SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mennyire rongálják a szemünket a videojátékok?

Családinet [cikkei] - 2019-10-03
A klasszikus társasjátékok egyre inkább háttérbe szorulnak, hisz ma már a videojátékok, okostelefonok és táblagépek applikációi hódítanak, a vizuális valóság-szimulációk pedig teljesen magával ragadják a játékosokat.
Mennyire rongálják a szemünket a videojátékok?

Sokszor észre sem vesszük, mennyi időt töltünk ezekkel a játékokkal, a képernyő előtt töltött idő viszont sok kellemetlenséget, többek közt szemszárazságot, látásromlást is okozhat – hívja fel a figyelmet Dr. Nagymihály Attila, a Budai Szemészeti Központ intézetvezető főorvosa.

Elképesztő ütemben fejlődik a videojátékok világa, a virtuális valóság köré az utóbbi évtizedben teljes iparág épült. Ma már vannak olyan hivatásos játékosok, akik azért kapnak fizetést, hogy a játékukat online rögzítsék, és azt megosszák a rajongókkal. A gyártók célja, hogy a felhasználók minél több időt töltsenek a játékokkal, és minél többen játszanak az általuk kiadott alkalmazásokkal. Mivel a játékélmény és a képernyők előtt töltött idő egyre nő, nem árt figyelembe venni, hogy milyen következményei lehetnek ennek a hobbinak.

Gyakran hallani, hogy az iskola, illetve a munka után az emberek otthon leülnek a videojátékok elé, vagy kezükbe veszik a tabletet és az okostelefont, majd órákra belefeledkeznek a virtuális valóságba. Az ülő életmóddal és a kevés mozgással járó egészségügyi kockázatokról sok információ elérhető és arról is egyre több szó esik, hogy ez mennyire ártalmas a szemeknek.

„A túlzásba vitt televíziózás vagy számítógépezés mellett a videojátékok is a szem károsodásához vezethetnek, hisz ugyanúgy órákra a képernyőre tapad az ember. A homályos látás, a szemirritáció, a szemszárazság, alvásproblémák gyakori tünetek, de hosszú távon komolyabb látásproblémák is felléphetnek. A játékok nagyobb kockázatot jelentenek a felhasználók számára, hisz a harsány, villogó fények és színek, a gyorsan változó képernyőképek még nagyobb stresszt jelentenek a szemünk és az agyunk számára.

A gyermekek esetén kiemelten fontos figyelni arra, hogy a tablettel, számítógéppel töltött idő, vagyis amikor a szem közeli fókuszálásra van kényszerítve, megfelelő mértékben ellensúlyozva legyen szabadban töltött játékidővel. A szemszárazság és az alvásprobléma mellett kutatások igazolják, hogy gyermekeknél a rövidlátás kockázatának kialakulása is jelentősen megnő, ha túlsúlyba kerül a videojátékokkal töltött idő. A jó hír az, hogy megfelelő odafigyeléssel a tünetek csökkenthetők, a javasolt óvintézkedések betartásával tehetünk a látásunk megóvásáért" – mondja Dr. Nagymihály Attila.


Így védhetjük meg látásunkat

Íme, néhány egyszerű, könnyen betartható javaslat, ami megvédi a látásunkat, miközben elmerülünk a virtuális valóságban:
 

1. Távolság a képernyőtől

A képernyőhöz túl közel ülő ember van kitéve leginkább a veszélynek. Fontos ügyelni arra, hogy elég távol legyünk a monitortól, ami általában 2,5-7 métert jelent a képátló méretétől függően. Minél nagyobb a készülék, annál távolabb kell elhelyezkedni a tévézéshez, játékhoz.
 

2. Gyakori szünetek

A szemészek szerint érdemes félóránként pihentetni a szemet, és ügyelni arra, hogy ebben az időszakban olyan távolságra nézzünk, ami messzebb van a képernyőnél.
 

3. Megfelelő világítás

Sokszor fokozza a játékélményt, ha teljes sötétség van a szobában, és lekapcsolunk minden fényforrást, de ez nagyon rossz a szemnek.  Mindenképp kell valami plusz fényforrás a helyiségbe.
 

4. Szem nedvesítése

Ha keveset pislogunk a gép előtt, a könnyfilmréteg elterülése kevésbé optimális. Ha száraznak érezzünk szemnket, használjunk tartósítószermentes műkönnyet.

"A számítógépes játékok közt is egyre inkább teret hódítanak a virtuális szemüveggel használható alkalmazások. Több kutatás is készült arra vonatkozóan, hogy a virtuális szemüvegben történő játék tulajdonképpen kíméli a szemet abból a szempontból, hogy kevésbé okoz szemszárazságot. Egy virtuális headset használata a jövőben megoldást jelenthet azok számára is, akik munka miatt ülnek sokat a gép előtt, és emiatt száraz a szemük" - magyarázza Dr. Nagymihály Attila.

Kapcsolódó cikkeink:

Forrás: purecom.hu

Kép: korobskyph / shutterstock

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja