SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ilyen vizsgálaton kellene részt venni a menopauza után

Családinet [cikkei] - 2018-06-26
Tumormarkerek vizsgálata a nőgyógyászatban - mikor van rá szükség?
Ilyen vizsgálaton kellene részt venni a menopauza után

Bizonyos daganatok jelenlétére nem utalnak tünetek

A legtöbb elváltozás korai stádiumában nem hívja fel magára a figyelmet.

A szűrő vizsgálatok célja a daganatok éppen ebben a korai, még nem előrehaladott állapotban való megtalálása, illetve nyomonkövetése. Hogy kiknek érdemes nőgyógyászati tumormarker vizsgálaton részt venniük, azt dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ daganatos kórképekkel is foglalkozó nőgyógyásza osztotta meg.
 

Mik azok a tumormarkerek?

A tumormarker egy olyan anyag (különböző fehérjék, hormonok), amely mennyisége sokszor megemelkedik pl. gyulladásos, illetve daganatos kórképek esetén. Ezeket maguk a daganatok is termelik, de testnedvekből (pl. vér, vizelet) is vizsgálhatóak.

Több tumormarker létezik, melyek többféle ráktípust is jelezhetnek. Fontos hangsúlyozni, hogy bár nagyon informatív a kapott érték, a diagnózis felállításához nem elegendő. Emelkedett szint esetén alapos kivizsgálás, képalkotó vizsgálatok elvégzése, illetve biopszia indokolt. A gyanú felvetése mellett a már diagnosztizált daganatok nyomon követésére viszont kifejezetten alkalmas.

Kiemelendő, hogy önmagában nem alkalmas szűrővizsgálatra vagy korai diagnózis felállítására, az értékek összehasonlítása szükséges az esetleges kezelés előtt, alatt és után.

A nőgyógyászati daganatok vizsgálatára leggyakrabban használt tumormarkerek:

  • CA-125, AFP (petefészek)
  • HE-4 (petefészek)
  • CA 15-3, CA-549, MCA (emlő)
  • CEA, CA 72-4, CA 19-9 (tápcsatorna / emésztőszervi érintettség)
  • TPS (áttétes emlőrák)


Mikor érdemes a vizsgálatot elvégeztetni?

A daganatok - mint amilyen az emlő-és a petefészekrák is - kezdeti stádiumban általában tünetet nem okoznak. Amennyiben valakinek a családjában előfordult már hasonló megbetegedés (emelkedett a kockázat!), úgy érdemes rendszeresen ellenőriztetni nőgyógyászati tumormarkereit is, csakúgy, mint menopauza után, hiszen ekkor megnő egyes daganatok megjelenésének az esélye.

"Menopauza után gyakran elfelejtenek nőgyógyászhoz menni a nők, de a rákos megbetegedések nem felejtenek el megjelenni, sőt! Éppen ezért volna fontos, hogy az éves szűrésben benne legyen a tumormarkerek vizsgálata is, hogy ha szükséges, akkor további ellenőrzéseket, vizsgálatokat végezhessünk. Ezzel megnő a lehetősége annak, hogy még korai stádiumban kiderüljön, vannak-e abnormális sejtek", mondja dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyászati daganatokkal is foglalkozó nőgyógyásza, aki hozzátette, hogy természetesen panasz (akár a legcsekélyebb) esetén is célszerű a szűrés, és a tumormarker vizsgálat.
Például a CA-125 tumormarker ellenőrzése feltétlen indokolt petefészek daganatra utaló panaszok esetén is (pl. haspuffadás, vérzészavarok, deréktáji fájdalom).
 

Milyen érték esetén kell daganatra gyanakodni?

A nőgyógyászati daganatok esetén a legtöbbet nézett érték a CA-125.

Elsősorban követésre használható. Ez egy általános petefészekmarker, kb. 35-ig normál az érték, 300-ig inkább jóindulatú elváltozásra utal, felette pedig már felkelti a rosszindulatú daganat gyanúját.
Érdemes tisztában lenni azzal is, hogy nem csak daganatot jelezhet a magas érték, ugyanis endometriózis fennállásakor is emelkedett vagy magas lehet a szintje. A CA-125 mellett alkalmazzák kiegészítő vizsgálatként a HE-4 ellenőrzését is, mely pontosítja a kapott értéket, és közelebb visz ahhoz, hogy jó-vagy rosszindulatú elváltozással van dolgunk, így ezzel kombinálva nő az érzékenység. Petefészekrák esetében kockázatbecslő algoritmusokat is alkalmazunk, e markerek segítségével (ROMA, RMI).

Forrás: Nőgyógyászati Központ
Indexkép: PixabayDarkoStojanovic

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja