SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Van-e összefüggés a pajzsmirigy autoimmun gyulladása és a terhességi szövődmények között?

Prof. Dr. Balázs Csaba [cikkei] - 2017-02-22
Ez a probléma fontossága miatt a kutatók egész sorát késztette arra, hogy kutatásaikkal próbáljanak választ adni arra a kérdésre, hogy van-e a kapcsolat a két fogalom között. Azt már ugyanis korábban sikerült tisztázni, hogy a csökkent pajzsmirigyműködés meddőséget okozhat. Ezért meddőség esetén egyre inkább figyelnek fel a pajzsmirigy csökkent működését részben jelző emelkedett TSH-ra. Több alkalommal hallom, hogy a TSH-nak 1-2 között kell(ene) lennie.
Van-e összefüggés a pajzsmirigy autoimmun gyulladása és a terhességi szövődmények között?

Köztudott azonban, hogy a TSH értéket számos tényező befolyásolja:

Figyelembe kell venni ugyanis a következőket:

  • a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
  • a beteg lakóhelyének jódellátottságát
  • a beteg nemét
  • az évszakot
  • a napszakot
  • a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető)
  • az alkalmazott gyógyszereket (ide tartoznak többek közt a szív-, és gyomorproblémákra szedett, vagy hormonális fogamzásgátló készítmények is)
  • a vizsgálati módszereket
  • a beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
  • felszívódási viszonyokat
  • TSH elleni antitest jelenlétét

A kérdés röviden úgy tehető fel, hogy amennyiben a TSH érték elérte a kívánatos értéket, akkor minden rendben van? Mi a helyzet az anti-TPO-val?

Erre a fontos kérdésre adtak választ Meena M és társai, akik 1000-nél több terhest vizsgáltak a terhesség első, második és harmadik trimeszterében (3 hónapjában)(The Effect of Anti-Thyroid Peroxidase Antibodies on Pregnancy Outcomes in Euthyroid Women.J Clin Diagn Res. 2016 Sep; 10(9): QC04–QC07). Az eredményeik az 1. táblázatban láthatók. A TSH értékek a terhesség alatt a szülés utáni periódus kivételével normál tartományban voltak. Az első trimeszterben az anti-TPO szint emelkedett volt, de ezt követően csökkentő tendenciát mutatott.
 

Terhesség TSH (mIU/ml) (átlag±SD) Anti-TPO (IU/ml) (átlag±SD)
Első trimeszter 2.67±1.15 209±284.32
Második trimeszter 2.33±1.16 112.34±126.08
Harmadik trimeszter 2.12±0.92 76.06±83.44
Szülés után 7.6±18.23 84.13±106.32 

(1. táblázat)


Mi az anti-TPO?

A pajzsmirigy peroxidáz (TPO) egy membránkötött, glikozilált, hem-tartalmú fehérje, amely a pajzsmirigy follikuláris sejtjeinek apikális membránjában található meg. A TPO a tireoidea eredetű mikroszomális antigénként ismert nagyméretű fehérje fő alkotórésze, katalizálja a tireoglobulinbn lévő tirozilcsoportok jodinációját, ami a T3 és T4 pajzsmirigyhormon szintézisét eredményezi. A pajzsmirigy peroxidáz elleni autoantitestek mérése az autoimmun pajzsmirigybetegségekben szenvedő betegek azonosításának hasznos eszköze. Az anti-TPO antitestek szintje az aktív autoimmun pajzsmirigygyulladásban szenvedő betegek több mint 90%-ában emelkedett. Az anti-TPO antitestek normális pajzsmirigy-funkciójú, egészséges egyéneknél alacsony koncentrációban mutathatók ki (Kaczur V, Vereb Gy, Molnar I, Balázs Cs. et al. Effect of anti-thyroid peroxidase (TPO) antibodies on TPO activity measured by chemiluminescence assay. Clin Chem. 1997;43:1392–1396.) (1. ábra)
 

(1. ábra) Anti-TPO kimutatása a pajzsmirigyen
(a fénylő részek jelzik a jelenlétét)


A vizsgálat végén azonban azt találták, hogy az anti-TPO pozitívak között a komplikációk száma (koraszülés, vérszegénység, eklampszia, továbbá a terhesség alatti magas vérnyomás) és súlyosság jelentősebb volt (2 táblázat).

Az eredményeikből azt szűrték le, hogy a TSH szint önmagában nem elegendő, figyelembe kell venni a gyulladás esetleges fennállását is, azért meddőség esetén erre a faktorra is célszerű gondolni.

  Anti-TPO pozitívak Anti-TPO negatívak
Vérszegénység 21 (52.5%) 7 (17.5%)
Koraszülés 5 (12.5%) 1 (2.5%)
Méhen belüli növekedési
retardáció IUGR
    6 (15%) 8 (20%)
eklampszia 4 (10%) 2 (5%)
Terhességi magas vérnyomás 8 (20%) 5 (12.5%)

(2. táblázat)

 

Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)
A szerkesztő ajánlja