SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hogyan lehet feszültségmentes a karácsony?

Családinet [cikkei] - 2022-12-05
Lépten-nyomon találkozhatunk az üzletekben vagy az út mentén feldíszített karácsonyfával, vásárlásra csábítanak minket a nagy ünnepi akciók, a rádiókban pedig egyre többször hangzanak fel a karácsonyi slágerek. Vannak, akiket az adventi időszak boldog várakozással tölt el és egyre jobban hangolódnak az ünnepre, ám sokakból a karácsony inkább stresszt vált ki és már előre aggódnak azon, hogy hogyan fogják átvészelni ezeket a heteket. Melyek azok a tényezők, amelyek feszültséget okoznak bennünk? Hogyan lehet ezeket elkerülni annak érdekében, hogy az ünnep meghitt, pihentető legyen? A Budai Egészségközpont szakértőjének segítségével megtudhatjuk.
Hogyan lehet feszültségmentes a karácsony?

„A reklámokból azt látjuk, hogy karácsonykor mindenki boldogan üli körbe a gazdagon terített asztalt. A családok összejönnek, több generáció együtt ünnepel. A fa alatt sorakoznak az ajándékok, a gyerekek izgatottan bontogatják a csomagokat. A sok készülődés ellenére mégis sokszor az év egyik legstresszesebb időszakának bizonyul, ezáltal markáns negatív hatása tud lenni az emberek mentális jóllétére. A folytonos, vélt vagy valós elvárások, melyek arra késztetnek bennünket, hogy megfeleljünk, irritálttá tehetnek bennünket, sőt ünnepek előtti kimerültség is jelentkezhet. Nagyon fontos lenne megértenünk: a karácsony nem attól lesz meghitt, szeretetteljes, ha elhalmozunk mindenkit ajándékokkal, vagy ha egész nap a konyhában robotolunk. A stressz ellen tudatosan léphetünk, ha előre tervezünk, időben és jól átgondoljuk, hogy mi az, ami belefér az idei keretbe. Olyan alkalmak az ünnepek, melyek értékeket teremtenek és megadják az értelmet, ezáltal pedig az irányt az életünknek. Még mielőtt belevágnánk a készülődésbe jó, ha meg tudjuk fogalmazni magunknak, hogy mi az igazán fontos számunkra a karácsony kapcsán és miért” – mondta Andrássy Fanni, a Budai Egészségközpont pszichológusa.

Andrássy Fanni pszichológus

Hogyan lehet feszültségmentes a karácsony?

 

Ünnepeljünk azokkal, akikkel szeretnénk!

Alapvető emberi szükséglet a valahová tartozás, hogy érezzük: kapcsolódunk valahova. Ideális esetben az ünnepekkor együtt tudunk örülni a családdal, átgondolni a közös emlékeket, amiket átéltünk. Ezek az alkalmak lehetőséget teremtenek, hogy társas forrásainkat feltölthessük. Amennyiben lehetséges, törekedjünk arra, hogy ne magányosan töltsük a karácsonyt, hiszen a magány negatív hatásairól számtalan kutatást olvasni. Azonban azt is fontos látni, hogy nem szabad túlvállalni magunkat, kívülről jövő elvárásoknak nem kötelező engednünk. Ha nem tudjuk élvezni mi magunk a szeretet ünnepét, akkor környezetünk is hamar megérezheti a szorongásos állapotot. Ne az ünnepekre időzítsük a vitáink elrendezését, mert a feszült helyzet akár további problémákat is szülhet. Töltsük ezt az időszakot azokkal, akikkel békésen, meghitten tudjuk eltölteni a napokat. Ezekről a közös pillanatokról tudunk később nosztalgiázni, ami pozitív erőforrás lesz számunkra.

Pihenjünk tudatosan és érezzük jól magunkat az ünnepek alatt!

Karácsony első napja itt, második napja ott, meglátogatni az unokatestvéreket, körbejárni a rokonságot. Mire észbe kapunk, máris túl vagyunk az ünnepen és a pihenés helyett utazással töltöttük a karácsonyi időszakot. Természetesen fontos, hogy a szeretteinkkel legyünk, de ezt tehetjük akár úgy is, hogy nem utazással, hanem mindinkább tudatos pihenéssel is jár az időszak.

Merjünk önmagunk lenni az ünnepek alatt is!

Ha diétázunk, tartsuk azt ebben az időszakban is, és ne érezzük kényszernek, hogy végigegyük a menüt csak azért, mert vendégségben vagyunk. Ha épp veszteség ér minket, engedjük meg magunknak a szomorúságot. Ha magányosak vagyunk, nyugodtan jelezzük a barátainknak, hogy most szükség van a jelenlétükre. Fordítva is igaz, vegyük észre, ha segítő kezet tudunk nyújtani a rászorulóknak, a kereteinkhez mérten. Gondoljuk át magunkban, mindig csak annyit vállaljunk magunkra, amit elbírunk és ne próbáljunk megfelelni az elvárásoknak.

Munkamegosztás karácsonykor is

Lehet, hogy mi vagyunk a házigazdák, de miért ne oszthatnánk fel a teendőket egymás között? Valaki gondoskodik a bejgliről, másikunk készíti a salátát és a köretet, mi pedig a sültekkel várjuk a vendégeket. Így senki nem tölt hosszú órákat a konyhában, a „közös” sütés-főzéssel pedig mindenki beleteszi szívét-lelkét az ünnepi menübe. A tudatos jelenlét módszerét az egész adventi időszakban is gyakorolhatjuk, akár a konyhai feladatok közben, akár egy-egy érzelmi állapotunk megfigyelésével, a negatívak elfogadásával.

Priorizáljuk a teendőket

Ne halogassunk! Számos tanulmány mutatta ki, hogy azon személyek, akik az átlagosnál hamarabb kezdték el a készülődést, elégedettebbnek érezték magukat, ami pozitívan befolyásolta a mentális egészségüket. Ha van egy lista, mely alapján előre tudunk készülni, az meg tudja akadályozni a kapkodást, az utolsó pillanatos rohanást. Ha előre megtervezzük és sorra vesszük a fontossági sorrendet, hogy mit és hogyan fogunk elvégezni, biztonságosabb keretet tudunk adni magunknak a készülődéshez. Természetesen fontos az is, hogy ezen teendők reális elvárások legyenek önmagunk és környezetünk felé is. Merjük megszabni ezeket a határokat!

„A karácsony a szeretet ünnepe. Nyissunk jobban a világra és vegyük észre, hogy ki az, akinek szüksége van a segítségre. Ha ebben az időszakban társainkkal és magunkkal is elfogadóbbak vagyunk, stresszmentesebbé tehetjük az év utolsó heteit. Figyeljünk saját érzéseinkre, gondolatainkra, akár testünkből érkező reakcióinkra. Vegyük sorra az igényeinket és azt, hogyan tudunk magunkról a legjobban gondoskodni, hisz ez a minket körülölelő kapcsolatainkra is kihat. Ha a fentieket betartjuk, boldog, valamint testiekben és lelkiekben is békés lehet az idei ünnep” – tette hozzá a pszichológus.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja