SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Úszkáló foltok a szemben - mi okozza?

Családinet [cikkei] - 2022-04-06
Biztos Te is észrevetted már, hogyha fehér felületet nézel világosban vagy a kék eget kémleled, akkor olyan érzésed van, mintha apró szúnyogok/legyek vándorolnának a látóteredben. Na, ezek az úgynevezett úszkáló homályok. Vajon mi a magyarázat a jelenségre?
Úszkáló foltok a szemben - mi okozza?

Amikor a látás során fura, apró, úszkáló alakzatokra leszünk figyelmesek, elsőre azt hihetjük, hogy valamiféle szennyeződés került a szemfelszínre. Azonban amikor ezt pislogással, műkönnyel nem sikerül eltávolítani, jön a kétségbeesés, főleg ha felfedezzük, hogy ezek az úszkáló foltocskák a szemünk mozgásával együtt változtatják a helyüket. Vajon kóros elváltozás áll a jelenség mögött?

 

Röpködő legyek a látótérben?

Röpködő legyek. A szemünkben megjelenő fekete foltokat így is nevezik, mert azok felbukkanásakor hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy legyek kerültek a látóterünkbe. Az úszkáló fekete foltok valójában az üvegtesti homály megjelenésére utalnak, és általában az életkorunk előrehaladtával, 40-50-60-70 éves kor körül jelennek meg. Mindamellett fiatalabbaknál is előfordulhatnak. „A szemünk középső részét egy átlátszó, kocsonyás anyag, az üvegtest tölti ki, amely a szemgolyó kerek formáját adja. Ahogyan egyre idősödünk, az üvegtest elhígul, a benne lévő kollagén rostok állaga azonban nem változik. Azok apró szálai összetapadnak, úszkálni kezdenek az üvegtestben, ezzel pedig árnyékot vetnek a retinára. Ezeket az apró foltokat nevezzük üvegtesti homálynak" – magyarázza Dr. Nagymihály Attila, a Budai Szemészeti Központ intézetvezető főorvosa. „Amikor felnézünk az égre vagy ránézünk egy fehér papírra, a látómezőnkön átúszó darabkákat könnyebben észrevesszük. A korral járó fiziológiás folyamatok mellett kialakulásukat okozhatja szemészeti fertőzés/gyulladás, de apró szemsérülés is. Az üvegtesti homály nagyobb eséllyel jelenik meg abban az esetben, ha valaki rövidlátó, cukorbeteg, vagy szürkehályog-műtéten esett át. Ez utóbbi eset gyakori, ugyanis a korábban is jelenlévő homályokat nem vette észre a páciens a szürkehályog miatt, de a műtétet követően kitisztul a látás és már észleli őket. Ijedelemre azonban nincs ok, az üvegtesti homály megjelenése nem kóros, kezelést nem, de megfigyelést igényel. Bár az úszkáló homályok jelenléte frusztráló és időbe telik tolerálni a jelenlétüket, ha tudatosodik, hogy nem jelentenek veszélyt a látásunkra, akkor idővel az agy hozzászokik a foltok jelenlétéhez és egész hatékonyan kiszűri a látás során. Ez valahogy úgy működik, mint a szemüvegkeret, amit néhány hónap viselés után már észre sem veszünk."

Ha az úszkáló homályok jelentősen rontanák a látást, akkor két kezelési módra van lehetőség. Mindkét esetben érdemes fontolóra venni az előnyöket/kockázatokat a beavatkozás előtt.

1. Lézerkezelés: Egy speciális lézerrel az üvegtestben lebegő kollagén rostokat szétlövik. Fel kell készülni rá, hogy ez a kezelés több alkalomból állhat és a végeredmény sem egyértelműen pozitív. A szétlőtt kollagén rostok ugyanis nem tűnnek el, csak kisebb darabokra esnek szét, amik ugyanolyan, vagy még zavaróbbak lehetnek. A lézeres beavatkozás az újabb homályok kialakulását sem előzi meg. Ugyanakkor a kezelésnek vannak kockázatai, például retinaszakadás, vérzés, stb.

2. Üvegtest eltávolító műtét (vitrectomia): A retina specialista egy nagyobb műtét során eltávolítja az üvegtestet és egy speciális oldattal helyettesíti azt, így a szem megőrzi alakját. Itt sem egyértelműen pozitívak az eredmények, előfordulhat, hogy a műtéttel nem sikerül eltávolítani az összes úszkáló kollagén rostot és a beavatkozás után újabbak is kialakulhatnak. Maga a beavatkozás is kockázatos, így csak komoly látásromlás esetén indokolt.

 

Mikor forduljunk orvoshoz?

„Amikor az üvegtesti homályok megjelenése mellett fényvillanásokat is tapasztalunk, romlik a látásunk vagy a perifériás látásunknál sötét árnyékot érzékelünk, azonnal forduljunk szemorvoshoz. Ezeket a tüneteket ugyanis a retina szakadása vagy leválása is okozhatja" – hangsúlyozza Dr. Nagymihály Attila. "A szakorvos ilyenkor pupillatágításos szemfenék és/vagy ultrahang vizsgálat segítségével ellenőrzi a szemek állapotát és javaslatot tesz a kezelésre."

Forrás: Budai Szemészeti Központ, purecom
Kép: Budai Szemészeti Központ

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja