SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mi az a diabéteszes retinopátia?

Családinet [cikkei] - 2022-12-22
Sokak által ismert, hogy a magas (rosszul kezelt vagy kezeletlen) vércukorszint homályos látáshoz is vezethet, ám kevesebben tudják, hogy Európában az 50 év alatti lakosság körében ez az egyik leggyakoribb súlyos látásromlást okozó szemészeti betegség. Az egyre újabb és modernebb vizsgálómódszerek és kezelési lehetőségek következtében ma már elkerülhető a látásvesztés.
Mi az a diabéteszes retinopátia?

„A retinopátia a cukorbetegség egyik leggyakoribb szövődménye, amely súlyos látásromlást okozhat. A szem ilyen jellegű betegsége a látószervünk hátsó részén található fényérzékeny szövet (retina) véredényeinek károsodása miatt alakulhat ki" – kezdi Dr. Cserháti Zoltán, a Budai Szemészeti Központ szemész szakorvosa. A diabéteszes retinopátia eleinte vagy nem okoz tüneteket, vagy enyhe látásproblémákkal jelentkezik, ami miatt még csak nem is sejtjük, hogy milyen komoly következménye lehet. „Az állapot minden cukorbetegnél kialakulhat, legyen szó 1-es vagy 2-es típusú diabéteszről. A várandós cukorbeteg hölgyek esetében – vagy akinél terhességi cukorbetegség alakul ki – szintén nagy kockázattal jelenhet meg a betegség" – figyelmeztet Dr. Cserháti Zoltán.  Minél régebb óta tart a cukorbetegség, és minél kevésbé szabályozott a vércukorszint, annál valószínűbb, hogy kialakul a szövődmény. A cukorbetegség karbantartásával azonban csökkenthető a diabéteszes retinopátia kialakulásának kockázata. A HbA1c értéket javasolt rendszeresen kontrollálni, hiszen ez az egyik legfontosabb "mérőszám, ún. biomarker" a cukorbetegséggel kapcsolatban.

Melyek a diabéteszes retinopátia tünetei?

A diabéteszes retinopátia korai szakaszában általában nincsenek tünetek, azonban a következőkben felsorolt változások mind előfordulhatnak a későbbiekben.

  • olvasási nehézségeket tapasztalhatunk
  • halványabbnak láthatjuk a színeket
  • üres vagy sötét területeket láthatunk a látómezőben
  • nehézkessé válhat a távoli tárgyak észlelése
  • homályossá válhat a látásunk

Mivel ezek a tünetek egyéb szemészeti állapotok esetén is felléphetnek, tehát nem specifikusak, ezért bármilyen szemészeti eltérés észlelése esetén érdemes szemész szakorvost felkeresni. "A diabéteszes retinopátia során fontos megkülönböztetni, hogy ún. non-proliferatív vagy proliferatív stádiumról beszélünk-e. Előbbit feloszthatjuk enyhe-közepes-súlyos formára (vérzés típusa és helye szerint), míg utóbbi esetében akár súlyosabb mértékű eltérések is láthatóak (pl. üvegtestbe törő vérzés). A betegség későbbi szakaszaiban a retinában lévő erek bevérezhetnek, a retina "megduzzadhat" és ödéma alakulhat ki. Ebben az esetben a fent felsorolt látáspanaszok fordulhatnak elő" - folytatja Dr. Cserháti Zoltán.

A betegség lefolyását befolyásoló tényezők:

  • a kívánttól elmaradó vércukorszint kontroll
  • vesebetegség
  • magas vérnyomás
  • lipid háztartás elégtelensége (magas koleszterin szint)
  • vérszegénység (anémia)
  • terhesség
  • étkezési rendellenességek, elhízás

Mit tehetünk a diabéteszes retinopátia megelőzése érdekében, milyen kezelések állnak rendelkezésre?

A cukorbetegség kezelése a legjobb módja a diabéteszes retinopátia kockázatának csökkentésére, vagyis mindent meg kell tennünk annak érdekében, hogy a vércukorszintet egészséges referencia tartományban tartsuk. Ezt megtehetjük rendszeres testmozgással, egészséges, tudatos táplálkozással, valamint, ha gondosan követjük kezelőorvosunk inzulinra vagy egyéb terápiára vonatkozó utasításait. Évente javasolt szemészeti vizsgálat minden cukorbeteg esetén. "Szemészeti szempontból ma számos terápiás lehetőség áll a rendelkezésünkre, melyek fő célja a retina rétegeiben látható ödéma (ún. diabéteszes makula ödéma) megszüntetése. Jelenleg a szakmailag elfogadott aranystandard eljárás a látásromlással járó esetekben a szembe adott aVEGF injekciós kezelés. A korábban gyakran alkalmazott különböző szemfenéki lézerkezelések szerepe csökkent, ám továbbra is kiegészíthetik a terápiás tervet. Súlyosabb esetekben szteroid implantátumok alkalmazására, esetleg műtétre (vitrectomia) is van lehetőség" – emeli ki Dr. Cserháti Zoltán.


Forrás: Budai Szemészeti Központ, purecom
Kép: Budai Szemészeti Központ

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja