SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Babaúszás koronavírus idején - vigyük-e a gyermeket?

Martincsevicsné Jenei Gizella [cikkei] - 2020-10-20
Ősszel az általános iskolákban rendszeresen viszik a gyerekeket úszásoktatásra. Nagyon vártuk idén is, de a járványhelyzet miatt elmaradt. Felmerült bennem a kérdés, hogy vajon más esetekben sem biztonságos az uszoda használata? Vajon a babaúszás sem tanácsos ebben az időszakban?
Babaúszás koronavírus idején - vigyük-e a gyermeket?

A babaúszás egy megosztó téma az anyukák között. Sokan szeretik és nagyon jó dolognak tartják, de olyan véleményt is hallottam, hogy ártalmas a babának. Most azonban nem az a kérdés, hogy hasznos-e a gyermekek számára, hanem az, hogy biztonságos-e.

Mikor biztonságos számotokra a babaúszás?

A Népegészségügyi központ tájékoztatása úgy szól, hogy amennyiben a medencék vizének minősége, illetve a klórtartalom mennyisége megfelel az előírt szabályoknak, abban az esetben a medence használata, így a babaúszás megtartása is biztonságos.

A medencék akkor tekinthetők biztonságosnak, ha a vízminőségen kívül kiemelt figyelmet fordítanak a medencék szűrőinek tisztítására is. A medencék vizét naponta háromszor kell ellenőrizni, és gondoskodni kell az egyéb üzemeltetési feltételek betartásáról.

Fontos a babaúszás során is a távolságtartás, ezért a medence mérete határozza meg, hogy egy foglalkozáson hány gyermek vehet részt. Erről mindig előre tájékozódj a szervezőknél, nehogy egy túlzsúfolt medencében kelljen álldogálnotok.

A távolságtartás mellett az emberi érintkezések számának csökkentését is javasolják a hatóságok, ezért az oktatók számára nem ajánlott az a fajta oktatási módszer, amihez át kell venni a gyermeket a szülőtől.

Mindezeken felül kiemelt figyelmet kell fordítani azoknak a felületeknek a fertőtlenítésére, amelyekkel a foglalkozások során a szülők, illetve a gyermekek érintkeznek. Legyen szó az oktatás során használt eszközökről, a medencék bejáratánál lévő korlátokról, illetve bármilyen más olyan felületről, amin a vírus megtalálható.

A maszk használatát természetesen a foglalkozások során nem ajánlják, de előtte és utána érdemes hordani. Mivel a medencében nem lehet maszkot hordani, ezért a hangsúly inkább a távolságtartáson van, amit a medencékben és azon kívül is érdemes betartani.

Mire figyelj oda szülőként, ha babaúszásra szeretnéd vinni a gyermeked?

Talán az első és legfontosabb dolog az, hogy kizárólag egészséges, tünetmentes gyermeket vigyél úszásoktatásra. A betegségnek a legenyhébb gyanúja esetén is érdemes otthon maradni. Ez nem csak a babákra, hanem a szülőkre, kísérőkre is vonatkozik. Aki köhög, lázas vagy bármilyen panasza van, még kísérőként se vegyen részt az oktatáson. Ha korábban bármilyen tüneted vagy betegséged volt, akkor a tünetek megszűnése után várj még 3 napot, és csak ezután kezdjetek újra babaúszásra járni.

Tarts távolságot és figyelj oda, hogy gyermeked is betartsa ezt. A kicsiknél erre jobban kell ügyelni, hiszen ők még nem érzik a veszélyt, nem értik meg a távolságtartás szabályát. Szívesen játszanak egymás játékaival, és szívesen ölelik meg egymást. Segíts neki és óvd azzal, hogy járvány idején megpróbáljátok elkerülni a szoros kontaktust.

Ne járványidőszakban nézze meg a nagytesó, a barátnő vagy a nagyszülő, hogy milyen ügyesen úszik a baba. A medencéknél és az öltözőknél amúgy sem túl nagy a férőhely, ezért a szervezők általában azt kérik, hogy ebben a helyzetben lehetőleg kísérő nélkül érkezzenet.

A hatóságok ajánlása alapján kijelenthetjük, hogy maga a babaúszás oktatása nem jelent nagyobb veszélyt most, járvány idején. A klóros víz hatására a vírus elveszíti a fertőzőképességét, ezért a vízben biztonságban vannak a babák. A vízen kívül pedig nagy felelősség hárul a szülőkre és az oktatókra, hogy minden szabályt betartva a lehető legbiztonságosabb környezetet biztosítsák a babák számára.

Kép forrása: Yan fotója a Pexels oldaláról

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja