SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Rend a lelke mindennek

[cikkei] - 2005-05-19
Az egyik ember a katonás rendet, a másik a rendetlenséget tartja kibírhatatlannak, mivel a rendről és a tisztaságról mindenkinek saját elképzelése van. Gond csupán abból adódhat, ha az együtt élők felfogása nem azonos. István számítástechnikus. Harminckét éves, és tavaly nyáron majdnem megnősült. Ma már áldja a sorsot, hogy az esküvő előtt összeköltözött Katival, így volt módja megismerni a közös élet örömeit.
Rend a lelke mindennek


– Kati az a nő, akit a férfiak első látásra édesnek tartanak. Éppen ez volt a baj, azt hiszem, ő nem akart édes lenni. „Számomra ez a legnagyobb sértés – duzzogott első beszélgetéseink egyikén. – Miért tartasz annak? Csak azért, mert hosszú, szőke a hajam és sovány vagyok?” Hát persze hogy azért! Angyalian nézett ki. Na jó, majdnem. Az angyalok nem olyan éles nyelvűek, nem rágják tövig a körmüket és nem fut a szem a harisnyájukon. Korholtam is magamat: nem kell a bolhából elefántot csinálni, és nagyon megörültem, amikor egyik nap cédulát nyomott a kezembe, rajta a lakáscímével. Azt viszont máig nem értem, miért nem szólalt meg a vészharang, amikor beléptem a lakásába. A padlón szerteszét dobált használt papír zsebkendők virítottak, az ágy körül félig üres söröspoharak álltak tele cigarettacsikkel, ezenkívül ruha, könyv, fél alma és pizzamaradvány egymás hegyén-hátán.
„Történt valami?” – tört ki belőlem. „Igen, influenzás vagyok” – szipogott. Sajnáltam szegényt, és megkönnyebbülten megbocsátottam neki a lakás állapotát. Aztán meggyógyult. Egy pár lettünk. A disznóól maradt. Olyan egyszerű dolog, mint például a fürdőszobából bemenni a hálószobába, komoly problémát okozott, mert lehetetlenség volt úgy lelépni a padlóra, hogy ne tapossak valamire, ami csörög vagy zörög. A csúnya forradás a jobb lábam nagyujján a mai napig emlékeztet arra a tojástáncra, amit esténként, fogmosás után jártam, míg elértem az ágyat. Sajnos, azon az estén nem vettem észre időben a villát a mosdó alatt.

 Rend a lelke mindennek?
Ahol piszok van, ott is van rendszer – állítja Mary Douglas angol szociológus. Mert hát mi is a piszok? Anyag, ami nem a neki megfelelő helyen van. Amikor új pár képződik, két, egymástól teljesen eltérő rendszer találkozik. Kiderül, kinek mi a helyes és mi a helytelen. Előbb-utóbb elválik, hogy elképzelésük összehangolható-e. Addig azonban sok, haraggal eltöltött hét áll előttük.

Otthonról hozott szokás
John Gillis amerikai történészprofesszor közelítette meg legpontosabban a házi munka mibenlétét: „A háztartás rendben tartása egész napos elfoglaltság, amiről manapság az embereknek az alvás és a munkaidő közötti néhány óra alatt kell gondoskodniuk.”
A háztartás valóban olyan, mint a mindent elnyelő szörny: nap mint nap bekebelezi a főzést, a mosogatást, a mosást és a takarítást. Rokon értelmű az otthonnal, ahol felnő, másokkal együtt él és kapcsolatokat épít az ember.
A szülői ház háztartásvezetése mindenképpen meghatározó. Vagy örökli az utód a rendmániát, és elviselhetetlen számára, ha nincs összehajtva a törlőruha, vagy pedig annyira szenved az élére vasalt nadrág látványától, hogy később alapvető emberi jognak tartja a gyűrött holmi viseletét.
Az ember az életében is állandóan rendet akar tenni, mert csak így lehet azonos önmagával. Megtanulja, hogyan kell valamit helyesen csinálni, és mi helytelen. A rend módja és mértéke nehezen változtatható meg. Aki otthon káoszhoz szokott, az aligha lesz felnőttként rendmániás. És fordítva.
Szociológusok felmérést végeztek e témakörben, s házaspároknak több kérdést tettek fel az otthon rendjére vonatkozóan. A megkérdezett férfiak és nők harminc százaléka egyöntetűen elhanyagoltnak ítélte a saját háztartását. Azt vallották, hogy gyerekként nem ezt látták a szülői házban, de azért nem tudják legalább ugyanolyan színvonalon müködtetni az otthonukat, mert időhiányban szenvednek.

 A kapcsolat gyilkosa
Ma a legtöbb esetben mindkét szülő dolgozik. Ez akkor is stresszt okoz, ha a munka egyébként örömöt szerez. Ténylegesen ma is az asszony viseli a háztartás terhét, övé a felelősség, ő tanulta meg a mamától a házi munkát. A szerelem kezdetén mint valami ajándékkísérőt nyújtja át a tapasztalatot: feltűri selyemblúza ujját és teljes háziasszonyi tudományát felajánlja a szerelmének. Nagy hiba. A kapcsolat elején kialakult viselkedési formákat ugyanis később nehéz megváltoztatni. A változtatás veszélyezteti a kapcsolat tartósságát.
A szerelmesek, akik éppen most kezdték el megosztani egymással az ágyat, az asztalt és a szemetesvödröt, még nem is sejtik a bajt. De nem sokáig maradhat rejtve a két különböző világ. A fiú a papír zsebkendőt olyan értelmetlennek tartja, mint a banánízű párizsit. A lány viszont soha nem engedné, hogy a kedvese higiénikusnak semmi esetre sem nevezhető textil zsebkendőt használjon. A borotválkozóhab már nem fér el a fürdőszobapolcon, mert a lány ezerféle nappali, éjjeli és éjjel-nappali krémje kiszorítja. Az átmenetileg az előszobában letett szemeteszsák pedig rögtön első számú közellenséggé lép elő. Az ártatlan műanyag zacskó fölött hangzik el az első hangos szóváltás.
A felek élesítik a késüket. Mindketten jogot formálnak a nélkülözhetetlen rend meghatározására, és egyszerre hirdetik ki a szent baktériumellenes háború törvényeit. Csak véget nem érő, eredménytelen veszekedés után értik meg: a másiknak is megvannak a saját igényei. Szerencsés esetben hosszú harc árán megállapodnak, és elosztják a feladatokat.

 Kinek a dolga?
Két hete áll a padon a kis papírdoboz, benne az új villanykörtével, éppen az alatt a lámpa alatt, amelyikben kiégett a körte. Mégsem történik semmi. Kivéve Tóthék jeges hallgatását. Pedig egyértelmű, kinek a dolga a körtecsere. A férfié. Neki is ez a véleménye. Semmi probléma. Csak hát ő akkor akarja a ház körüli feladatát elvégezni, amikor kedve van hozzá, ám az asszonya ezt nem tudja kivárni. Ezért is vette elő a körtét. Ezért tette oda a padra. „Ha már olyan sürgős volt neki, akkor rögtön be is csavarhatta volna azt az átkozott vacakot” – véli a férfi. Egyébként meg nem kellene beavatkoznia az ő feladatába, emiatt juszt sem fogja becsavarni. Az asszony sem.
Nevetséges hatalmi harc. A villanykörte körüli küzdelem mögött az a kérdés feszül: kinek mihez van joga? Kinek van igaza? Sokat árthat, ha az egyik fél nincs tekintettel a másik vágyaira és igényeire. Ha az asszony cipőkollekciója a férj kérése ellenére az előszoba minden négyzetcentiméterét beteríti, a férfi úgy fogja érezni, nincsenek rá tekintettel. Ugyanezt érzi az asszony is, ha a férje előbb segít a szomszédban szétszedni a beépített szekrényt, mint otthon becsavarni a villanykörtét. A vesztesnek csorbul az önbizalma, és kétségbeesetten védekezik, de mivel hiába minden erőlködés, végül értéktelennek érzi magát. Minek beszél, veszekszik, az ő véleménye nem számít, ő egy nulla. És mindez néhány cipő vagy a villyanykörte miatt.

Jobb a békesség
Sok nő irtózik a veszekedéstől, és megadóan végzi a dolgát. Miközben felelősséget vállal a háztartásért, óvja az együttlét békéjét. Az is igaz, hogy a férfitársadalom nem csupa léhűtőből áll. A férfiak többségének lelkiismeret-furdalása van, ezért hangsúlyozza olyan lelkesen, hogy bezzeg ő mi mindent csinált egész héten. Például betette a tisztító lemezt a videóba, lemosta az autót. Bűne vezekléseként délelőtt végkimerülésig takarít és pakol a spájzban, persze életében először, és úgy reméli, utoljára is. Hiszen a dobozok most felcímkézve, használati gyakoriság és az ábécé szerint sorakoznak az állványon. A család többi tagjának pedig elmagyarázza, hogy ezentúl semmi nem hiányozhat a háztartásból. Amikor valami kifogy, csak fel kell vezetni a számítógéppel készített hiánylistára, ez a cédula lógjon mindig a kamraajtó belső oldalán. „A rend lényege ugyanis, hogy mindennek állandó helye van" – zárja be az ajtót és az előadást.
Ezután a lista még kétszer kerül elő. Egyszer, amikor a következő hét végén nincs otthon mustár. A családapa kérdőre vonja övéit, miért nincs a listán. Másodszor pedig a vita végén, amikor a családanya dühösen leszakítja az ajtóról.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja