SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hüvelyi fájdalom - mi minden okozhatja?

Családinet [cikkei] - 2018-03-16
A nők olykor kellemetlen hüvelyi fájdalomról panaszkodhatnak, melynek hátterében kóros folyamatok is állhatnak. Dr. Hernádi Balázst, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyászát a lehetséges okokról kérdeztük.
Hüvelyi fájdalom - mi minden okozhatja?

Gyulladás, fertőzés

A hüvelyi és alhasi fájdalmat leggyakrabban gyulladás okozza, melyet legtöbbször valamilyen fertőzés (bakteriális, vírusos, gombás…) vált ki, de akár endometriózis is okozhatja. A hüvely normál baktériumflóráját biztosító Lactobacillusok száma csökken, így a savas közeg a lúgos irányába tolódik, ami kedvező környezetet teremt a káros mikroorganizmusok elszaporodásának. A kellemetlen diszkomfort, fájdalom mellett gyakori panaszként bővebb hüvelyi folyás jelentkezik, ami kellemetlen szagú és megváltozott színű/állagú is lehet.
Diagnózisa a beteg elmondása alapján, valamint kenetvétellel történik, melyből megállapítható, melyik kórokozó a probléma forrása. Kezelése gyulladáscsökkentő, antibiotikumos kenőcsökkel, kúpokkal, illetve szájon át szedhető gyógyszerekkel történik, valamint a kezelés után fontos a lactobacillus-helyreállító, probiotikus készítmény alkalmazása is.
 

Endometriózis

Endometriózis során a méh belső felszínén lévő nyálkahártya a méhen kívül is megjelenik (pl. a hasüregben, de akár a hüvelyben is). Ez azért is baj, mert ez ugyanúgy reagál a hormonális változásokra, mintha méhen belül lenne - azaz a ciklus során megvastagszik, majd leválik. Ezáltal vérzés, gyulladás lép fel, sőt, összenövések, csomók is alakulhatnak ki, ami gátat szabhat a teherbeesésnek is. Súlyosságát a környező szervek érintettségi foka határozza meg.
Laparoszkópos vizsgálattal diagnosztizálható. Kezelése több síkon mozog: fájdalomcsillapítás, hormonterápia, műtét.
 

Fájdalom közösülés során

A hüvelyi fájdalom olykor csupán együttlétek alkalmával jelentkezik. Ennek is több oka lehet: előfordulhat, hogy hüvelyszárazság okozza a kellemetlen érzést, melyet kiválthat pl. ösztrogéndominancia, (korai) klimax, vagy magas prolaktin szint, de az is lehet, hogy endometriózis, méhnyakrák (előrehaladott), kismedencei gyulladás vagy fertőzés áll a hátterében. A probléma igen gyakori szülés után, amikor még nem állt vissza a megszokott hormonális egyensúly, viszont általában 6 hónapon belül, de ritkábban a szoptatás után, megszűnik a panasz.
Kezelése a kiváltó októl függ, így történhet síkosító gélek alkalmazásával és hormonterápiával, gyógyszeres kezeléssel is, illetve endometriózis során akár műtétre is sor kerülhet.
 

Terhesség során

"Terhesség során rengeteg hormonális és fizikai változáson megy keresztül a kismama, így kellemetlen tünetek széles palettájával találkozat mindhárom trimeszter alatt. Koraterhességben hüvelyi fájdalmat okozhat a kisugárzó fájdalom, ugyanis a méh növekedése, a szalagok nyúlása olykor kellemetlen érzéssel járhatnak. Később, amikor a magzat már nagyobb méretű, egyes idegeket nyomhatja, melyek hosszabb-rövidebb idejű éles fájdalommal járhatnak. Ugyancsak hasonló panaszt okozhat az, amikor a baba aktívan mozog, a szülőcsatorna felé fordul. Nem árt azonban tudni, hogy a hüvelyi fájdalom jelezheti a méhszáj nyílását is, így ha hosszabb ideig fennáll a panasz, esetleg görcsök vagy vérzés csatlakozik hozzá, úgy mihamarabb forduljon orvosához" - tanácsolja dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza, aki hozzátette, ekkor a fertőzés jelenlétét is érdemes kizárni.
 

Méhnyakrák

Bár a méhnyakráknak korai stádiumban általában nincsenek tünetei, ám megeshet - főleg előrehaladottabb állapotban -, hogy a közti vérzés mellett hüvelyi fájdalom hívja fel rá a figyelmet, mely gyakran szexuális együttlétek során jelentkezik, az idegi érintettséget jelzi. A korai stádiumban/rákmegelőző állapotban felismert elváltozás idejében megkezdett kezelése a kulcsa a gyógyulásnak és a megelőzésnek, ezért fontos a rendszeres szűrés (HPV vizsgálattal együtt).

Forrás: Nőgyógyászati Központ
Indexkép: pixabayJerzyGorecki

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja