SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Három generáció, egy háztartás: a többgenerációs együttélés előnyei

Családinet [cikkei] - 2022-12-31
 [X]

Régen természetes volt, azonban mára sajnos jelentősen lecsökkent azoknak a háztartásoknak a száma, ahol több generáció él egy fedél alatt. Pedig annak, ha a gyerekek, a szülők, a nagyszülők, sőt, adott esetben a dédszülők is együtt élnek, számtalan előnye lehet, amit érdemes kihasználni.
Három generáció, egy háztartás: a többgenerációs együttélés előnyei

Költséghatékony megoldás

Az együttélés mellett számos érzelmi és racionális érv szól. Az utóbbiak közül az egyik legerősebb, hogy egy háztartást jóval olcsóbb fenntartani, mint kettőt-hármat. A több fizetésből és nyugdíjból összejövő bevételt sokkal költséghatékonyabb egy otthon fenntartására költeni, ráadásul, ha az anyagi terhek megoszlanak a szülők és a nagyszülők között, mindenki nagyobb biztonságban érezheti magát.

Arányos feladatelosztás

Mivel egy többgenerációs háztartásban az aktív pénzkeresőkkel együtt élnek iskolás, óvodás vagy kisebb gyerekek és nyugdíjasok is, a mindennapi teendők sokkal több felé tudnak eloszlani. Amíg a szülők dolgoznak, addig a nyugdíjas nagyszülők be tudnak segíteni a főzésbe, a háztartás vezetésébe vagy akár a kert gondozásába is.

Erős családi kötelék

Az elmagányosodás egy szomorú társadalmi jelenség, ami rengeteg embert érint, és a fiatal felnőttek épp úgy szenvednek tőle, mint az idős emberek. Azokat a családokat, ahol több generáció tagjai élnek egy háztartásban, ez a veszély nem fenyegeti, hiszen az erős családi kötelék mindenkit megtart, így a családtagok sosem maradnak magukra.

idős családtag gondozása

Állandó gyermekfelügyelet

Egy olyan kisgyermekes családban, ahol mindkét szülő dolgozik, állandó fejfájást okoz a gyermekek felügyeletének megoldása. Bár szerencsés esetben egy sztenderd család (szülők+gyerekek) is számíthat ebben a nagyszülők segítségére, azonban, ha mindannyian egy helyen élnek, ez nem is kérdés.

Idősek gondozása

Egy egyedül élő idős embernek a mentális problémák mellett olyan hétköznapi kihívásokra kell megoldást találnia, mint hogy ki intézi a bevásárlást vagy adott esetben ki segít a fürdésben és a betegalátét kicserélésében. A többgenerációs modell ebből a szempontból is előnyös, hiszen egy ilyen családban mindig akad társasága az idős hozzátartozónak és mindig van, aki tudja, hogy milyen gyógyszereket kell bevenni, hogy az ideális betegalátét 60 x 90-es, hogy milyen ételeket szeret, és úgy általában gondoskodik arról, hogy az idős családtag semmiben ne szenvedjen hiányt.

Az olyan feladatokat, mint az eldobható betegalátét cseréje vagy a gyógyszerek beadása, egy idősebb gyermek is el tudja végezni, de háromnál több generáció esetében az is gyakori, hogy az idős hozzátartozó (pl. dédszülő) gyermeke (a nagyszülő) már maga is nyugdíjas, de még ereje teljében van. Így ő is el tudja intézni a főzést, a bevásárlást, valamint a gyógyszerek és az egyszer használatos betegalátét beszerzését.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja