SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Elfeledett barátunk, a karácsonyi harangszó

Gárdián Nikolett [cikkei] - 2020-12-17
Advent és karácsony régen nem is létezhetett a harangok és csengők hangja nélkül. Ma már méltatlanul kevés figyelmet szentelünk ezeknek a zengő hangú óriásoknak, pedig az áhított lelassuláshoz és befelé figyeléshez az ő tisztán kongó hangjuk is szükséges.
Elfeledett barátunk, a karácsonyi harangszó

Régen az élet egész évben elképzelhetetlen lett volna harangok nélkül. A telefon és az internet előtt a közösségek számára a kommunikáció alapvető eszközei voltak. Nagyanyáinknak nem volt szükségük a közösségi médiára, mert a harangozás eltérő módjából is ki tudták következtetni, mikor mi történik a faluban.

Harangokat keleten és nyugaton is, szinte minden ősi civilizáció használt. Kínában már 4000 évvel ezelőtt az egész birodalom rendjét a császár Sárga Harangjához igazították. Nagy vihart vagy tűzvészt, az ellenség közeledését és győzelmeket is sokfelé félrevert haranggal jeleztek. A délidőben megszólaló harangszó is egy szép győzelem, a nándorfehérvári csata emlékére, és a magyarok tiszteletére zúg ma is szerte a világon.

Magyarországon az adventhez kapcsolódó harangozási szokásoknak óriási szerepük volt: az élet és az ünnep rendjét kísérték, igazították. Advent kezdetét az éjféli harangozás jelentette be, és szóltak a harangok minden hajnalon, a roráté- vagy aranyosmisék előtt is.

Használták rontás elleni védelmezőként is, harangozás alatt lettek például Luca napján kifüstölve a boszorkányok. Az Alföldön a harangszó alatt a hajadon lányok mézet vagy cukrot ettek, hogy ettől édes legyen a nyelvük, és mielőbb férjet édesgessenek maguknak.

A vízkeresztig tartó karácsonyi ünnepkör idején a megszülető kis Jézus köszöntésére kondultak a harangok, vagy csilingeltek kisebb testvéreik, a csengettyűk. Csengőszóra érkezik december elején a Mikulás, szenteste pedig az angyalka, aki a feldíszített karácsonyfát vagy az ajándékokat hozza.

Sosem felejti el az ember az élményt, amikor gyermekként a konyhában vár a csengettyűszóra, és annak a hangjára fut a nappaliba, ahol lámpák helyett csak a karácsonyfa világít.

A csengő is hozzájárul ahhoz, hogy gyermekeinknek megadhassuk a karácsonynak ezt a meseszerű jellegét. A ragyogó fények a szemünknek, a finom ízek és illatok az orrnak és a szájnak kedveznek.

Zenére és tisztán csengő hangokra pedig a fülünknek, de leginkább a meghitt karácsonyt óhajtó lelkünknek van szüksége.

Fotó: Jenna Hamra a pexels.com-on

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja