SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Nevelési attitűdökről röviden: a meleg-megengedőtől a hideg-korlátozóig

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2017-08-31
A szakemberek régóta próbálják különböző szempontok alapján osztályozni, kategóriákba osztani a szülőket hozzáállásuk és nevelési stílusuk alapján. Hazánkban Ranschburg Jenő nyomán főleg a hideg-meleg és a korlátozó-megengedő tengely mentén történő "besorolás" a legismertebb. Ezeket vesszük most egy kicsit jobban szemügyre.
Nevelési attitűdökről röviden: a meleg-megengedőtől a hideg-korlátozóig

Az elmélet a szülői viselkedést két szempont alapján értékeli. Egyrészt az érzelmi odafordulás alapján, amely lehet hideg, vagyis közönyös vagy elutasító, vagy meleg, vagyis szeretetteli. A másik az irányításhoz való viszony, amely alapján egy szülő lehet engedékeny vagy korlátozó. Természetesen senki sem leírható két paraméter alapján, a tendenciát azonban jól mutatja, és kis hibaszázalékkal szinte mindenki elhelyezhető valamelyik kategóriában – még úgy is, hogy, amint látni fogjuk, a különböző stílusok elkülönítése nem minden esetben egyértelmű.
 

Meleg-megengedő stílus

Az engedékenység egyáltalán nem azonos a mindent ráhagyással. Inkább azt jelenti, hogy csak annyi szabály van, amennyi kötelező, és ezek is rugalmasan tágíthatóak. A meleg-megengedő családok demokratikusak: nincs bennük a gyermek magára hagyva, de a véleményét meghallgatják, és ésszerű keretek között figyelembe veszik. Megfigyelték, hogy az ilyen légkörben felnövő gyerekek szerepjátékaik során a többieknél gyakrabban bújnak felnőttek bőrébe, amely a szülőkkel való intenzív azonosulásra enged következtetni. Gyakran előfordul, hogy az így felnőtt gyerekek kiskorukban agresszívebbek a többieknél, ám erről jó esetben le lehet szoktatni őket.

Sokan keverik a meleg-megengedő stílust a Laissez-faire vagyis irányítás nélküli „nevelési” módszerrel, pedig a kettő messze nem ugyanaz. A Laissez-faire teljes anarchiát jelent, amelyet egyetlen józanul gondolkodó ember sem tarthat kívánatosnak.

Meleg-korlátozó stílus

A meleg-korlátozó szülő az, aki „feláldozza magát” a gyermekéért, és szeretetével szinte agyonnyomja őt. Mindig a kelleténél egy réteggel több ruhát ad rá, folyamatosan a nyomában jár a játszótéren, a tanítónak pedig addig jár a nyakára, amíg meg nem adja a jobb jegyet a gyereknek. Gyermekét ugyanakkor igen szorosan fogja, szigorúan megszabja, kikkel barátkozhat, milyen mesét nézhet a tévében, később hova és meddig mehet el a barátaival, sőt, gyakran nem is engedi el velük. Nehéz egyértelműen meghatározni, hogy meddig tekinthető ez normális, következetes nevelési módszernek, és mikortól számít problémásnak, de a jelenség valószínűleg mindenki előtt ismert.

A meleg-korlátozó családokban az agresszió minden formája szigorúan tiltott, így ezeket a kicsik elfojtják, és gyakran szorongóvá válnak. Idősebb korukban általában félnek leválni a szüleikről, mivel tartanak attól, hogy így fájdalmat fognak nekik okozni. Ezt általában a szülők maguk is megerősítik: bár azt ritkán akadályozzák meg, hogy a gyermekük családot alapítson, rendszeresen kifejtik abbéli aggodalmukat, hogy ha az immár felnőtt gyerek elköltözik az utcából, a városból, ne adj’Isten az országból, abba ők „bele fognak pusztulni.” Bár az ilyen szülői hozzáállás kevesebb mély sebet okoz, mint a hideg módszerek, az ebből való szabadulás talán mind közül a legnehezebb.
 

Hideg-korlátozó stílus

Főleg az elmúlt évszázadokban divatos, tekintélyelvű nevelési mód. A hideg-korlátozó szülő érzelmileg távolságot tart a gyerekétől, keveset van otthon, akkor is túl elfoglalt ahhoz, hogy a családjával foglalkozzon, őszinte beszélgetésre soha nem kapható. Ugyanakkor feltétlen engedelmességet vár el, a kihágásokat keményen megbünteti.

Ma már ritka ez a fajta hozzáállás, ám a történelem folyamán ez volt a leginkább elterjedt forma, főleg a gazdagabb családok között.  Ugyanakkor ma is előfordul akkor, ha a szülő képtelen elfogadni a gyereket, idegesítőnek találja, közeledési kísérleteire elutasítóan reagál. Az így felnőtt gyermek ugyan megtanulja az engedelmességet, ám az átélt agressziót a nála kisebbeken éli ki, miközben folyamatos szorongás és alkalmatlanságérzés gyötri.


Hideg-megengedő stílus

A hideg-megengedő szülőt nem érdekli, mit csinál a gyermeke. Ha kötődik is hozzá érzelmileg, azt nehezére esik kimutatni, a gyermeket pedig minden szempontból magára hagyja. Rendszerint az alkoholista, drogfüggő vagy egyéb komoly problémákkal küzdő családokban szokott előfordulni, de akkor is megesik, ha a fentebb említett módon a szülő nem tudja a gyereket elfogadni, de ahhoz nem elég karakán alkat, hogy erősen fogja őt.

A hideg-megengedő légkörben felnőtt fiatalok nagyon hamar elfordulnak a szüleiktől, érzelmi igényeikre inkább a kortársaik között keresnek választ. Könnyen keverednek rossz társaságba, és minden más fiatalnál gyakoribb köztük a szerfüggőség.

Fotó: StockSnap / pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja