SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Járjunk színházba, hogy friss maradjon az elménk!

- 2017-05-06
Az agyat stimuláló tevékenységek segítenek az enyhe kognitív károsodás tüneteinek elkerülésében, amelyben egyes becslések szerint a 65 éven felüliek mintegy 20 százaléka szenved.
Járjunk színházba, hogy friss maradjon az elménk!

Az enyhe kognitív károsodás egy olyan jelenség, amelyet a szakemberek valahol az öregedéssel járó természetes szimptómák és a demencia között helyeznek el. Tünetei között szerepel a feledékenység, a szétszórtság és a koncentrációs képesség romlása.

Amerikai tudósok szerint az egyik leghatékonyabb fegyver a probléma ellen a rendszeres színházba járás.
Azért rendkívül hasznos ez a szabadidős tevékenység, mert így az idős ember egyrészt kimozdul, emberek közé megy, másrészt viszont az elméjét is használnia kell, hogy kövesse és értelmezze a darabot.
„Mindkét tevékenység fontos része annak, hogy az idős ember mentálisan friss maradjon. A demencia sajnos globális probléma, és komoly megterhelést jelent a gondozók mellett az egész társadalom számára is” – mondja a kutatást vezető dr. Yonas Geda, a Mayo Klinika munkatársa.

A szakemberek 1929 olyan 70 éven felüli idős embert vizsgáltak, akik kognitív értelemben teljesen normálisnak számítottak a kezdetekkor. Mint kiderült, évek múltán azok a páciensek kerülték el a kognitív károsodás tüneteit, akik rendszeresen stimulálták agyukat színházi előadásokkal, illetve egyéb hasonló tevékenységekkel.

Forrás: http://mipszi.hu
Fotó: https://commons.wikimedia.org

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja