SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Munkavállalás a csatlakozás után

Németh Ági [cikkei] - 2004-12-09
Írország, Svédország, és Nagy Britannia nyitotta meg kapuit az újonnan csatlakozott országok munkavállalói előtt

Munkavállalás a csatlakozás után

Magyarország a csatlakozási tárgyalásokon a munkaerő szabad áramlásának kérdésében a 2+3+2 éves átmeneti időszakban állapodott meg az Európai Unióval. 2004 májusától csak három ország - Svédország, Nagy Britannia és Írország - oldotta fel a korlátozásokat, a többi tagországban 2006-ig biztosan, de elképelhető, hogy 2011-ig, csak munkavállalási engedéllyel vállalhatnak munkát az új tagállamok polgárai.

 

A velünk együtt csatlakozott országokban viszont már most munkavállalási engedély nélkül lehet dolgozni. A jelenlegi helyzetről Lengyelné Varga Nóra, a Foglalkoztatási Hivatal EU-integrációs kirendeltségének vezetője nyilatkozott.

 

A régió uniós tagállamok közül Írország, Svédország és Nagy-Britannia nyitotta meg korlátozás nélkül munkaerőpiacát az újonnan csatlakozott országok, így Magyarország előtt is. Az íreknél és a svédeknél semmiféle kikötés nincs, a briteknél viszont első alkalommal regisztráltatnia kell magát a magyar munkavállalóknak, ami 50 fontba és néhány okirat beszerzésébe, illetve hitelesített fordításába kerül. A britek azonban nem korlátozták a munkaerő-áramlást, nem kell munkavállalási engedély a legális munkához.

 

Hollandia és Dánia részben könnyített

 

A tagállamok második csoportjába Hollandia, Dánia tartozik, ahol továbbra is szükséges a munkavállalási engedély, de azt bizonyos esetekben könnyített eljárással megadják. A hollandok például meghatározott hiányszakmákban - nemzetközi szállítás, belföldi hajózás, egészségügyi szektor, húsipar - gyorsított eljárással zöld utat adnak az új tagállamok munkavállalóinak. A dán szabályozás a munkavállalási engedély kiadását feltételekhez köti, de bizonyos esetekben biztosítja az engedélyek könnyített kiadását. Megnézik, hogy a munkaszerződésben szereplő bér, megfelel-e a kollektív szerződések alapján fizetett összegeknek. A dánok azt akarják ezzel megakadályozni, hogy a keleti munkaerő ne nyomja le a hazai béreket.

 

Németország és Ausztria fél a leginkább

 

A többi tagállam legalább két évig fenntartja a korábbi állapotot, vagyis a munkavállalás feltétele a munkavállalási engedély, melyet csak akkor adnak ki, ha az adott pozícióra alkalmas hazai vagy "régi uniós" jelentkezőt nem találnak. A legtovább várhatóan Ausztria és Németország tartja zárva munkaerőpiacát. E két országban azonban bizonyos számú magyar munkavállaló kétoldalú államközi megállapodás alapján munkavállalási engedélyhez juthat a gyakornoki egyezmény (Ausztria, Németország) és a határment ingázók programja (Ausztria) keretében.

 

A német és az angol nyelvterület vonzó a magyar munkavállalók számára.

 

        Aki külföldi munkavállaláson gondolkodik, mindenképpen ismerje az adott ország nyelvét. Nyelvtudás nélkül nem tudja képviselni érdekeit, már a munkaszerződés megkötésekor kellemetlen meglepetések érhetik. Ajánlatos tájékozódni arról, hogy az adott ország milyen feltételekhez köti a magyar állampolgárok munkavállalását, illetve a munkavállalási engedély miképpen igényelhető.

 

 

 

 

 

 

Anzsel

 

 

 

 

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja