SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hogyan lassítható le a túl gyors pulzus?

Családinet [cikkei] - 2023-10-27
A túl gyors pulzus igen gyakran természetes kísérője egy-egy izgalmas helyzetnek, koffein-fogyasztásnak vagy fizikai aktivitásnak. Vannak azonban olyan betegségek, állapotok, amikor a szapora pulzus már egy tünet, amelyet rövid- és hosszútávon is kezelni kell. Dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta, a szívritmuszavar specialistája a gyors pulzus lelassításának lehetőségeire és az orvosi kezelés jelentőségére hívta fel a figyelmet.
Hogyan lassítható le a túl gyors pulzus?

Fokozatosan is kialakulhat és hirtelen is jelentkezhet szapora pulzus

A lassú, tartós pulzusszám emelkedés nem tűnik „gyanúsnak”, hiszen sokszor évek alatt szökik egyre feljebb a szívverések száma. Éppen ezért emiatt ritkán fordulnak orvoshoz az érintettek, hiszen nem érzékelik a változást. Az automata vérnyomásmérőn megjelenő, és esetleg fokozatosan emelkedő pulzusértékekre azonban érdemes felfigyelni, és utánajárni, mi áll a jelenség hátterében.

A hirtelen megemelkedő pulzusérték, a szapora pulzus viszont már ijesztő is lehet, hiszen sokakban olyan érzést kelt, mintha „kiugrana a szívük”. A tünet alapvető oka, hogy valami miatt az agy parancsot küld a szívnek, hogy keményebb munkára van szüksége. Ilyenkor megnövekszik a szívverések száma, érzékelhetően kialakul a szapora pulzus, az erős szívdobogásérzés, de megjelenhet a mellkasi fájdalom vagy akár a repkedő érzés is a mellkasban. Az esetek jelentős részében ennek hátterében természetes jelenség áll, mint a stressz, a fizikai megterhelés, a magas hőmérséklet vagy az arra hajlamos személyeknél egy hirtelen felállás. Ugyanakkor a rendszeresen jelentkező szapora pulzus betegségre is utalhat.  

- Sokan akkor fordulnak orvoshoz, amikor nem csak gyorsnak, de szabálytalannak is érzik a pulzusukat, esetleg olyan tüneteket is tapasztalnak, mint a gyengeség, fáradtság, szédülés, esetleg eszméletvesztés, légszomj, mellkasi fájdalom, szorongás, félelemérzet. Ilyenkor mindenképpen utána kell járni, nem alakult-e ki valamilyen szívritmuszavar – hangsúlyozza dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta, a szívritmuszavar specialistája. - A kivizsgálás akkor is fontos, ha a tünet mindig elmúlik, ugyanis még az enyhébb szívritmuszavar is kockázatot jelent más, súlyos betegségek szempontjából.

Hogyan lassítható le a szapora pulzus?

Az esetek egy részében magától rendeződik a helyzet és a pulzus visszaáll a normál tartományba. Máskor azonban rövid- és hosszútávú kezelésre is szükség van.

  • Vagális manőverek: ezek olyan mozdulatok, mozdulatsorok, amit a páciens maga is el tud végezni a szívverés lelassítására. Ide tartozik a köhögés, a lefekvés, amely során olyan izmokat kell összehúzni, mintha székletürítést végeznénk vagy az arcra helyezett jégakku, illetve akár egy zacskó mirelit zöldség. Ezek a manőverek a vagus idegre hatnak, ami segít a pulzus kontrollálásában.
     
  • Gyógyszerek: azoknál, akiknél ezt az orvos már elrendelte, túl szapora pulzus esetén gyógyszert kell bevenni.
     
  • Kardioverzió: ez egy kórházban végrehajtott eljárás, amely során gyógyszeresen vagy elektromosan „sokkolják” a szívet, amely így újraindul és beállítja a normál szívritmust. Ez az eljárás sürgősséggel és tervezetten is megtörténhet.

Hogyan előzhető meg a túl szapora pulzus?

- Amennyiben a túl gyors pulzus okai nem életmódbeliek, vagy akár egy gyógyszer mellékhatásaként jelentkezik a tünet, és a kivizsgálás során úgy ítéljük meg, hogy kezelés szükséges, több lehetőség közül választhatunk – ismerteti Sztancsik doktornő.

  • Gyógyszeres kezelés: jellemzően tachycardia esetén szokás a szívritmust kontroll alatt tartó gyógyszereket elrendelni.
     
  • Abláció: egy gyors eljárás során egy vagy több flexibilis katétert juttatnak el a szívritmuszavar lehetséges kiindulópontjához a szívben. A katétereken keresztül a sebész elpusztítja a szív sérült szöveteit, hogy ezzel blokkolja a szabálytalan elektromos jeleket – gyakran ez a megoldás akkor, ha egy extra jelátviteli útvonal felelős a szapora pulzusért.
     
  • Pacemaker: ez tulajdonképpen egy beépített szívritmus-szabályozó készülék, amely ellenőrzi a szívritmust, és elektromos impulzusok leadásával szabályozza azt.
     
  • Beültethető kardioverter-defibrillátor (ICD): a sebész a bal kulcscsont közelébe ülteti be ezt az eszközt, amely figyeli a szívritmust. Ha szokatlanul gyors szívritmust érzékel, akkor úgy stimulálja a szívet, hogy az visszatérjen a normális sebességhez.
     
  • Maze- vagy labirintusműtét: ennek során sok pitvari bemetszéssel a szívritmuszavar egyik fajtájának, a pitvarfibrillációnak a fenntartásához szükséges kritikus pitvari massza csökkenthető.
     
  • Nyílt szívműtét: erre általában akkor kerül sor, ha más megoldások nem működtek, vagy a szívbetegség másként nem kezelhető.

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)

Nyitókép: depositphotos

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja