SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Kullancs eltávolítása lépésről-lépésre

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2020-06-11
Itt a kirándulószezon, vele együtt pedig megjelent a kullancsveszély. Fontos, hogy ha magunkon vagy gyermekeinken észreveszünk egy ilyen kis állatot, azonnal szabaduljunk meg tőle.
Kullancs eltávolítása lépésről-lépésre

A kullancs eltávolításának lépései:
 

  • Kirándulás után az első dolgunk legyen alaposan átvizsgálni a családot!
  • Ne használjunk hegyes tárgyat, például tűt vagy hasonlót, mert az átszakítja a kullancs potrohát, és az összes méreganyagot a szervezetbe juttatja. A legjobb megoldás a kullacscsipesz, amivel biztonságosan, a beszakítás veszélye nélkül távolíthatjuk el az élősködőt.
  • A kullancsot a fej végénél, a kullancs tövénél fogjuk meg, és óvatosan, tekergetés nélkül húzzuk ki! Ne tépjük.
  • Nem gond, ha a kullancs szájszerve – amit tévesen a fejének is szoktak emlegetni – beszakad, és a bőr alatt marad. Abban már nincsenek méreganyagok, és a szervezet néhány napon belül kilöki magából.
  • Használhatunk a csipeszen kívül kullancseltávolító kanalat, kullancskiszedő lapot, és egyéb kullancseltávolító eszközöket is.

 

Mit NE tegyünk, amikor eltávolítjuk a kullancsot
 

  • Kerüljük a házi praktikákat! Ne használjunk gyufafejet, és ne dörzsöljük be a kullancsot zsírral, olajjal, hogy megfulladjon. A fulladozó állat a méreganyagokat a szervezetbe öklendezi.
  • Ne tekergessük a kullancsot semmilyen irányba, mert beszakítjuk a potrohát, ezzel szintén méreganyagokat juttatva a szervezetbe.
  • Amint észrevesszük, távolítsuk el a kullancsot, ne várjuk meg vele az orvos rendelési idejét.


Védekezés a kullancsok ellen
 

  • Kiránduláskor viseljünk hosszú nadrágot, amelynek a szárát gyűrjük be a zokniba.
  • A hosszú hajat fonjuk be, és viseljünk kalapot.
  • Használhatunk kullancsriasztó spray-t is, bár vannak, akiknél allergiás reakciót okoz.
  • A kullancsoltás hasznos, de tudni kell róla, hogy csak az agyvelőgyulladás ellen véd (ami viszont egy igen veszélyes betegség). A szintén kullancsok által terjesztett Lyme-kór ellen nincs vakcina.

(Olvasd el ezt is: A Lyme-kór felismerése és tünetei: már otthoni tesztekkel is könnyen kimutatható)

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: catkin / pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.
Tovább bővült és frissült a Semmelweis HELP alkalmazás

Tovább bővült és frissült a Semmelweis HELP alkalmazás

Új funkciókkal bővült és frissült a Semmelweis Egyetem ingyenes tünetellenőrző alkalmazása, a Semmelweis HELP. A fejlesztéseknek köszönhetően ezentúl önállóan is kereshető az alkalmazásban elérhető 740 betegség, sérülés és állapot tüneteinek enyhítésére és az egyéb teendőkre vonatkozó tudásanyag. Emellett a felhasználói visszajelzések nyomán egyértelműbbé vált a profilok létrehozása, módosítása. A Semmelweis HELP-nek jelenleg már több mint 229 ezer felhasználója van, nekik az új funkciók eléréshez elég csak frissíteniük az alkalmazást.
Személyre szabott fogtisztító eszközökkel hatékonyabban előzhetők meg a fogágybetegségek

Személyre szabott fogtisztító eszközökkel hatékonyabban előzhetők meg a fogágybetegségek

Rendszeres fogmosás és nem megfelelő méretű, helytelenül alkalmazott fogköztisztító használata mellett is kialakulhat fogínygyulladás és fogágybetegség - derül ki a Semmelweis Egyetem tanulmányából. Személyre szabott szájhigiénés eszközök használatával és megfelelő betegedukációval azonban elkerülhetők, s akár visszafordíthatók a fenti folyamatok, és a szájüreg egészsége hosszú távon megőrizhető.
A szerkesztő ajánlja