűnik és így a BPPV is elmúlik. „Ha megoldható, a beteg számára is megnyugtatóbb, ha legalább az első időszakban, az erősebb szédülés jelentkezésekor van segítsége a torna ideje alatt. Sokan nagyon megijednek, amikor a gyakorlatok heves szédülést, esetleg hányást provokálnak, ezért jó, ha nincs egyedül a beteg, a torna végzése kapcsán. A speciális mozgássort napi 4-5 alkalommal javasolt elvégezni, általában 3-4 hétig, míg a panaszok teljesen elmúlnak.”


BPPV torna

Az otthoni gyakorlatoknak több típusa létezik, ezeket a rendelőben a kezelőorvossal van lehetőség begyakorolni. A beteg vizsgálatát követően, tüneteinek függvényében javasolható az esetenként igen erős szédülést produkáló Epley-manővernek is egy enyhébb, otthon is végezhető típusa – magyarázza dr. Fülöp Györgyi. A gyakorlatok mellett bizonyos esetekben szükség lehet kiegészítő gyógyszeres kezelésre is. „Ha a kontroll vizsgálat során az ismételt provokációval a betegnél a szédülést már nem lehet kiváltani, akkor valószínűleg kigyógyult ebből a kellemetlen betegségből. Sajnos a panaszok idővel visszatérhetnek, a hajlam megmarad! Ez esetben minél előbb újra kell kezdeni a tornagyakorlatokat.”

Ha szeretnéd megtudni, milyen típusú a szédülésed, olvasd el ezt a cikket:

Néhány kérdésből megtudhatjuk, milyen típusú a szédülésünk

Forrás: http://www.fulorrgegekozpont.hu
Fotó: andronicusmax/flickr

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja