SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

4 tipp a mentális kimerültség ellen

Martincsevicsné Jenei Gizella [cikkei] - 2020-11-12
Anyaként nem csupán fizikailag, érzelmileg, hanem mentálisan is kimerülhetsz. A rengeteg feladat és a véget nem érő hétköznapok még a legedzettebbeket is próbára teszik. Tenni pedig kell ellene. Muszáj, mert előbb utóbb kiürülnek a raktáraid és a szervezeted jelez. Ne várd meg!
4 tipp a mentális kimerültség ellen

Sokan nehezen tudják előre elképzelni, hogy milyen lesz, ha megszületik a baba. Csak idővel döbbennek rá arra, hogy a korábbi rendezett életük, ami egy előre meghatározott mederben folyt, teljesen felborul. Itt nem lesznek hétvégék, nem lesznek ünnepnapok. A feladatok soha nem érnek véget, hétből hét nap zsúfolva lesz teendőkkel és aggódással.

Mégis rendkívül fontos, hogy megállj egy pillanatra és elgondolkodj. Ha az első pár hétben felőröl az új helyzet, akkor mihez kezdesz később. Vedd észre a jeleket és tegyél azért, hogy ne juss el a teljes fizikai, érzelmi és mentális kimerülés állapotához.

A Parents amerikai online magazin hasábjain Nicole Avena a Princetoni Egyetem egészségpszichológiai professzora hívja fel erre a problémára a figyelmet. Szerinte egyre gyakoribb, hogy a kisgyerekes anyukáknál szorongásos depressziót állapítanak meg. Sokszor nem javít a helyzeten az alvásmegvonás, a túlzott stressz és az aggódás sem.

Feladni azonban nem szabad. A tüneti kezelések nem oldanak meg semmit, ezért a különböző nyugtatók, vagy akár az alkohol egyáltalán nem javasolt megoldásképpen.

Van viszont más lehetőség, amiből választhatsz!

Nicole Avena szerint a probléma, hogy az anyukák egyszerűen túl sok mindent csinálnak. Szerinte a megoldás, hogy hagyják abba és ne csinálják.

Bár ez első olvasatra túl könnyűnek tűnhet, mégis van benne igazság. Ha nem is lehet teljesen felszámolni minden feladatot, az átszervezés jó megoldásnak tűnhet.

 

1. Állíts fel határokat! Tanulj meg nemet mondani!

Az anyukák gyakran hajlamosak arra, hogy mindent magukra vállaljanak. Még olyan dolgokat is, amikre egyáltalán nincs idejük vagy energiájuk. Ahhoz azonban, hogy a mentális túlterhelést elkerüld, kénytelen vagy nemet mondani. Kénytelen vagy meghatározni bizonyos határokat, amin túl már nem vállalsz el több feladatot. Fontos, hogy tudatosítsd magadban azt, hogy te is annyira fontos vagy, mint a gyermeked vagy a családod többi tagjai. Önmagadra, az egészségedre, a mentális állapotodra legalább annyira oda kell figyelned, mint arra, hogy legyen otthon elegendő wc papír. Ha ez sikerül, akkor már megtetted az első nagy lépést.

 

2. Szervezz ki bizonyos feladatokat!

Segítséget kérni nem könnyű. Főleg nem az anyukáknak. Sokan úgy gondolkodnak, hogy azzal, hogy segítséget kérnek, beismerik, hogy gyengék, nem bírnak el a feladatokkal. Ez nem így van. Segítséget kérni nem szégyen, sőt!

A segítséget kérheted a gyermekeidtől is. Ha van nagyobb testvér, akkor vond be a házimunkába életmódjának megfelelően. Ha nincs ilyen lehetőséged, akkor használd ki a technika vívmányait. Rendelj online háztartási eszközöket, állíts be emlékeztetőket a telefonodba a különböző feladatok elvégzésére, például virágöntözés, szemétszállítás, számlák befizetése, óvodai, iskolai programok vagy bármi más, amit fejben kellene tartanod. Ha tudod, hogy nem kell aggódnod miatta, mert a telefon jelez időben, akkor már ennyivel kevesebb stressz hárul rád.

 

3. Szánj időt magadra!

A mentális túlterhelés ellenszere, ha néha önmagadat helyezed előtérbe – vélekedik a szakértő. Ehhez elegendő napi 5-10 perc is, a lényeg, hogy rendszeres legyen. Ilyenkor kizárólag olyan dolgot tegyél, ami feltölt téged. Sétálj, meditálj, igyál meg csendben egy kávét, nézd a virágokat, hallgasd az eső hangját, vagy bármit, ami örömöt okoz számodra.

 

4. Kérj külső segítséget!

Soha ne várd meg, hogy a kimerültséged olyan szintre kerüljön, amikor már nincs visszaút. Figyeld a jeleket, vedd észre, ha nem úgy mennek a dolgok, ahogy szeretnéd. A teljes összeomlás előtt kérj külső segítséget. Egy jó szakember segít rendbe tenni a gondolataidat, segít másképp látni a helyzetedet, rávilágít olyan dolgokra, amiket te már észre sem veszel. Lehet, hogy néhány alkalom elegendő lesz, és egy teljesen új nézőpontot sajátíthatsz el.

Ha eleinte ódzkodsz a szakmai segítségtől, akkor keress fel a környezetedben különböző támogató csoportokat. Beszélgess hasonló helyzetben lévő anyukákkal, vegyél részt találkozókon. Néha az is óriási segítség, ha kibeszélheted magadból a problémáidat, és láthatod, hogy mások is hasonlókkal küzdenek. Az interneten is találhatsz virtuális segítő csoportokat.

Bármelyik megoldás mellett is döntesz, a legfontosabb, hogy tedd meg az első lépést a mentális kimerülés elkerüléséért. Ne a csendben szenvedést válaszd, hanem a lehetőségeket keresd. Ha pedig megszületik benned az elhatározás és nyitott vagy, akkor hidd el, hogy a megoldásra is előbb-utóbb rátalálsz.

 

Kép forrása: Polina Zimmerman fotója a Pexels oldaláról

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja