SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Visszatérő vetélés Hashimoto pajzsmirigy-gyulladáshoz társult nem endokrin auto-immun rendellenességekben

Prof. Dr. Balázs Csaba [cikkei] - 2020-05-26
Vetélésről beszélünk, ha a magzat elvesztése a 20. terhességi hét előtt következik be. A terhességek kb. 30%-a vetélést eredményez, azonban az összes vetélésnek csak egytizedét mutatják ki klinikailag.
Visszatérő vetélés Hashimoto pajzsmirigy-gyulladáshoz társult nem endokrin auto-immun rendellenességekben


Mit mutatnak a legújabb adatok?

Az ismétlődő vetélés (RPL) a párok 5%-át érinti. A visszatérő vetélés oka több tényező lehet, de a nők 50%-ánál ismeretlen, a részletes értékelés ellenére. Az esetek fennmaradó 50%-ában a RPL okait genetikai, strukturális, fertőző, endokrin, immunfaktorok magyarázzák.

Kétségtelen, hogy az autoimmun rendellenességek releváns szerepet játszanak az RPL-ben, és ez a vetélés számos elfogadott okának egyike. Közülük egyre több bizonyíték köti össze a pajzsmirigy autoimmunitását a káros terhesség kimenetelével, ideértve a vetélést vagy a koraszüléseket.

Valójában, a Hashimoto pajzsmirigy-gyulladása (HT) a világon leggyakoribb autoimmun rendellenesség, a nők körülbelül 8-10%-át érinti reproduktív életkoruk során és részt vett a visszatérő vetélések kialakulásában. Figyelemre méltó, hogy előfordulhat izoláltan vagy egyidejűleg más endokrin és/vagy nem endokrin autoimmun betegségekkel, beleértve az több un. szervspecifikus autoimmun betegséget. Az anti-pajzsmirigy-peroxidáz ellenanyagok (anti-TPO-Abs) jelenlétét (a nők kb. 10%-a 14. terhességi héten) a meddőség és a vetélés megnövekedett arányának okaként tartják számon.

„Amíg TSH nem lesz 2,0 vagy az alatt, addig ne is gondoljanak a babára” – ezzel a panasszal keresnek fel ismételten vetélt betegeim. Tehát csak a TSH vagy annak kezelése megoldhatja ezt a problémát?


Valójában hogy is van ez?

Az ismert, hogy az autoimmun betegségek ritkán jelentkeznek egy szerven, a leggyakoribb, hogy több szervet is érintenek. Ezeket összefoglaló névvel pajzsmirigybetegséghez társult szindrómának (TAD vagy NEAD-nek) nevezzük. Sokan csodálkoznak azon, hogy a vizsgálat során a bőr festékhiányát (vitiligó), vagy  B12 hiányos vészes vérszegénységet kapcsolatba lehet hozni a pajzsmirigy betegségével és így a vetéléssel.

Melyek ezek a kórképek? (1. táblázat)

Autoimmun pajzsmirigybetegségek


1. táblázat

A kérdés, hogy azoknak van-e nagyobb esélyük a vetélésre, akiknek „csak”  a pajzsmirigy-gyulladásuk mutatható ki vagy azoknak, akiknél más (nem endokrin betegség) is, tehát a TAD valamelyik formájában szenvednek. A kérdés eldöntésére kiterjedt nemzetközi vizsgálat kezdődött, amelynek az eredményét  ebben a hónapban közölték. A 2010–2016 közötti időszakban a HT izolált betegségként fordult elő 3090 nőnél, míg 390 esetben más betegséggel társult formát  találtak (azaz vitiligo, krónikus atrofikus gastritisz, celiakia, vérszegénység stb.), amelyeket TED-nek vagy más nomenklatúra szerint nem endokrin autoimmun betegségnek (NEAD-nek) neveztek el.


A vizsgálat eredménye a következő volt:

Összességében a 3480 nő közül 516 esetében legalább egy vetélés történt. Az izolált Hashimoto thyreoiditisesekben a vetélők aránya 2,1% volt (n = 65/3090); Ezzel szemben azon nők esetében, akik mind a HT-t, mind a NEAD-t hordozták, az RPL gyakorisága szignifikánsan magasabb volt ( n = 22/390; 5,64%) (OR = 2,78 [CI 1,70–4,57]; p <0,0001) (1. ábra ).

Grafikon


1. ábra: A RPL prevalenciája izolált HT és HT betegeknél NEAD kíséretében. HT, Hashimoto pajzsmirigygyulladása; NEAD, nem endokrin autoimmun rendellenességek; RPL, visszatérő terhességvesztés.

Mivel maga a hypothyreosis kétségtelenül lehet a vetélések oka, megvizsgálták ezen nők pajzsmirigyműködését az első vetélés idején. Valóban a csökkent működés fokozott hajlamot jelentett (2. ábra). Ugyanakkor a más szervi betegségben is szenvedőkben a vetélési hajlam lényegesen magasabb volt.

Grafikonok


 
2. ábra Az RPL prevalenciája euthyreoid (A) és hypothyreroid (B) betegekben izolált HT és HT esetén, egyidejű NEAD-vel.


Az anti-TPO-Abs titer és a vetélések száma korrelációjának felmérése céljából vizsgálati populációt négy alcsoportra osztották:

  1. izolált HT-s betegek és két RPL esemény (46/65);
  2. izolált HT-vel és három vagy annál több RPL-es eseményben szenvedő betegek (19/65);
  3. HT + NEAD és két RPL esemény (16/22); és
  4. HT + NEAD és három vagy több RPL esemény (6/22) betegek.

A vizsgálat eredményei megmutatták, hogy a több szervet (nem endokrin) is érintő (un.poli-autoimmun) rendellenességben szenvedő betegek esetében lényegesen gyakoribb volt a visszatérő vetélés, mint az izolált HT által érintett betegekben. Tehát a TSH  normál is értéke mellett is lehet oka a vetélésnek az autoimmun folyamat!


Milyen gyakorlati következménye van ennek a  részletes tanulmánynak?

A laboratóriumi vizsgálatok előtt feltétlen meg kell hallgatni a beteget, keresni a kiegészítő fizikális jeleket, tehát a holisztikus megközelítés nélkülözhetetlen  (ezért kértem most a járvány ideje alatt is a telekonzíliumok során, hogy legalább képeket mellékeljenek a panasziakhoz.)

Miért?

  • Sokan azt gondolják, hogy egyetlen laboratóriumi vizsgálatból, amolyan „varázsgömbből” megtudhatják betegek-e vagy szerencsére nem.
  • Többször leírtam már, hogy a laboratóriumi értékek száraz adatok, amelyek értékelése csak a beteg panaszainak, és vizsgálati leleteinek birtokában lehetséges. Hasonló a helyezet a képalkotó vizsgálatokkal (ultrahangos és izotópos vizsgálatokkal is)
  • A hormonok meghatározása során további nehézséget jelent, hogy a mérések immunológiai módszerekkel történnek, ezért sok esetben nem a biológiailag aktív anyagot mérik. Ráadásul a módszerek laboratóriumonként eltérők és ami még fontosabb az „határértékek” jelölésénél több dolgot nem vesznek figyelembe (életkor, napszak, gyógyszerek szedése stb.)

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: Roman Zaiets / shutterstock

Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
"A halloween a sátánisták ünnepe!" - egy szigetszentmiklósi óvoda hosszan írt arról, miért nem szabad részt venni benne

"A halloween a sátánisták ünnepe!" - egy szigetszentmiklósi óvoda hosszan írt arról, miért nem szabad részt venni benne

"Hallooween nagyon veszélyes mindenkire nézve. Nem kell átvegyünk semmilyen idegen néptől pogány ünnepeket, szokásokat! Ennek a megemlékezése az méltó a keresztyén emberekhez" - írták egy hosszú posztjuk végén.
Október 2024-ben is a látás hónapja

Október 2024-ben is a látás hónapja

A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Egyre többet hallani az ultrafeldolgozott élelmiszerek veszélyeiről, a tájékozottabbak egyenesen a szív-érrendszer legnagyobb ellenségeinek tekintik azokat. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy ezek az élelmiszerek nem mind ugyanolyan feldolgozással készülnek, és bizonyos típusaik akár még csökkenthetik is a kardiológiai kockázatokat. Czakó Bettina, a Kardioközpont dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember MSc egy új elemzés kapcsán beszélt a témáról.
Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

"Csúnyán köhög" - panaszolják aggódva a szülők, amikor náthás és napok óta köhögő gyermekeikkel felkeresik az orvost. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vírusfertőzésekkel együtt járó köhögés 3-4 hétig is fennállhat.
A szerkesztő ajánlja