SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Nem kell többé orvosi igazolás a hiányzások miatt?

Mezei Csongor Andrea [cikkei] - 2023-01-12
A gyermekorvosok egy része mostanában elgondolkodik azon, hogy a kialakult helyzetben mennyire ésszerű a gyógyítással töltött idő jókora részét az igazolások kiadásával tölteniük. Egyre kevesebb a praxisokban a gyermekorvos, így a doktorok számára mind leterhelőbb és értelmetlennek tűnőbb a feladat, hogy orvosi ellátás helyett olyan papírokat töltsenek ki, melynek a tartalma szülői bemondáson alapul. Egy pomázi, egy budakalászi és néhány környéki gyermekorvos is kijelentette: a továbbiakban nem adnak ki hiányzásról szóló dokumentumokat. Ma már Csepelen és a főváros néhány más kerületében sem készülnek gyermekorvosi igazolások.
Nem kell többé orvosi igazolás a hiányzások miatt?

Rengeteg időt vesz el az igazolások kiállítása

Ha az orvos feladata mindössze az, hogy hitelesítse a szülő neki mondott szavait, miért nem elég azt csak az iskola felé közölni? – kérdezik a gyerekorvosok.

Véleményük szerint az orvosok, szülők és a pedagógusok számára is könnyebb lenne, ha a gyógyult gyerek hiányzásáról szóló igazolásokat ezentúl maguk a szülők állítanák ki. Hiszen ők vannak együtt a gyerekkel, ők látják az állapotát.

A gyermekorvosi rendeléseket személyesen, online és telefonon is el lehet érni. Az orvoshoz fordulók 70%-a azonban nem a betegség miatt jelentkezik, hanem arra vesz el értékes időt az orvostól és a gyógyulni vágyóktól, hogy olyan igazolást kérjen az orvostól, amellyel az oktatási intézmény házirendjének igyekszik megfelelni.

Az orvosok szerint az óvoda vagy az iskola házirendje rájuk nem vonatkozhat. A törvény viszont lehetővé teszi az iskolák számára, hogy igazolások tekintetében korlátlan számú napot fogadjanak el a szülőktől. Változzon tehát a házirend!

Nem a törvény, hanem az iskolák házirendje miatt kényszerültek eddig is az igazolások kiadására, de néhány orvos mára már megtagadja a procedúrát.

Egy pomázi doktornő ezzel kapcsolatos kijelentése sokakat meglepett, és némi ijedtséget is keltett a szülők körében, az oktatási intézmények pedig némileg idegenkedve fogadták a hírt.
 


 

Az új rendszer szándéka és célja az lenne, hogy a szülő rendelkezési joga gyermekéről sok más mellett ezen a területen is teret kapjon, tehát a szülő nyilatkozhasson a gyermeke hiányzásáról. Ez nem jelenti azt, hogy a beteg gyermeket az orvos nem vizsgálja meg, vagy nem rendel számára kezelést és gyógyszert, hanem arról, hogy a gyógyult gyermeket ne kelljen még egyszer az igazolásért is visszavinni a rendelőbe, kockáztatva ezzel az újabb betegséggel való fertőződést, hanem a felelős szülő nyilatkozzon az iskola felé, és az iskola fogadja azt el a szülőtől.


A szülő miért pont ebben a kérdésben nem szavahihető?

Az orvosok azzal érvelnek, hogy a betegség lefolyásáról, a tünetek elmúlásáról amúgy is a szülő nyilatkozik a háziorvosnak, amit az orvos elhisz, és pecsétjével, aláírásával igazol. A panaszok nagy része – éjszakai láz, hasmenés, hasfájás, rossz közérzet, orrfújások száma – az orvos számára ritkán párosul látható tünetekkel, tehát az orvos ezekben a helyzetekben a szülő szavait szentesíti az igazolás kiadásával.

Ha az igazoláskérés e-mailben történik, az orvos olyasmit igazol, amiről nem is győződhetett meg. Mi szükség erre a lépésre?

Miért kell ebbe a folyamatba az orvos? Miért nem fogadja el egyszerűen az oktatási intézmény a szülő döntését? A szülő miért pont ebben a kérdésben nem szavahihető?

A szülő számára is macerás és időrabló tevékenység a gyermek gyógyulása után még az iratot is beszerezni, bizonygatnia a gyerek állapotát, időt és energiát szánni a papír beszerzésére.

A 20/2012-es EMMI rendelet úgy rendelkezik, hogy az orvos által kiadott igazolások csak a hiányzás időtartamát tartalmazzák, tehát nem közölnek orvosi információkat az oktatási intézménnyel, és nem tartalmazzák már a „közösségbe mehet” kitételt sem. Ezt amúgy sem lehet felelősen kijelenteni, hiszen bárkiben lappanghat olyan kórokozó, ami még nem okoz tüneteket.  

A hiányzás időtartamát az orvos a szülőtől tudja meg, így egy másik felnőtt ember szavát hitelesíti az irattal, és adja hozzá a pecsétjét. Ez nem orvosi feladat, főleg nem akkor, ha gyógyítási tevékenységek kerülnek miatta háttérbe.

Az új eljárást követő orvosok azzal érvelnek, hogy az iskola házirendje nem vonatkozhat az ő gyógyító munkájukra. Egyetlen intézmény sem szabhatja meg egy másik intézmény munkarendjét, mindegyik kizárólag a rá vonatkozó jogszabályok alapján működhet.

A „3 szülői nap” elvárás egy országosan elterjedt limitálása a lehetséges szülői igazolásoknak, de semmilyen jogszabály nem rendelkezik a napok számáról, ez puszta szokásjog.

Erre bizonyíték az is, hogy némely iskola 10 vagy 15 napban határozta meg a szülői napok számát, és van olyan iskola, ahol nem is szabtak ennek határt. Az iskola erről a házirendjébe foglaltak szerint dönt.

Ezzel az erővel a gyermekorvos házirendje is megkövetelhetné az iskolától, hogy ők igazolják számára azt, hogy a gyermek milyen időszakban és hány napot nem volt iskolában…

Nemcsak az oktatási intézmény, hanem a szülő érdeke is az, hogy a gyermek teljesítse a tankötelezettségét, a szülő pedig munkába járjon. Normális esetben a szülő nem ellenérdekelt abban, hogy igazat mondjon a gyermek állapotáról, a beteg gyermekét nyilván otthon akarja tartani, az egészségeset pedig közösségbe fogja engedni.

Egy átlagos szülő teljes mértékben alkalmas arra, hogy a gyermek kezelt betegségét követően felelősen felmérje, hogy felveheti-e már a gyermek a hátizsákot... Azok a szülők pedig, akik elfogadják, hogy a gyerekük „lógjon” az iskolából, eddig is tudtak hozzá orvosi igazolást szerezni, illetve a gyereküket betegen is közösségbe vivők eddig is megoldották ennek a mikéntjét, hiszen ilyenkor is a szülő diktálta be az orvosnak a hiányzás napjait.

Ezekben az esetekben a felelősség jogosan kerülne át a szülők vállára.

A kamasz gyerek, ha délután beállított a rendelőbe azzal, hogy délelőtt fájt a feje, eddig szintén orvosi igazolást kapott a hiányzásról, bár semmilyen látható tünetet nem tudott regisztrálni az orvos.

Az igazolás-ellenes orvosok szerint az az iskola, aki nem fogadja el a szülői igazolást, ezzel azt állítja, hogy a szülő hazudik. Ha viszont tényleg hazudik, legyen az övé ennek a felelőssége. Ne lobogtathassák tovább az igazolást, és ne bújhassanak el az orvos háta mögé.


Az igazolások megírása a betegellátástól veszi el az időt 

Óriási tehertételtől szabadulna meg a gyermekorvosi ellátás, ha a pomázi és budakeszi óvodákhoz és bölcsődékhez hasonlóan a többi intézmény is változtatna a házirendjén. Több idő jutna érdemi munkára, gyógyításra és tanácsadásra, miközben annyi változna, hogy a saját állítását tartalmazó dokumentumot a szülő töltené ki és írná alá. 

Az orvos egyetlen rendelésen nagyjából 50-70 igazolást ír meg, van olyan praxis is, ahol ezek intézése napi négy órát is igénybe vesz. Az orvosok viszont a beteg gyerekeket szeretnék ellátni: a gyerekeinket.

Indexkép: Depositphotos.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja