SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Amiről a parlagfű szezon előtt tudnod kell

Dr. Farkas Anikó [cikkei] - 2021-07-20
Hamarosan kezdődik a szezon, amikor a parlagfű ontani kezdi pollenjét. A levegőbe jutó pollenszemeket belélegezzük. Az arra érzékenyeknél különböző erősségű tünetek jelennek meg, amint a szervezetük elkezd védekezni az idegen fehérje ellen.
Amiről a parlagfű szezon előtt tudnod kell

Allergiásnak lenni nem kellemes

Különböző források szerint a hazai és az uniós lakosság 20-25%-a tünetekkel reagál a parlagfű pollenjére - azaz valamilyen mértékű allergiája van a népesség legalább ötödének.

Kutatásokból azt is tudjuk, hogy "a baj nem jár egyedül". Jellemző más allergia kialakulása, megjelenése is sok esetben. Vagy említsük csak meg a keresztallergiákat, amikor bizonyos zöldségeket, gyümölcsöket nem ehetünk meg, mert a parlagfű allergiánk miatt keresztallergiás tüneteket produkálunk.

Enyhébb esetben csak tüsszögünk, ha kitör a szezon, de egészen súlyos esetek is előfordulnak. A skála széles, de minden esetben jellemző az életminőség romlása és a kiadások egy részének átcsoportosítása.

Ez utóbbi akkor válik érdekessé, ha ovis, iskolás gyermek van a családban, és a szülők valamelyike szenved a tünetektől.

Amikor az utolsókat kellene csobbanni, nagyokat bicajozni, focizni, de a szülő képtelen gondtalanul elmerülni a közös játékban, mert egyfolytában folyik az orra, tüsszög, viszket a szeme.

A fáradékonyság, a koncentrációs képesség csökkenése sem könnyíti meg a helyzetet, különösen ha a gyermekekkel sokat kell jönni-menni az iskolaév elején.

A szezon jellemzően akkor robban be, a pollenterhelés és így a tünetek is akkor a legerősebbek, amikor az iskolai beszerzéseket is bonyolítjuk, augusztus eleje-közepétől. Így nagyon nem mindegy, mennyit szükséges költeni tüneteink enyhítésére.

Ehhez a cikkhez ajánlom figyelmedbe a blogomban megjelentet is, ahol bővebben olvashatsz erről.

 

Miért fontos erről tudnod akkor is, ha nem vagy allergiás?

Mint tünetmentes allergiás, és mint mezőgazdász parlagfű szakértő, de mint prevenciós tanácsadó is, elköteleződtem az ismeretterjesztés mellett. Úgy vélem, csak akkor tudjuk a légköri pollenterhelést csökkenteni, ha mindenki megérti, miért van arra szükség. Azaz egy egészséges, allergiát nem ismerő ember megérti azt, hogy mit jelent allergiásnak lenni. Csak a közös, egyhangú fellépés vezethet eredményre. Magánemberként használhatod a cél érdekében a parlagfű bejelentő rendszerek valamelyikét. Ha földterülettel rendelkezel, akkor pedig ismered a rád vonatkozó törvényt...

 

Egy kis növénytan, hogy tudd, mire számíthatsz a jövőben

A sokak életét megkeserítő, allergiás tüneteket kiváltó ürömlevelű parlagfű (Ambrosia artemisiifolia L.) egy, az Újvilágból származó növény. Hazai nagymértékű elterjedésének többek közt kiváló alkalmazkodóképessége az oka. Alkalmazkodik az emberi tevékenységekhez (mezőgazdaság), az alkalmazott növényvédőszerekhez és a klímaváltozáshoz is. Ma már ismerjük a korábban virágzó biotípust is, amely megjelenésében és pollentermelésében is más. Egy allergiás számára ebből a legfontosabb információ az, hogy a pollenszezon egyre korábban kezdődik, s valószínűleg egyre hosszabb lesz. 

Nyitókép: Mojpe képe a Pixabay oldalon

Dr. Farkas Anikó


Dr. Farkas Anikó
gyomökológus, herbológus, parlagfű szakértő

Ganoterápia prevenciós tanácsadó
(egészségmegőrzés, állapotjavítás természetesen)


Ne hagyd magad félrevezetni, óvd a család egészségét!
Ha bizonytalan vagy egy parlagfűvel kapcsolatos információ valódiságában,
kérdezz bátran!
Ha te, vagy bárki a családban szenved az allergia szezonban, fordulj hozzám bizalommal!
Küldetésem, hogy a parlagfűvel kapcsolatos tévhiteket tisztázzam,
hiteles információkkal szolgáljak annak érdekében,
hogy a légköri pollenterhelés mielőbb egy elviselhető szintre csökkenjen,
az allergiások életminősége javuljon.

Elérhetőségeim:
Email: nemambrozia@gmail.com
Honlap: https://nemambrozia.hu/
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja