SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Növekedési hormont túltermelő adenóma

Családinet [cikkei] - 2008-03-10
Hová nő ez a gyerek?

A növekedés természetes folyamat, de van amikor egy hormon túltermelődése miatt már betegség.
Növekedési hormont túltermelő adenóma

Agyunk „karmestere” a hipofízis, azaz az agyalapi mirigy, mely belső elválasztású mirigyeink működését szabályozza. Az általa termelt növekedési hormon révén  a növekedésért is  felelős.

Ha gyermeknél termelődik túlzott mértékben a növekedési hormon a gyermek nagyon magas lesz. Szembeötlően nagyobbá válik kortársaihoz képest, ráadásul ezt a látványos növekedést viszonylag rövid idő alatt éri el. Gyakori, hogy a fejét előrehajtja úgy kell rászólni, hogy húzza ki magát.

A gyerek végtagjai, meg térde fájdalmaira és ujjai zsibbadására sokszor panaszkodik. Hátfájdalom, esetleg gerincferdülés jelentkezik nála. Erőteljesebben szőrösödik, gyakran és rendkívül kellemetlen, „orrfacsaró” testszaggal izzad,  akkor is ha nincs fokozott fizikai igénybevételnek kitéve. Küzdhet alvászavarral, gyakori fáradékonysággal. Kéz- valamint testmozdulatai durvák, ügyetlenek lehetnek. Némely esetben késik a pubertás kor, van hogy a nemiszervek fejlődése elmarad. Szintén ritkán, de a mellkas hordó alakot vehet fel, s a hibás hormonális folyamatok miatt lila foltok tarkíthatják, mintha megverték volna, vagy nagyon beütötte volna magát. A fogak szétállhatnak, köztük pedig tágak lehetnek a rések. Gyakori, erős fejfájás valamint homályos illetve „kettőslátás” szintén tünet lehet.

 Felnőtteknél már lezárult a csontképződés szakasza, ezért ők nem lesznek magasabbak, mivel a csontjaik a gyermekekével szemben már nem képesek nyúlni. A hormonhatásnak kitett csontozat deformálódni kezd. Főleg az arcon lesz látványos: Torz arcvonás, nagyobb orr, előreugró áll alakul ki. Felnőtteknél a fej, a kéz és a láb méretének hirtelen növekedése lehet figyelmeztető jel. (Nagyobb méretű kalap, kesztyű, gyűrű, cipő és zokni kell.) Mivel a gégeporc, meg a nyelv szintén nagyobb lesz a hang elmélyül. Férfiaknál potenciazavarok, nőknél a ciklus akadozása vagy megszűnése, illetve meddőség lép fel.

A növekedési hormon túltermelődését gyermekkorban gigantizmusnak (óriásnövésnek) hívjuk, felnőttkorban az akromegália kifejezéssel illetjük. Akromegália esetén bizonyos betegségekre való hajlam növekszik. Pl: magas vérnyomás, cukorbetegség, pajzsmirigybaj, szívprobléma.

A betegség diagnosztizálását és kezelését endokrinológus orvos végzi. A növekedési hormon túltermelődését legtöbb esetben az agyalapi mirigy jóindulatú daganata (hipofízis adenóma) okozza, mely szakszerű orvosi ellátást igényel. Kezelés nélkül a beteg életkora az átlagosnál rövidebb lesz. Viszont megfelelő ellátással hosszabbodik a beteg élethossza és az életminősége is jobbá válik.

 További információk: http://hipofizis.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja