SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Nem a korral jár - Szívelégtelenség a gyerekeknél

Családinet [cikkei] - 2024-03-04
- Amerikai felmérések szerint a gyermekek körülbelül 1%-a jön világra veleszületett szívrendellenességgel.1
- A szívelégtelenség ugyanúgy előfordul a gyerekeknél is, igaz nem túl gyakran: az Amerikai Egyesült Államokban 12. 000-35.000 kiskorút érint.2
- Szintén az USA-ban évente 11.000-14.000 gyermek kerül kórházba ezzel a betegséggel.3
Nem a korral jár - Szívelégtelenség a gyerekeknél

A gyerekeknél kialakuló szívelégtelenség sokban különbözik a felnőtteknél előforduló szívelégtelenségtől. Míg a felnőtteknél sokszor olyan életmódbeli tényezők miatt alakul ki, mint a dohányzás, cukorbetegség, magas vérnyomás vagy koszorúér betegség, az újszülötteknél, gyerekeknél és tinédzsereknél más okokból,4 általában veleszületett szívrendellenességek folytán.

A szívelégtelenség természetesen nem azt jelenti, amit első hallásra gondolnánk, hogy egyáltalán nem működik a szív, hanem azt, hogy nem olyan jól működik, mint kellene. Azoknál a betegeknél, akiknél szívelégtelenség alakul ki, csökken a szívizom teljesítménye: nem húzódik össze ugyanolyan erővel, mint az egészséges szív, emiatt nem képes a szervezet számára megfelelő mennyiségű vért pumpálni. Ennek eredményeként a mindennapos tevékenységek során is csökken a betegek állóképessége.

Gyermekeknél kialakult szívelégtelenség okai4

A gyermekeknél 2 fő csoportba sorolhatók azok a veleszületett szívproblémák, melyekből szívelégtelenség fejlődhet ki:

1. Az egészséges véráramlást gátló betegségek

Az egészséges véráramlást akadályozó betegségek esetén a szív kamráinak „elkülönülése” nem tökéletes, emiatt sérül a szív normál véráramlása is, amiből kifolyólag az oxigéndús vér keveredik az elhasznált vérrel a szíven belül, ahelyett, hogy különválasztva áramolnának.

Ilyen, az egészséges véráramlást gátoló betegségek:

  • A szív bal és jobb, illetve felső és alsó kamrái között kialakult lyuk (lyukas szív)
  • A szív kamráinak deformitása
  • A fő artériák problémái
  • A szívbillentyűzavarok (összeszűkült, vagy nem tökéletesen záródó billentyűk)

2. A szívizom pumpáló funkciójának zavarai

A szív pumpáló funkciójának zavarainál a szív nem pumpál elég hatékonyan, és emiatt nem megfelelő a szervezet vér és oxigénellátottsága. Ezt okozhatja:

  • egy vírusos vagy bakteriális fertőzés, ami károsítja, az amúgy egészséges szívizmokat,
  • a szív véráramlásának valamilyen okból kifolyólag történő romlása,
  • más betegségek (pl. rák) kezelése során szedett gyógyszerek,
  • szabálytalan szívverés, ami a szív „elektromos rendszerében” bekövetkezett zavarok miatt léphet fel, ilyenkor vagy túl gyors vagy túl lassú lesz a szívverés: kialakulhat fertőzés miatt, de lehet veleszületett rendellenesség is.
  • A szívbillentyű-záródás problémái is ide tartoznak, amikor nem zár vagy nem nyílik rendesen a szívbillentyű, így nyomást okozva a szívkamrákban.

Hogyan kezelhető a szívelégtelenség a gyerekeknél?4

A szív keringési problémáinak kezelése

Ezeket a jellegű problémákat sokszor gyógyszeresen kezelik, esetenként kórházi ellátás keretén belül, vízhajtókkal, vagy olyan gyógyszerekkel, melyek a szív utóterhelését csökkentik. De az is lehet, hogy táplálékkiegészítőket is felírnak a gyerekeknek, hogy a szív által végzett plusz munkához elegendő energiát biztosítsanak a szervezet számára. Bár a gyógyszeres kezelés általában önmagában is segít, de néha műtéti beavatkozásra is szükség lehet, persze ezt minden esetben a kezelőorvos dönti el.

Szív pumpáló erejének elégtelensége

Ennél a fajta szívelégtelenségnél is gyakran használnak vízhajtót és a szív utóterhelését csökkentő gyógyszereket, hogy segítsék a szív funkcióit és csökkentsék a vérnyomást. Kórházi ellátás és esetenként műtét is szükséges lehet, hogy a károsodott szívbillenytűket lecseréljék vagy helyreállítsák.

A túl lassú szívverés miatt kialakult pumpálófunkció-zavart általában peacemakerrel kezelik. Ezek segítik a normál szívritmust fenntartani. A túl gyors szívverés esetén pedig gyakran gyógyszerrel szabályozzák a szív ritmusát. De rádióhullámos kezeléssel is próbálhatnak hatni a szívizmok működésére.

Ritkán a szívizmok tartós károsodása is okozhatja a pumpáló erő elégtelenségét, ilyenkor a gyógyszerek sajnos nem segítenek. Ezekben az esetekben is szóba jöhet különböző szabályozó eszközök beültetése, de ha mindezek ellenére is tovább romlik a szív funkciója, akkor akár szívátültetésre is sor kerülhet.

Hogyan ismerjük fel, ha gyermekünknél szívelégtelenség alakult ki

Csecsemőkorban a szapora légzés, a nyugalomban vagy már kisfokú megterhelésnél is, mint például etetés közben jelentkező izzadás, a hosszú etetési idő, a légúti megbetegedéssel összefüggésbe nem hozható nehézlégzés, valamint a súlygyarapodás lassulása vagy leállása hívhatja fel a szülők figyelmét a betegségre. Kisgyermekeknél ezeken felül még a szapora szívverés is tünet lehet, ami a mellkason keresztül is érezhető.5

Nagyobb gyermekeknél és tinédzsereknél intő jel, ha feltűnően gyorsan elfárad, gyakori vizelési ingere van, az este folyamán étvágytalan, gyakran köhög, szabálytalan a szívverése, megduzzad a lábfeje, bokája vagy a hasa. Hirtelen súlygyarapodás is előfordulhat és légzési nehézségek is felléphetnek.4

Mire számítsunk, ha gyermekünk szívelégtelenséggel küzd?4

Bár a szívelégtelenség gyerekeknél is előfordul, azért ez egy nagyon ritka betegség, ráadásul egyáltalán nem reménytelen a helyzet. A gyermekeknél előforduló szívelégtelenség sok fajtája kezelhető vagy gyógyítható. A legfontosabb, amit a felnőttek és családtagok tehetnek, hogy törekednek rá, hogy megértsék a kiváltó okokat és átlássák a kezelés folyamatát, mibenlétét.

Ha a szülők a biztosítják, hogy a gyermek eljusson orvoshoz és megkaphassa a megfelelő ellátást, a legtöbb szívelégtelenségben szenvedő gyermek szépen fejlődik és erősödik majd és aktív, teljes, boldog életet élhet.

1 https://www.cdc.gov/ncbddd/heartdefects/data.html
2 https://www.uptodate.com/contents/heart-failure-in-children-etiology-clinical-manifestations-and-diagnosis
3 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6069285/
4 https://www.heart.org/en/health-topics/heart-failure/what-is-heart-failure/heart-failure-in-children-and-adolescents
5 https://egeszsegvonal.gov.hu/s-sz/502-szivelegtelenseg.html

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja