SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Legyen békés a karácsony! - Az ünnepi konfliktusok kezelése

Kürthy Anna [cikkei] - 2020-12-17
A konfliktusok végig kísérhetik a hétköznapjainkat, az ünnepi hajrában azonban meg is sokszorozódhatnak a fokozott szorongás és feszültség hatására. Cikkünkben egy lehetséges megoldást kínálunk a vitás helyzetek kezelésére, hogy tényleg békében teljen a karácsony.
Legyen békés a karácsony! - Az ünnepi konfliktusok kezelése

Sokszor lehetünk dühösek, feszültek, érezhetünk csalódottságot, kiábrándultságot egy-egy érzelmileg nehéz, konfliktusos helyzetben. Beszéljünk akár a gyermekekről, párkapcsolatról, barátságról, családtagokról, az ünnepi hajrában előfordulhat sokféle veszekedésre okot adó körülmény. Az ajándékok beszerzésétől kezdve, a sütés-főzésen át, a régi sérelmek előkerüléséig, vagy amikor kiderül, hogy az a bizonyos rég nem látott rokon, miért is olyan régen látott... Rengeteg hasonló helyzettel találkozhatunk. A konfliktus nehéz, érzelmileg megterhelő, sok energiát igénylő feladat. Milyen jó lenne, ha mindannyian sérülésmentesen tudnánk kijönni egy-egy ilyen helyzetből! Erre lehet megoldás az énközlés technikája.

Az énközlés Thomas Gordon amerikai pszichológus nevéhez köthető technika, amit tulajdonképpen a mindennapjainkban is sokszor használunk, anélkül, hogy tudnánk róla. Az énközlés arról szól, hogy saját érzéseinket fogalmazzuk meg az adott helyzetben, anélkül, hogy a másikat minősítenék, kritizálnák vagy cselekedeteinek az okát keresnénk. Ha képesek vagyunk hibáztatás nélkül, hitelesen megfogalmazni érzéseinket, a másik fél nagy eséllyel elfogadja és tiszteletben tartja majd igényeinket. Ez azért lehetséges, mert a tényszerűen bemutatott érzéseink a másikból nem váltanak ki védekező vagy támadó pozíciót. A hitelesen megfogalmazott érzéseink az együttműködést és a konfliktus közös feloldását segítik elő.

Gordon szerint az énközlés három elemet kell, hogy tartalmazzon: a minket zavaró viselkedés megnevezését, a viselkedés következményét ránk nézve és az érzést, amit belőlünk kivált.

Vegyünk egy példát!

Egy anya az ünnepi készülődés során egyedül marad a konyhai feladatokkal. Feszült, ideges és úgy érzi, sem a gyermeke, sem a párja nem segít neki, sőt még türelmetlenek is a vacsora miatt.

Énközlés nélkül sokféleképpen reagálhat az anya a helyzetre. Lehet fenyegető, kritikus vagy megértő velük szemben, azonban mindegyik válasszal sérülhet valamelyik fél.

Énközléssel viszont, az anya elmondhatja nekik, hogy mennyire ideges és feszült a sok rámaradt feladat miatt, és rosszul érzi magát, hogy nem kap segítséget tőlük. Fél, hogy emiatt nem lesz kész időben a feladatokkal, és hogy nem fog tudni úgy kikapcsolódni, ahogy szeretné.

Amíg a fenyegető, kritikus vagy megértő válasz támadó vagy védekező pozíciót váltana ki a felekből, ezzel generálva újra és újra a konfliktust, addig az énközléssel közösen hozhatnak létre egy olyan megoldást, ami a konfliktus feloldását jelenthetné az ünnepi hajrában is.


 

Fotók: Jason Goh-tól a pixabay.com-on
           Couleur-tól a pixabay.com-on
Indexkép: annca-tól a pixabay.com-on
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja