SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Négy dohányosból egy élete tüdőrákos betegként végződik

Családinet [cikkei] - 2007-01-09
A hosszú ideje, naponta nagy mennyiségű cigarettát elszívó egyének esetében jelentősen nő a krónikus obstruktív légúti megbetegedés (COPD) kialakulásának kockázata, állítják dán kutatók.
Négy dohányosból egy élete tüdőrákos betegként végződik

A COPD betegség olyan összetett tünetegyüttes, melyben az idült hörghurut és a tüdőtágulás egy időben támadja meg a légzőrendszert. A COPD-t világszerte a vezető halálozási okok közt tartják számon.

 

A betegség jellegzetes tünetei a különösen a reggeli órákban fellépő rohamszerű köhögés, fáradtság, a fizikai megterhelés hatására jelentkező légszomj és fulladás. A későbbiekben a nehéz légzés már nyugalmi állapotban is jelentkezik, s a szervezet oxigén ellátása akadályozottá válik.

 

A környezeti szennyeződéseken túl a betegség kialakulásához elsőként a tartós dohányzás vezet. A Thorax folyóiratban közölt 25 éven át zajlott kutatásban a vizsgált 8.000 személy esetében a COPD megjelenések valószínűsége a dohányzók körében 25 százalékos volt.

 

A vizsgálatban egyaránt részt vettek dohányzó és nem dohányzó személyek. A pácienseken rendszeresen elvégzett tüdő funkciót mérő vizsgálatok alapján elmondható, hogy a dohányzó egyének körében a COPD megjelenésének valószínűsége a hatszorosa a nemdohányzókhoz képest.

 

A 25 éves tanulmány ideje alatt 2900 páciens húnyt el, közülük 109-en COPD következtében.

 

A betegség különösen a 40 év feletti, hosszú ideje, napi egy doboz, vagy annál nagyobb mennyiségű cigarettát fogyasztó dohányosok körében jelentkezik. Gyakori szövődményei a tüdőgyulladás, szívbetegségek és a stroke. A COPD nem gyógyítható, csupán a folyamat lassítható le, illetve a tünetek enyhíthetőek gyógyszerek által.

 

A WHO becslései alapján 2020-ra a COPD világszerte a harmadik leggyakoribb halált okozó betegség lesz.

 

A vizsgálat tanulsága, hogy a dohányzással töltött évek hosszával egyenes arányban nő a COPD megjelenésének valószínűsége. A dohánytermékekre fordított kiadásainkat költsük inkább a leszokást elősegítő módszerek finanszírozására, ez az egyik legjobb befektetés, melynek közérzetünk és egészségünk élvezheti hasznát.

 

A hír alapjául a „One in four smokers will get lung disease” cikk szolgált.

www.orvostkeresek.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja