SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hogyan és miről tudunk újra beszélgetni sok év után?

Petróczi Katalin [cikkei] - 2021-03-04
Egy tartós, akár évtizetek óta tartó párkapcsolatban eljuthatunk oda, hogy már régen ne beszélgettünk a hétköznapi megoldandó feladatokon kívül másról. Ez eltávolíthat bennünket egymástól. Ráadásul ha erre rádöbbenünk és szeretnénk ezen változtatni, nem is olyan könnyű ennek újra nekiállni.
Hogyan és miről tudunk újra beszélgetni sok év után?

Egy hosszú házasságban, tartós kapcsolatban sokszor egyszerűen leszokunk a beszélgetésekről. Sokszor úgy gondoljuk, már nem is tudunk miről beszélgetni. Ha Te is ezt érzed, és hiányoznak ezek az intim percek a hétköznapjaidból, ebben a cikkben segítek Neked, hogyan is tudtok újra jó kis beszélgetéseket indítani.

Eleinte kellemetlennek érezhetjük, hiszen régóta nem beszéltünk már másról, mint a teendők, határidők, feladatok, gyerekek dolgai. Ez a fajta intimitás egyszerűen elkopott. Meg egyébként is "...már mindent tudunk egymásról." Ezek után nem tehetünk fel egy kérdést, hogy például "Melyik volt az az éved, amit legszívesebben újra élnél?" Ugye? Pedig tudjuk jól, hogy érdekes lehet a válasz egy ilyen kérdésre.

 

Először is tisztázzuk, hogy mit jelent a beszélgetés egy nőnek és mit jelent egy férfinak?

 

Nők és a beszélgetés

A nők a beszélgetés kedvéért beszélgetnek. Számukra ez a kapcsolódás jele. Amikor feltétlenül szeretne beszélgetni a párjával, az egyszerűen arról szól, hogy szeretne vele kapcsolódni. Vagy valamiért stresszes és ha elmesélheti a vele történteket, máris csökken a feszültség benne.  


 
Férfiak és a beszélgetés

A férfiak akkor beszélnek, ha valami konkrét mondanivalójuk van a párjuk számára. Amikor információkat akarnak velük közölni. A másik oka lehet, ha valamilyen problémát kell megoldani, vagy netán döntést hozni. Csak a beszélgetés kedvéért eszük ágában sincs beszélni.

Érdemes azzal is tisztában lenni, hogy a férfiak beszédkészlete (szavak, gesztusok, mimikák) durván harmada a nőkének, ha egy napra vetítjük. Azaz, amikor a férjünk hazajön a munkából hétköznaponként, pláne, ha nem egy szalag mellett állt és csak fizikai munkát végzett, akkor nagy valószínűséggel ő az egész kommunkációs készletét elhasználta aznapra. Leginkább a csöndre és nyugalomra vágyik.

 

Akkor mégis hogyan vegyük rá a párunkat, hogy beszélgessen velünk?

 

Megvan ennek is a módja. A beszélgetést azonban ne mindjárt azzal a témával kezdjük, ami bennünket érdekel!

1) Először is ki kell választani egy nyugodt időszakot, amikor látjuk a férjünkön is, hogy jó hangulata van. Ilyenkor érdemes egy olyan témát bedobni, ami őt biztosan érdekli. Ehhez persze tudnunk kell, hogy

  • mi a hobbija,
  • ki a legjobb barátja,
  • melyik sportot szereti és követi, vagy űzi,
  • mi a kedvenc filmje, mozija, stb.

Ha feltérképeztük, mi az a témakör, amit éppen bedobhatunk, akkor kezdjük el arról kérdezni, ami ŐT érdekli. Egy darabig beszélgessünk vele arról, érdeklődjünk és valóban érdekeljen! Elvégre ha szeretjük a párunkat, akkor ő érdekel bennünket, márpedig ezek a témák is hozzá tartoznak.

Ha már belemelegedett a beszélgetésbe, akkor már szépen lassan szóba hozhatjuk a saját preferált témánkat is. Hiszen addig már ő is megnyílt és felszabadult.

 

2) Otthon, vagy házon kívül? - merül fel sokszor a kérdés. 

Ha van valami olyan közös programotok - akár otthoni, akár házon kívüli -, ami mindkettőtöket feltölt, akkor akár azzal is össze lehet kötni egy-egy ilyen beszélgetést. Persze nem mindig, hiszen nem lenne jó, ha aztán a kedvenc programhoz az kötődne, hogy akkor mindig lelkizünk, vagy "kötelező" beszélgetés következik.

Nekünk például az, amit nagyon szeretünk mindketten, a biciklizés. Én azt tapasztaltam, hogy ilyenkor a férjem mindig nagyon fel van töltve, mindig jó kedvű és sokszor tudunk olyasmikről beszélgetni, amikről otthon kevésbé. Ezt is érdemes megpróbálni.

 

A lényeg, hogy...

meg kell teremteni a megfelelő légkört egy bizalmas beszélgetéshez és ha nehezen indul, akkor érdemes olyan témával indítani, amiről tudod, hogy a párod szívesen beszél.

A többi már menni fog.

Most már tudod, hogy állj neki hosszú idő után. Hogy mi mindenről tudtok beszélgetni, ahhoz segítséget ad Neked a 30+1 Beszélgetéstéma. Azon kívül, hogy annyi ötletet adok benne, hogy egy életre nem fogtok kifogyni a szóból, még azt is megtudod, mire kell figyelni beszélőként és hallgatóként egy jóízű beszélgetés során.

 

Kép:  Love photo created by pressfoto - www.freepik.com

Petróczi Katalin


Petróczi Katalin
Életvezetési és párkapcsolati coach, házassági tanácsadó, mediátor

Elérhetőségeim:
Email: boldogan@petroczikatalin.hu
Telefon: 20 9394524
Facebook: Petróczi Katalin - A boldog, tartós párkapcsolat tanulható
Honlap: petroczikatalin.hu/

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)
A szerkesztő ajánlja