SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Az örökbefogadásról

Kelemen Hetti [cikkei] - 2004-04-15
Ma Magyarországon 2 380 000 gyermek él. Ebből 23 000 állami gondozásban. Tehát minden századik(!). 23 000 állami gondoskodás alatt álló gyermekből 8700 él nevelőszülőnél.
Évi 20 gyermeket helyeznek ki nevelőszülőkhöz, ebből 20 kerül vissza Intézetbe...
Az örökbefogadásról

A nevelőszülőnél élő gyermekek 5 % -át fogadja örökbe nevelőszülője.
A nevelőszülőnél élő gyermekek 1 %-a kerül máshoz örökbefogadásra.

Átlagosan 6 évet kell várni a szándék kinyilvánításától az örökbefogadásig (a nem állami szervezetek örökbefogadásairól nincs adat ebben az arányszámban).

Az örökbefogadásra jelentkezők 97 %-a bizonyul alkalmasnak az örökbefogadásra.

Évente átlagosan 120 állami gondozott válik nagykorúvá, és kezdi el az "Életet" úgy, hogy sosem élt családban.

Csaknem ezer gyermeket adnak örökbe évente Magyarországon. A gyermekre várakozók mintegy ötöde ötven év feletti.

-Januártól 45 évben maximálták a gyermek és leendő szülője közötti korkülönbséget.

A listákon szereplők csaknem húsz százaléka egyedülálló nő.

- További szigorítás, hogy az örökbe fogadni vágyók közül a házaspárokat részesítik előnyben.

Fél év az a várakozási idő, amit a gyermekeknek intézményben kell tölteniük, amíg örökbe adhatók nem lesznek. Ha a szülei hat hónap alatt egyszer sem érdeklődnek iránta, a gyámhivatal örökbe adhatónak nyilvánítja a gyermeket.

-A szülőnek ennyi idő alatt csak egyszer kell felemelnie a telefont és a gyermek nem kerülhet szerető és gondoskodó családba!

Sorolhatnám az egymással ellentmondó példákat a hazai örökbefogadás folyamatával és a törvényekkel kapcsolatosan...

"A magyarországi gyermekvédelem eltelt száz éve során megmaradt az alapvető cél: a gyerekek gondozása, nevelése, de többször is átalakult az a mód, ahogyan ez megvalósul."

 Ha komolyan vennék a gyermekvédelmi törvényben foglaltakat, miszerint a családba adás, akár nevelőszülőkhöz is, minden más szempontnál fontosabb, nem lenne ennyi állami gondozott gyerek. Csakhogy a hazai szakszolgálati rendszer más elvek alapján működik. Nem a gyerekeknek van szükségük az intézményekre, hanem az ott foglalkoztatottaknak rájuk, hiszen tőlük függ az egzisztenciájuk. Különösen igaz ez a csecsemőotthonokra. Az odakerült apróságok után az intézmények fejpénzt kapnak az államtól, a helyi önkormányzattól és gyakorta különféle alapítványoktól is. A személyzet ezekből a gyerekekből él. Ráadásul a gondozók többsége rosszul teszi a dolgát, igaz, intézményi keretek között nem is teheti jól. Az elsősorban egyszemélyi törődést igénylő apróságok körül folyton cserélődnek az emberek, és ez semmivel sem jobb, mintha egy szkizofrén anyára bíznánk a gyereket. A csecsemőotthonokban alkalmazott módszerek kimerítik a gyermekbántalmazás fogalmát. Az állami gyermekotthonokból kikerülő gyerekek többsége súlyos pszichés károsodást szenved.

Miért szigorítják mégis a törvényeket? Miért nem tudunk érvényt szerezni egy csomó olyan rendelkezésnek, amely biztosítaná azt a nagyon fontos alapelvet, hogy ne a vízből kapkodjuk ki a gyerekeket, hanem azt nézzük meg, hogy hol esnek bele?

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja