SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hogyan mondjuk el a gyereknek, hogy el fogunk válni? - 7 fontos dolog, amiről ne feledkezz meg

Jánosi Valéria [cikkei] - 2017-10-13
Akárhány éves is a gyereked, kevés annál nehezebb dolog van, mint elé állni és elmondani neki: "Kicsim, anyával/apával már nem szeretjük egymást. Elválunk."
Persze minden család más, különböző okok miatt jutnak a szülők erre az elhatározásra, azért van néhány fontos dolog, amit minden esetben érdemes szem előtt tartani, amikor a nagy bejelentésre készültök.
Hogyan mondjuk el a gyereknek, hogy el fogunk válni? - 7 fontos dolog, amiről ne feledkezz meg

Olvasd el ezt is: Kamasz gyerekkel válni különösen nehéz - mit tehetsz, hogy a legkevésbé sérüljön?

 

1. Csak akkor mondd el, ha már tényleg eldöntöttétek!

Nem érdemes a gyerekeket azzal frusztrálni, hogy még a döntés meghozatala előtt meglebegtetitek előttük a válás lehetőségét. Egy feszült családi légkörben a nagyobbakban úgyis felmerül a válás réme, és épp eléggé szoronganak már a szétválás gondolatától is. Ha ők kérdeznek rá, akkor persze érdemes megmondani nekik az igazat, de ha nem kérdeznek rá, felesleges izgatni őket ezzel. Lehet, hogy fel sem merül bennük ez a lehetőség. Hidd el, a válás gondolatának lebegtetésével nem készíted fel őket a „csapásra”, legfeljebb azt éred el, hogy még heteken, hónapokon át rágódik ezen az opción.


2. Készülj fel rá!

Nagyon fontos, hogy ez a bizonyos mondat ne csak úgy váratlanul hagyja el a szádat, miközben dühöngve csapkodsz a párod újabb hülyesége miatt! Ne dühből, indulatból vágd oda a döntésedet a gyerekedhez! Ha tényleg elszántátok magatokat a válásra, akkor a pároddal együtt beszéljetek meg lehetőleg mindent, és csak ekkor álljatok a gyerekek elé! A bejelentés pillanatában jó, ha már felelni tudtok a gyerekek kérdéseire: hol és kivel fogunk lakni, elköltözünk vagy maradunk, melyik iskolába járunk, mikor láthatjuk a külön költöző szülőt?


3. Szánjatok időt a beszélgetésre!

Egy ilyen beszélgetést nem lehet az iskola és az edzésre indulás közötti holtidőben elintézni! Adjátok meg a módját, és legyetek jelen mindannyian! Fontos, hogy a gyerek érezze: a szülei legalább ezúttal egyetértésre jutottak, és most együtt tesznek pontot a házasság végére. Ebben a helyzetben különösen fontos, hogyan beszélnek a szülők. Ha a gyerek azt érzékeli, hogy a szülei még ebben a fél órában sem tudnak nyugodtan leülni egymás mellé, akkor hiába beszélnek nekik arról, hogy mennyire együttműködnek majd, és minden jó lesz. A gyerekek nem fognak hinni nekik.

Ez egy olyan beszélgetés, ami alapjaiban rengetheti meg a gyerek világát, ezért szánjatok erre időt, hogy legyen lehetőség az érzések kifejezésére, a kérdések megbeszélésére!
 

4. Úgy mondd el, hogy értse!

Fontos, hogy egyszerűen, a gyerek életkorához és értelmi szintjéhez igazodva mondjátok el, hogy válni fogtok! A kisebb gyerekeknek ez a szó nem sokat jelent, nekik el kell magyarázni, hogy számukra ez milyen változásokat fog hozni. Magyarázzátok el nekik, hogy mit jelent majd ez a mindennapokban! Törekedjetek arra, hogy a hangsúlyt a pozitív, megmaradó dolgokra helyezzétek! Persze, így is el kell mondani, ha valamelyik szülő elköltözik, de fontos hangsúlyozni, hogy továbbra is jelen lesz a gyerek életében.
 

5. Ne ragozd túl az okokat!

Csak a tényeket mondjátok, de nem érdemes túlmagyarázni, hogy miért kerül sor a válásra. A nagyobb gyerekek úgyis érzik már egy ideje, hogy gond van, a kisebbek pedig úgysem fogják érteni, hogy mit jelent az, hogy „kiszeretettem apádból/anyádból”. Ha belementek a válás okainak magyarázatába, könnyen átcsúszhat a beszélgetés egy „miattad válunk” típusú beszélgetésbe. És nem, egyáltalán nem kell tudnia a gyereknek, hogy kinek a „hibájából” váltok! Számára teljesen mindegy, hogy ki lépett félre, neki a félrelépő fél éppúgy a szülője, akit szeret. Nem kell tehát a dolgokat megmagyaráznotok. Ahogy érik a gyerek, úgy egyre több mindent ért majd meg.
 

6. Ne próbáld megvesztegetni!

Bárhogy is igyekeztek, a gyerek számára fájdalmas és szomorú dolog, hogy széthullik a családja. Ne úgy próbáld csökkenteni a gyászát, hogy kiskutyát, új telefont, saját szobát ígérsz neki! Ezt úgy hívják, hogy megvesztegetés. Ne akard őt megvásárolni! A válás attól még trauma marad számára, ha veszel neki egy új mobiltelefont. Annak pedig különösen rossz üzenete van, ha anyagi javakkal, ígéretekkel akarod a saját oldaladra csábítani.
 

7. Bárhogy reagál, fogadd el!

Sokszor a nagy bejelentés után kerülnek a felszínre a gyerek eddig ki nem mutatott, elnyomott érzelmei. Éppen ezért a szülőknek érdemes felkészülniük arra, hogy a gyerek furcsán, szokatlan módon viselkedhet. A szomorúságra, bánatra, sírásra a legtöbb szülő fel van készülve, azonban a düh, ordítozás, a látszólagos érdektelenség vagy a tagadás sokakat felkészületlenül érhet. Pedig az érzések széles tárháza kibuggyanhat a gyerekből, és bárhogy is reagál, az teljesen normális. Éppen ezért kell időt hagyni erre a beszélgetésre, hogy legyen alkalom ezeket az érzelmeket megélni, megérteni, megbeszélni.

Fotó: George Hodan / PublicDomainPictures.net

Jánosi Valéria


Jánosi Valéria
Párkapcsolati coach, válási és kamasz mediátor, mentálhigiénés szakember

Elérhetőségeim:
Telefon: 06-30/622-67-99
E-mail: valijanosi@gmail.com
Honlap: https://mukodoparkapcsolat.hu/

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)
A szerkesztő ajánlja