SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gyógynövényekkel felvértezve a betegségek ellen - A gyöngyvirág

Németh Ági [cikkei] - 2004-06-09
Kertjeinkben megjelent a csodálatos illatú gyöngyvirág, melynek minden része kardiotonikus hatású, és nem is gondoljuk róla, hogy mérgező.

Gyógynövényekkel felvértezve a betegségek ellen - A gyöngyvirág

Májusnak a legszebb virága a gyöngyvirág, mely a többi virággal nem hasonlítható össze. Virágai harang alakúak, bókolóak, csodálatos illatúak és termése piros bogyós. A laza humuszos talajt kedveli. A madarak szeretik csipegetni, miután azonban megemészteni nem tudják, amerre repülnek, arra szórják szét magjait, melyek  által szaporodik.

A néphit szerint, ha a fiatal lányok arcukat gyöngyvirággal mossák meg, akkor az mindig üde és bársonyos marad, és szemük is tovább marad egészséges. Régen még tüsszentőpor készítésére is használták (Schneeberger tüsszentőpornak nevezték). A régi korok orvosai nagy becsben tartották agyideg- és szíverősítő hatása miatt. A mai természetgyógyászatban is igen kedvelt növény, hiszen a gyöngyvirág leveleiből készített teát vérnyomás-csökkentésre és szíverősítésre, szesszel készített kivonatát reumatikus panaszok kezelésére is használják.

 

Hatóanyagai:

Convallamarin, convallarin, convallatoxin, asparagin, továbbá illóolaj és a virágban található sárga festékanyag

 

.

A gyöngyvirágból otthon gyógytea készítése nem ajánlott, mert mérgező is lehet. Ha valaki a levelét, virágát, vagy a szép piros termését fogyasztja, gyomor és bélgörcsök, szívelégtelenség lehet a vége A növény egyes jótékony hatóanyagait ugyan hasznosítja a gyógyszeripar, de nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy önmagában minden része mérgező!

Nagyon veszélyes a kisgyermekekre, akik megehetik fehér csengettyűi vagy a szárát, vagy beleisznak a vízbe, amelyben a gyöngyvirágcsokrot tartják. A mérgezés tünetei: szájüreg-irritáció, gyomorfájdalmak, erős nyálképződés, émelygés, hányás, hasmenés, aluszékonyság, szédülés, görcsök, reszketés, fokozott vizelet-kiválasztás.Ha valaki ilyen tüneteket észlel, azonnal orvoshoz kell fordulni.
Előfordulhat még szívritmus zavar is,ilyenkor  lassul vagy fölgyorsul a szívműködés,és gyakran légzési zavarok lépnek fel..

Mérgezés esetén azonnal forduljunk orvoshoz, a házi ápolás nem lehetséges.

 

 

 

 

 

                        

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja