SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Őröcskék

[cikkei] - 2011-03-08
Meglepődnénk, milyen sok családban okoz problémát az éjszakai ágybavizelés vagy a gyermek hyperaktív magatartása. Felmérések szerint az enuresis az óvodás korúak 15-20%-át érinti, a túlmozgásos gyermekek száma azonban még ennél is több. Létezik eredményes, nem gyógyszeres módszer ezek megszüntetésére? Jó hírünk van: a szakemberek szerint igen!
Őröcskék

orocskek„Borzasztó, már megint bepisiltél!” Ez az a mondat, melytől a gyermek már akkor fél, mielőtt elhangozna. Mert nem akart Ő bepisilni, de hiába, a baleset mégis megtörtént. A türelmetlenség, a büntetés, az állandó figyelmeztetés csak felerősíti a tünet előfordulását - vallja Dr. Kelemen Lajos klinikai szakpszichológus, aki remek módszert ajánlott egy szolnoki konferencián, hogyan lehet egy nem kívánatos szokást (ilyen pl. az ágybavizelés, a körömrágás) vagy magatartást (hyperaktivitás) megváltoztatni a gyermeknél. Szerinte a tünetek megszüntetésének folyamata van. Mindenek előtt értelmezni kell a gyereknek, mi történik benne, ezáltal csökken az ismeretlentől való félelme, ugyanakkor függetlenítjük a személyiségtől a tüneteket. Az éjszakai bepisilős picinek pl. azt mondhatjuk: „Nem vagy te bepisilős, csak az őröcskéid, akik vigyázzák a csapokat, azok lusták. Ha este lefekszel aludni, az őröcskék is elalszanak, a csap meg nyitva marad.” A gyerek ezt megérti és nem önmagát hibáztatja.


A célmeghatározás a következő lépés, amikor reményt keltünk a javulásra: „Ne aggódj, Te majd megszabályozod az őröcskéket és nem lesz több bepisilés!” A pszichológus szerint fontos a gyerek bevonása a terápiás folyamatba: „Tudod, mit? Parancsold meg azoknak az őröknek, hogy jól dolgozzanak és ébresszenek fel, ha pisilni kell!” Esténként pedig érdemes ezt a „parancsot” hangosan el is mondani a gyermeknek, az önszuggesztió ugyanis segít a felébredésben: "Őröcskék, ügyesek legyetek, ébresszetek fel, ha pisilni kell!" Persze, ugyanolyan segítség a nappali hólyagtréning is, mely a záróizmokat erősíti. A szülőnek természetesen partnernek kell lennie a folyamatnál, a környezet bevonása ennél a módszernél kikerülhetetlen. És ha reggel száraz a lepedő, akkor a gyermek kapjon egy nagy piros pontot saját gyártású naptárába, hiszen ügyesen megszabályozta az őröcskéket, így erősítjük meg végül sikerében. És mi van akkor, ha mégis nedves az ágy? Akkor is legfeljebb azt mondjuk: „Ejnye, ezek az őröcskék ma milyen lusták voltak!”

Persze, kell egy kis fantázia a szülő részéről, hogy fia vagy lánya problémájára megtalálja az egyénre szabott mesét, de ugyan, ki ismerné jobban saját gyermeke érdeklődését, mint anya vagy apa? A módszer nagy előnye, hogy elkerülhető az esetleges gyógyszeres kezelés és a terápia során még közelebb kerülhet egymáshoz szülő és gyermeke.

A 2011. februári cikkíró pályzázatra beküldött írás.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja