SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ha kínai baba születik - Szokások és tradíciók Ázsiában

Gárdián Nikolett [cikkei] - 2020-11-30
Kína a világ legnépesebb országa. Népesedéspolitikája sokszor változott az utóbbi évtizedekben. Van, ami azonban évezredek óta változatlan: a baba születése körüli bensőséges szokások. Ki gondolná, hogy ezek közül jó néhányat mi is ismerünk?
Ha kínai baba születik - Szokások és tradíciók Ázsiában

Kínában mintegy 1.4 milliárd ember él, és bár a korábban érvényes egyke-politika még mindig érezteti hatását, így is rengeteg gyermek születik. A baba érkezése Kínában is öröm, talán még nagyobb is, mint a világ nyugati felén. Az ázsiai országokban ugyanis a gyermekre a család jövőjének pilléreként tekintenek. Arrafelé a szülők és nagyszülők sokkal erősebben támaszkodnak a felnőtt gyermekekre, akiknek kötelességük anyagilag is támogatni idős felmenőiket. Ahhoz, hogy ez biztosítva legyen, szükséges a jó állás és biztos megélhetés. Ezért a család már a kezdetektől fogva mindent igyekszik megadni a kicsinek, ami az optimális fejlődéséhez és a későbbi sikeres karrierhez kell.


Kényeztetés babának, mamának

A gyermek a kínai család szeme fénye. A nagyszülők már a születése előtt megegyeznek, ki hogyan fog részt venni a gondozásában. Az egyik nagymama általában az újdonsült szülők házába költözik, hogy mindenben segíthesse az anyukát. A másik pedig többnyire anyagi támogatással veszi ki részét a baba születésével járó költségekből.

A kismamát tehát már a szülés előtt tehermentesíti a család. A kínai gyógyászatban használatos növények segítségével erősítő és kényeztető étrenden tartják, és kímélő életmódot tesznek számára lehetővé.


A fotót a szerző készítette


A gyermekágy

A kicsi megszületése utáni egy hónap, vagy 40 nap kiemelt jelentőségű az anyuka életében. A gyermekágyas időszak - akár csak a régi magyar hagyományokban - tele van tiltásokkal, valamint a kismama védelmét érintő szokásokkal. Vidéken még ma is gyakori, hogy az újdonsült anyuka nem nyúlhat hideg dolgokhoz, nem mosakodhat, vagy nem tarthatja huzamosabb ideig kézben a babáját. A megbetegedés minden formáját igyekeznek kizárni, a nagyszülők pedig leveszik a gondokat a kismama válláról: magukra vállalják a kicsi gondozását, a háztartási teendők ellátását, sőt a család táplálását is.

A kínai nők életében ez a néhány hét kétségtelenül a legboldogabb időszak. Az idősebb, tapasztalt női családtagok folyamatos támogatása mellett néhány hétig kizárólag csak a babára és magukra koncentrálhatnak.


Az újszülött és a tágabb család

Távolabbi rokonok és a barátok számára az első néhány napban történő babalátogatás éppúgy tabu, mint mifelénk. Talán ennek is az ősi hiedelem az oka, hogy a kezdeti időszakban baba és mama is sérülékenyebb. A kínai hagyományok szerint 100 napig kell várni, hogy a baba megerősödjön és az új kis élet megmaradása biztos legyen. Ezután azonban fergeteges ünneplés kezdődik, amelynek során a családtagok ajándékokkal halmozzák el a babát, a szülők pedig pénzzel teli, piros borítékokat kapnak.

 

Indexkép:  Gayathiri Gengatharan képe a Pixabay -en.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja