SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Környezettudatosabbnak mutatjuk magunkat, mint amilyenek a valóságban vagyunk...

Családinet [cikkei] - 2011-08-09
Saját bevallása szerint a magyar lakosság 67%-a gyűjti szelektíven a csomagolási hulladékokat, 43%-a pedig a hulladékká vált italos kartondobozokat is külön válogatja - derül ki az Italos Karton Környezetvédelmi Egyesülés és a Stop.hu magyar lakosság szelektív hulladékgyűjtési szokásait vizsgáló közös kutatásából.
Környezettudatosabbnak mutatjuk magunkat, mint amilyenek a valóságban vagyunk...

Magyarországon ugyan évről-évre nő a szelektíven gyűjtött hulladékok mennyisége, a lakosság mégis átlagosan évente csupán 8-10 kg hulladékot gyűjt vissza fejenként, mely jócskán az Európai Unió 20 kg / fő / év átlaga alatt marad. Ehhez az is hozzájárul, ami a felmérés eredményéből is kiderül, hogy a megkérdezettek 52%-ához nem jut el elegendő információ a környezetvédelem e területéről. A felmérésben résztvevők 57%-ánál még mindig népszerű kifogásnak számít a gyűjtőszigetek hiánya vagy távolsága, noha a gyűjtőpontok mára közel 8 millió fő számára érhetők el közvetlenül. A tejek és gyümölcslevek csomagolására szolgáló italos kartondobozok szelektív gyűjtését szorgalmazó IKSZ adatai szerint az elmúlt évben forgalomba került dobozoknak mindössze 17,7%-a gyűlt vissza újrahasznosításra. Ez alapján a magyar lakosság mindössze egytizede gyűjtötte szelektíven ezt a csomagolást, miközben a kutatás adatai szerint közel minden második lakos (43%) állítja magáról, hogy él a környezetvédelem ezen mindennapi, egyszerű módjával.

grafikon1

Ki mit gyűjt külön és miért nem?

tejesdobozAz Italos Karton Környezetvédelmi Egyesülés és a Stop.hu internetes portál 2011. április és május hónapban végzett közös online felmérést 1.400 fő bevonásával, annak érdekében, hogy képet kapjon a magyar lakosság szelektív hulladékgyűjtési szokásairól.

A felmérésben megkérdezettek háztartásaiban leggyakrabban előforduló csomagolási hulladéktípus a műanyag palack (91,3%), a felmérésben résztvevők mindössze 83,7%-ban gyűjti vissza szelektíven. Az italos kartondoboz a felmérésben megkérdezett háztartások 80%-ában fordul elő és 43%-ban vissza is gyűjtik, az üveg 79,8%-ositaloskarton_gyujtosziget gyakorisággal fordul elő, melynek 76%-át gyűjtik szelektíven. Alumíniumdoboz a felmérésben résztvevő háztartások 79%-ában előforduló csomagolóanyag, melynek mindössze 41,4%-át gyűjtik szelektíven a megkérdezettek.

A lakosság 19%-át még mindig az a tévhit tartja vissza a hulladék szelektív gyűjtésétől, hogy a különválogatott típusokat úgyis összeöntik a többi hulladékkal, 3%-ot pedig az, hogy nincs rá ideje.
 
A megkérdezettek 57%-a még mindig azért marad távol a szelektív gyűjtéstől, mert hiányolja vagy túl távol esőnek ítéli a gyűjtőszigeteket, míg 20% azért nem vesz részt benne, mert körülményesnek ítéli a hulladék otthoni különválogatását. Összességében a válaszadók 52% ítélte meg úgy, hogy nem jut el hozzá elég információ a szelektív hulladékgyűjtésről.

A hulladék érték

Ma már a lakosság 99%-a tisztában van azzal, hogy a szelektíven visszagyűjtött anyagokból újra termékek készülnek, így visszajutnak az anyagok körforgásába. A környezettudatos szemléletváltozás megmutatkozik az IKSZ és Stop.hu felmérésének eredményében is, hiszen a résztvevők 49%-a gyűjti szelektíven a hulladékot azért, mert így hozzájárul a különböző anyagok újrahasznosításához, 31% azért, mert így nem szennyezi környezetét, 12% azért, mert így csökkenti ökolábnyomát, 7% pedig azért, hogy ezzel segítse a nyersanyagokkal való takarékoskodást.

grafikon2

A tudás megvan, már csak a gyakorlaton kell szépíteni

Az italos kartondoboz a háztartásokban az egyik leggyakrabban előforduló csomagolás típus. A kérdőívet kitöltők 53%-ának háztartásában 2-5 darab, 27%-ának 5-10 darab, 8%-nál 10-15 és 3%-nál 15-nél több italos kartondoboz fordul meg hetente.

A kérdőívet kitöltők 53%-ának háztartásában 2-5 darab, 27%-ának 5-10 darab, 8%-nál 10-15 és 3%-nál 15-nél több italos kartondoboz fordul meg hetente. Ez átlagosan heti 5 db italos kartondobozt jelent, egy évre vetítve tehát összesen 260 darabot háztartásonként. A kutatásban résztvevők, saját bevallásuk szerint, fejenként 148 darab tejes vagy üdítős dobozt gyűjtenek évente szelektíven, ám ez a szám a valóságban háztartásonként mindössze 17 darab, ami azt bizonyítja, hogy a lakosság környezettudatosabbnak vallja magát, mint amennyire a valóságban az.

A kiemelkedő mennyiség nem meglepő, mivel a felmérés eredménye szerint a friss tejek 66%-a, az UHT tejek 93%-a, a gyümölcsleveknek pedig 71%-a jut el a fogyasztókhoz ebben a csomagolóanyagban, hiszen az, összetételének köszönhetően, a külső behatásoktól elzárva őrzi meg tartalma minőségét.

Az IKSZ és a Stop.hu kutatásában megkérdezettek 94%-a jól tudja, hogy az italos kartondoboz újrahasznosítható hulladéktípus, sőt, 45% azt is helyesen tudta, hogy ez a csomagolás 75%-ban papírból áll. Ennek ellenére mindössze 43% azok aránya, akik szelektíven gyűjtik ezt a csomagolóanyagot, a felmérés eredménye pedig még így sem áll összhangban a gyakorlattal: az IKSZ adatai alapján mindössze a lakosság tizede gyűjti szelektíven az italos kartondobozokat.

"2010 végén már mintegy 8 millió embernek volt lehetősége az italos kartondobozok szelektív gyűjtésére, de csak 10%-uk gyűjtötte valóban külön ezt a hulladéktípust" - mondta Baka Éva, az Italos Karton Környezetvédelmi Egyesülés ügyvezető igazgatója. "Magyarországon a forgalomba kerülő 9-10.000 tonna italos kartondoboznak csak 17,7%-a gyűlik vissza szelektíven, míg az Európai Unió átlaga 2009-ben 35% volt" - tette hozzá a szakember.

A felmérésben megkérdezettek 94%-a tudta, hogy az italos kartondobozok újrahasznosíthatók. Ennek során olyan újrapapír termékeket gyártanak belőle, mint hullámkarton (a felmérésben résztvevők 70%-a tudta), újra italos karton (38% tudta) vagy akár épületi belső válaszfal (32% tudta), de olyan hétköznapi termékek is, mint szalvéta, toalett papír, törlőkendő (20% tudta) vagy tojástartó (68% tudta) és jegyzetfüzet (19% tudta).

Kérjük, ne feledje: TAPOSSA LAPOSRA!

 

További Információ:  www.italoskarton.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja