SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Biztos jó ötlet háttérbe szorítani az alvást?

Andrási Betty [cikkei] - 2023-04-13
Az alvás kulcsfontosságú mentális egészségünk és a testünk regenerálódása szempontjaiból, ám rohanó világunkban egyre többen szenvednek alvásproblémákban, amely csak további problémákat indít el.
Biztos jó ötlet háttérbe szorítani az alvást?

Az alváshiány káros hatásai

Az alváshiány többek között ingerlékenységben, koncentrációs nehézségekben, hangulatingadozásban, az immunrendszer működésének csökkenésében vagy akár erősödő szorongásban is megnyilvánulhat. Ráadásul ezek a tünetek nem csak ránk, hanem a környezetünkre, szeretteinkre, párkapcsolatunkra is hatással lehetnek.

Jellemzően sok tényező járulhat hozzá, hogy rosszul alszunk. Elképzelhető, hogy csak egyre több rossz szokást halmoztunk fel, amely befolyásolja a pihenésünket. Elég, ha a napjainkban már letehetetlenné vált okoseszközökre gondolunk. Állandóan elérhetőek vagyunk, mindig kezünkben van valamilyen eszköz, hogy biztosan ne maradjunk le semmiről és ezalól az este sem kivétel, gyakran visszük magunkkal kütyüjeinket az ágyba is, ahol vég nélkül folytatjuk a közösségi média böngészését. Ez is rendkívül fel tudja borítani a belső ritmusunk, hiszen állandóan stimuláljuk az agyunkat, nem tud megpihenni, valamint folyamatos fényingerek is érik. A képernyőidőn kívül rossz hatással lehet még ránk az alkohol vagy a túl sok és nehéz vacsora. Ezek a szokások gyakran fel sem tűnnek, azonban megnehezíthetik az életünket.

Ha úgy érezzük, hogy alvásproblémákkal küzdünk érdemes lehet odafigyelni a nappali és esti szokásainkra.

Hasznos tippek, amivel javítani tudsz az alvásodon:

  • a lefekvés kitűzött idejének betartása
  • legkésőbb este 10-ig ágyba kerülni (szigorúan telefon nélkül)
  • napközbeni testmozgás növelése
  • nyugtató környezet megteremtése
  • napközbeni szundikálás eltörlése
  • koffein – és alkoholfogyasztás csak mérsékelten
  • az ágy használata csak alvásra (ne dőljünk le délután egy filmet nézni, ne onnan pötyögjünk napközben a barátainknak, az ágyunk legyen a szentélyünk, amelyből egyből következtet az agyunk, hogyha lefekszünk, alvás következik)

Az alvási ciklusok fontossága

A teljes alvási ciklusunknak 5 fázisa van, az agyunk pedig az ébrenlét és mélyebb alvási szakaszokban regenerálódik.

Az álmodás is kulcsfontosságú alvásunk során, hiszen az álmok által történő vizuális és érzelmi stimuláció során olyan vegyi anyagok aktivizálódnak, amelyek segítenek feldolgozni a minket ért traumákat. Egyes álmok lehetnek elvontak, vagy látszólag értelem nélküliek, de gyakran elfojtott érzelmeinknek is ily módon tudunk esélyt adni a feldolgozásra.

Jobb életminőségünk az alvási rutinunkban rejlik

Összegezve tehát bármennyire is lehetetlennek látszik elsőre a stresszes és rohanó mindennapjaink miatt, estére érdemes kialakítanunk magunknak egy rutint, amelyben fokozatosan magunk mögött hagyjuk a nappal rohanását, elkezdünk elcsendesedni és megteremtjük magunknak azt a megnyugtató környezetet, amelyre szükségünk van, annak érdekében, hogy lelassuljunk. Ezt a ráhangolódást legkésőbb lefekvés előtt 1 órával érdemes elkezdened. Ilyenkor, ahogy már az előzőekben is említettem, zárd ki a telefont, televíziót és egyéb kütyüket az életedből, az esti lelassulás csak rólad szóljon, alakíts ki egy számodra megfelelő rutint. Egy kicsit még olvasgathatsz, tompább fényű lámpánál vagy kellemes, nyugtató zenét is jó ötlet lehet hallgatni.
Ha sikerül kialakítanod magadnak azt a rutint, amellyel valóban el tudsz csendesedni és kellemesen érzed magad, akkor az alvásodban is pozitív változásokat fogsz tapasztalni, amely az életed számos területére kihat majd.

Nyitókép: Andrea Piacquadio /pexels.com

Andrási Betty


Andrási Betty
Holisztikus pszichológus

Elérhetőségeim:
Email: info@andrasibetty.com
Weboldal: https://andrasibetty.com
https://stoppanik.hu
Telefon: 06703309685
Facebook oldal: https://www.facebook.com/andrasibettypszichologus
Facebook csoport: https://www.facebook.com/groups/659371985383885/
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja