SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

9 meghatározó gyereknevelési irányzat 2020-ban

Edina Dózsa [cikkei] - 2020-02-28
Jobban figyelünk az egészségünkre, több gyakorlati tudást szeretnénk átadni a gyerekeknek, akik egyébként egyre környezettudatosabbak, és mindannyian kevesebb időt töltünk a képernyők előtt.
9 meghatározó gyereknevelési irányzat 2020-ban

Csak néhány példa a Facebook IQ szokásos éves trendfigyelő jelentéséből, ahol a felhasználók által leginkább keresett, említett, megosztott témákat mutatják be. Azokat, amikről a szülők legtöbbet beszéltek a közösségi oldalon az elmúlt évben.

Lássuk, milyen témák körül alakult ki a legtöbb beszélgetés!


1. Környezettudatosság

Mindegy, hogy környezetbarát baba termékeket vásárolunk, még tudatosabbak vagyunk a mindennapi bevásárlás során, vagy esetleg részt is veszük a helyi környezetvédelmi megmozdulásokon, ezekkel mind példát mutatunk a gyerekeinknek. Így számukra is egyértelmű, hogy a környezetünkért mi magunk vagyunk felelősek, igenis számít, hogy már otthon is, mi is tehetünk ezért - kezdi a listát a Facebook az elmúlt évi online beszélgetéseink alapján.


2. Halványul az instamami kultúra

Könnyen beleeshetünk az Instagram csapdájába, mikor a végtelenségig görgetjük az Insta folyamunkat, és úgy érezzük, hogy a mi szürke életünk meg sem közelíti az igazi anyukák káprázatos világát. Tökéletes test már szülés után egy héttel, rendezett, sőt trendi ruházat, utazások, mindig a mosolygós, babakocsizást, utazást imádó gyerekekkel. Eközben a mi valóságunkban a gyerek dacos, állandóan maszatos, és legjobb esetben is a húszezredik fotón tud csak mosolyogni. Igen, mindannyiunkra hullámokban tör az elégedetlenség, a csalódottság, tán még az irigység is.

Érdemes mantrázni, hogy ez nem a valóság, annak csak egy pillanatképe, és ilyen szuper pillanatok a mi életünkben is vannak. Jól jöhet egy kis tisztogatás az insta felhasználók között, hogy kicsit felszabadítsuk a lelkünket. Egyre több anyuka tesz így a Facebook szerint is.


3. Szorongás elfogadása és feloldása

Sokasodik a szorongó szülők és gyerek száma is, már-már divatossá vált szomorúnak vagy depressziósnak lenni. A trend viszont fordulni látszik és már kevésbé megbélyegző az, ha valakinek lelki problémája van. Látszik a társadalmi nyitás, az emberek megosztják egymással nemcsak a nehézségeiket, hanem azt is, hogy ők hogyan birkóztak meg a saját mentális problémájukkal. Mindezt a közösségi oldalakon, úgyhogy a lakásból sem kell kimozdulni, hogy sorstársakra, segítőkre lelhessünk.


4. Újra főnöknek lenni a családban

A sok nevelési filozófia közül úgy tűnik, az idei évben a legnagyobb érdeklődést a szülő-gyerek kapcsolatban a “ki a főnök” kérdéskör kelti. Ha úgy tűnik, hogy a gyereked mindennél dacosabb és követelőzőbb, nyugodj meg, nem vagy egyedül. Sok pszichológus és gyereknevelési tanácsadó hangoztatja már régóta, hogy a szülőknek fel kell nőniük, és vissza kell venniük az irányítást a saját kezükbe. Ez mindannyiunk érdeke, gyereké, szülőé egyaránt.


5. A szülés utáni test elfogadása

Hogyan kaphatom vissza a szülés előtti formámat? Az egyik leggyakoribb kérdés, ami az anyukákat izgatja a szülést követően.

A testpozitív gondolkodás mozgalma elért végre az anyákhoz is, amire már nagy szükség volt. Hála azoknak a bátor anyukáknak, akik nem félnek megmutatni szülés utáni testüket. Már nem kell, hogy egyedül érezzük magunkat a megváltozott testünkben, ráadásul magabiztosságot és inspirációt adnak mindannyiunknak. Ebben az évben ezen a téren is további támogatásra számíthatunk egymástól.


6. Szülőbarát munkahelyek

Egyre többször hallhatjuk, hogy a különböző cégek családbarát szabályokat hoznak, távmunkát, részmunkaidős állásokat ajánlanak, akár még az apuka is teljes fizetéssel otthon maradhat egy hónapig, ha megérkezik a baba. Felemelkedőben a gyerekbarát közösségi irodák népszerűsége, egyre több az otthon maradó apuka és fontos a családok számára a munka-család közötti egyensúly kialakítása. A Facebook posztjaink alapján egyértelmű, hogy hatalmas az igény arra, hogy a munkahelyek nyissanak a szülőbarát megoldások irányába.


7. Kevesebb képernyőzés, több hangoskönyv

Képernyőzés helyett csak elindítasz egy hangoskönyvet, vagy egy podcastot, és a gyerekek már nem tépik a hajad, sőt még akár tanulhatnak is valami újat. Sok szülőnek a hangoskönyv lett a nyerő megoldás a telefonozás, tabletezés helyett.

Ráadásul a hangoskönyv segíthet a hallási és koncentrálási készségek fejlesztésében is, anélkül, hogy olyan addiktív lenne, mint a tévézés, vagy az online játékok. Ha nem hiszitek, próbáljátok ki!


8. Gyakorlati oktatás

Egy másik szülői trend, amiről azt reméljük, hogy egyre népszerűbb lesz: a gyakorlati képzés és kreativitás bevonása az oktatásba.

Sok technológiai újdonság elérhető már a lakosság számára, így ezek mindennapi használata és a csináld magad mozgalmak virágzásának lehetünk tanúi. Sőt, sok iskola is beépíti a technológiai tudást a mindennapjaikba, rendelkeznek 3D nyomtatóval, lézer vágóval, és elektronikai prototípusokat is készíthetnek a gyerekek. Ha valami, akkor ez az, ami minden bizonnyal még népszerűbb lesz, joggal.


9. Egészség mindenekelőtt

Amikor az egészségről van szó, főként a picikéről, szülőként nem akarunk kockáztatni. Fogyasztóként is már sokkal tudatosabbak vagyunk, mint korábban, és elvégezzük a saját kis kutatásainkat, mielőtt valami újba kezdünk. Fontosabb lett az egészséges életmód, még akkor is, ha több munka van vele. Egyre inkább tisztában vagyunk az összetevők fontosságával, kerüljük a káros hatóanyagokat és szeretjük a természetes megoldásokat.
Nem könnyű naprakésznek maradni, de Google és Facebook barátunknak köszönhetően az információ nagyon könnyen elérhető.


Mi marad ezekből és miket felejtünk el 2021-re?

A gyereknevelés mindig is központi téma marad, mi szülők pedig próbálunk több időt és energiát fordítani arra, hogy a munka és család közötti harmóniát megteremtsük. A modern szülők egyre tudatosabbak, felkészültebbek, ha a szülői döntésekről van szó. Ugyan nincs mindenki számára érvényes nevelési mód, kétségtelen, hogy vannak fontos trendek és kulturális mozgások, amiket érdemes átgondolni, megfontolni.

Az irányzatok csak irányzatok, jönnek, mennek, főként a közösségi médiumok világában. Míg néhány trend kiteljesedik az évek során, mások elfelejtődnek, megszűnnek. Hogy melyik marad meg és melyik tűnik el? Rajtunk múlik csupán.

Kapcsolódó cikkeink

Kép: 4 PM production / shutterstock

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja