SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hüvelyi folyás - mikortól túl sok?

Családinet [cikkei] - 2018-03-02
A hüvelyi folyás természetes és szükséges jelenség, hiszen ez biztosítja a hüvely egészségét és véd a fertőzésekkel szemben.
Hüvelyi folyás - mikortól túl sok?

Minden nő tapasztalja, melynek mennyisége és állaga a ciklus során változó képet mutat. Hogy mikor érdemes nőgyógyászhoz fordulni, arról dr. Hetényi Gábort, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyászát kérdeztük.
 

A hüvelyi folyás szerepe

A hüvely és a méhnyak mirigyei folyamatosan termelnek váladékot, mely kis mennyiségben, folyamatosan távozik. Fő szerepe a hüvely nedvesen tartása, a tisztulás, valamint a fertőzésekkel szembeni védekezés, hiszen a benne található lactobacillusoknak köszönhetően véd a káros mikroorganizmusok ellen, mivel savas közeget biztosítanak. Színe fehér, szinte átlátszó, szagtalan, nem darabos. Mennyiségét tekintve széles képet mutat, ugyanis ez egyénenként változó, ráadásul több tényező is befolyásolja, mint pl. a ciklus (ovulációkor és a menstruáció közeledtével nagyobb mennyiség ürül), pszichés tényezők, várandósság (ekkor is bővebb folyás tapasztalható), nemi izgalom.
 

Bővebb folyást tapasztalok. Miért?

Mint már említettük, a váladék mennyiségét több minden befolyásolja, mely nem feltétlenül jelent kóros folyamatokat. Sokan megijednek, amikor ciklusuk közepe tájékán bővebb folyást tapasztalnak, pedig ez az ovulációt jelzi. Ekkor a nyák nyúlós, és még inkább átlátszó lesz, és szerepe, hogy a spermiumok könnyebben tudjanak eljutni a megtermékenyítésre váró petesejthez - így tehát az akkor észlelt bővebb váladék teljesen természetes, nem ad okot aggodalomra.

Ugyanígy rémisztheti meg az első gyermeküket váró kismamákat a nagyobb mennyiségű váladék, ugyanis azt hihetik, pont a terhességük során kaptak el valamilyen fertőzést. Bár való igaz, hogy ekkor a legyengült védekezés miatt könnyebben szaporodnak el a kórokozók, ám ha egyedül erősebb folyást tapasztal az anyuka, az normális jelenség. Ennek oka, hogy a szervezet így próbál védekezni a fertőzésekkel szemben. Viszont amennyiben színe fehér, úgy gyulladás állhat fenn, ha sárgás és rossz szagú, akkor valószínű, hogy gombás fertőzés. Ilyen esetekben mielőbb orvoshoz kell fordulni, mivel a felszálló fertőzés a babát is veszélyeztetheti, és idő előtti szülés indulhat meg - mondja dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza.
 

Mikor forduljon orvoshoz?

Általánosságban elmondható, hogy amennyiben fertőzés áll fenn (akár gombás, akár bakteriális, akár vírusos), úgy a megnövekedett folyás mellett egyéb panaszok is jelentkeznek, pl.

  • más szín,
  • más állag,
  • kellemetlen szag,
  • alhasi fájdalom,
  • viszketés,
  • fájdalmas közösülés.

Tehát összességében kijelenthető, ha valami változást tapasztal, érdemes szakemberhez fordulni, aki fizikális vizsgálattal és kenetvétellel, esetleg tenyésztéssel felállítja a diagnózist és megfelelő kezelést javasol. Ez leggyakrabban antibiotikus kúrát, majd lactobacillus-helyreállító terápiát jelent, valamint a partner egyidejű kezelését.

Milyen esetekben nő meg a fertőzés rizikója?

  • strandszezon
  • nem megfelelő intim higiénia (a túlzott higiéniát is beleértve)
  • cukorbetegség
  • antibiotikum kúra
  • méhszáj gyulladás
  • méhnyakrák
  • hormonzavar

Forrás: Nőgyógyászati Központ
Indexkép: Pixabay - 3322927

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja