SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hogyan csempésszük vissza az intimitást a kapcsolatunkba?

Petróczi Katalin [cikkei] - 2022-04-13
Régebben 10-15 év után volt jellemző, hogy egy házaspár életéből kiveszett az intimitás. Ma azt tapasztalom, hogy ez már akár 5-6 év után is egyre gyakrabban felmerül. Ez nyilván összefügg azzal, hogy nagyon felgyorsult az életünk, egyre több mindennek igyekszünk megtalálni az időt, a teret és így egyre kevesebb idő jut saját magunkra és egymásra.
Hogyan csempésszük vissza az intimitást a kapcsolatunkba?

Egyáltalán, mit is értünk intimitás alatt?


Az intimitás lényege, hogy egy olyan légkört teremtünk vele, amelyben a pár mindkét tagja biztonságban érzi magát. Mint egy meleg takaró a téli hidegben. Ismerünk szellemi, lelki, fizikai és érzelmi intimitást is. Ilyenkor nagyon közel érezzük a másikat magunkhoz és ad egy olyan biztonságot, amikor úgy érezzük, hogy semmi baj nem történhet velünk.

 

Miért szűnik meg és miért ilyen hamar?

A hétköznapok során kialakul egy napirend. Mindenki teszi a dolgát, mire hazaérünk tele van a fejünk az aznapi történésekkel. Az is időbe telik, mire valóban hazaérkezünk. Azaz nem csak belépünk az ajtón, hanem már tényleg az otthoni teendőkre, kérdésekre tudunk koncentrálni. Általában erre marad este 3-4 óránk. Ilyenkor egyrészt jönnek a gyerekekkel kapcsolatos feladatok, megbeszélnivalók, majd a párunk és a mi napunk eseményei. Mire mindennel végzünk, mindketten fáradtak vagyunk és vége is a napnak. Valljuk be, a hét hét napjából legalább öt így telik el.

Azért merül fel ez a probléma a házasságokban manapság már sokkal hamarabb, mert az életünk, az életritmusunk nagyon megváltozott:

  • sok munkahelyen már elvárás, hogy otthon is elérhetőek legyünk, így hát hazavisszük a munka egy részét,
  • ha otthonról dolgozunk, hajlamosak vagyunk lazábban venni a munkaidőt és akár este, akár hétvégén behozni a napközbeni lemaradást,
  • ott van a sok "kütyü", amiken keresztül kapcsolatokat tartunk fenn, követjük az ismerősök életét, nekiállunk játszani.

Ezek mind egymástól és a családunktól veszik el az időt. Nagyon ritkán hallok arról, hogy a hétköznapokban, délután, este a család közös programot, társasjátékozást, beszélgetést szervez. Hajlamosak vagyunk inkább belemerülni a saját kis világunkba a saját telefonunkkal.

Ha ezt észrevesszük, akkor fontos tudatosan elindulni újra egymás felé, hogy az intim perceket meg tudjuk egymással élni. Ha régóta tart az eltávolodás, természetesen nem ronthatunk ajtóstul a házba, de akár egyoldalúan is

  • tehetünk lépéseket a párunk felé,
  • lehetünk figyelmesebbek, mint az elmúlt években,
  • javasohatunk olyan közös programot, amiről tudjuk, hogy a társunk szívesen csatlakozik.

Az intimitás területeiről részletesen, és ezek legfontosabb összetevőiről itt olvashatsz bővebben.

A legfontosabb talán az, hogy meglegyen az igényünk arra, hogy újra szivesen töltsük az időnket egymással. 

Nyitókép: depositphotos

Petróczi Katalin


Petróczi Katalin
Életvezetési és párkapcsolati coach, házassági tanácsadó, mediátor

Elérhetőségeim:
Email: boldogan@petroczikatalin.hu
Telefon: 20 9394524
Facebook: Petróczi Katalin - A boldog, tartós párkapcsolat tanulható
Honlap: petroczikatalin.hu/
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja