SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A bántalmazó kapcsolatból való kilépés öt pillére

Kovács Ildikó [cikkei] - 2021-05-26
Az önvédelmi szakértő szerint nem elég a testi és a lelki erő. Anyagi biztonságra, stabil munkahelyre és jogi segítségre is szüksége van a bántalmazott nőknek, hogy kapcsolatukból ki tudjanak lépni.
A bántalmazó kapcsolatból való kilépés öt pillére

A mézeshetek után mindig jön a feketeleves

Egyes felmérések szerint az elmúlt egy év korlátozásokkal teli időszakában megnőtt a családon belüli erőszak száma. Most azonban, hogy ismét nyílik a világ, a bántalmazott nők is talán könnyebben ki tudnak lépni kapcsolatukból. Kovács Ildikó önvédelmi szakértő szerint azonban ehhez arra van szükség, hogy öt stabil pillérrel rendelkezzenek a hölgyek, ha pedig ezekkel a lábakkal nem bírnak, segítséget kell kérniük.

„A korlátozó intézkedések enyhülésével az otthoni légkörük is pozitívabb irányba változhatott átmenetileg. A bántalmazó kapcsolatban élő nők most azt gondolhatják, hogy minden rendben van, hiszen a feszültség, a stressz csökkenésével párhuzamosan az otthon is nyugalmasabbá válhat. Azonban a bántalmazás dinamikája sajátságos, ciklikus képet mutat, így a mézeshetek után mindig elkezd ismét gyűlni a feszültség, ami aztán újra és újra kirobban” – mondja Kovács Ildikó önvédelmi szakértő, aki szerint így egy körforgás tud kialakulni.

Családon belüli erőszak


Segítség nélkül nehezebben megy

Úgy véli, öt pillér mentén érdemes segítséget kérni a bántalmazó kapcsolatból való kilépéshez, ebbe pedig az ismerősöket, egy pszichológust és egy önvédelmi oktatót is érdemes bevonni.

„A hölgyek akkor tudnak kilépni egy bántalmazó viszonyból, ha testileg és lelkileg is megerősödnek. A kép azonban ennél összetettebb, hiszen a másiktól való függőséget is meg kell szüntetni. Nem elég a környezet, a barátok támogatása, anyagi biztonságra, stabil munkahelyre és jogi segítségre is szükség van” – húzza alá, hozzátéve, a fizikai megerősödés nem azt jelenti, hogy az áldozatnak fel kell vennie a kesztyűt és meg kell küzdenie a bántalmazójával.

„El kell hinniük, hogy képesek arra, hogy pontot tegyenek a kapcsolat végére. Meg kell tapasztalnia ugyanakkor azt is, hogy fizikailag képes arra, hogy megvédje a testi épségét. Ebben a folyamatban úgy tud megerősödni, hogy megismeri a saját képességeit, tisztába kerül lelki és fizikai erejével, ha pedig minden egyéb körülmény adottá válik, meg fogja tudni tenni a szükséges lépéseket a bántalmazó kapcsolat felszámolására.” – mutat rá a szakértő.

Kovács Ildikó


Kovács Ildikó
Önvédelmi szakértő

Elérhetőségeim:
Telefon: 06-70/947-71-42
E-mail: kovacsildiko@onvedelemoktatas.hu
Honlap: https://www.onvedelemoktatas.hu/
https://www.kovacsildiko.com/
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja