Az örökbefogadásról
Évi 20 gyermeket helyeznek ki nevelőszülőkhöz, ebből 20 kerül vissza Intézetbe...
A nevelőszülőnél élő gyermekek 5 % -át fogadja örökbe nevelőszülője.
A nevelőszülőnél élő gyermekek 1 %-a kerül máshoz örökbefogadásra.
Átlagosan 6 évet kell várni a szándék kinyilvánításától az örökbefogadásig (a nem állami szervezetek örökbefogadásairól nincs adat ebben az arányszámban).
Az örökbefogadásra jelentkezők 97 %-a bizonyul alkalmasnak az örökbefogadásra.
Évente átlagosan 120 állami gondozott válik nagykorúvá, és kezdi el az "Életet" úgy, hogy sosem élt családban.
Csaknem ezer gyermeket adnak örökbe évente Magyarországon. A gyermekre várakozók mintegy ötöde ötven év feletti.
-Januártól 45 évben maximálták a gyermek és leendő szülője közötti korkülönbséget.
A listákon szereplők csaknem húsz százaléka egyedülálló nő.
- További szigorítás, hogy az örökbe fogadni vágyók közül a házaspárokat részesítik előnyben.
Fél év az a várakozási idő, amit a gyermekeknek intézményben kell tölteniük, amíg örökbe adhatók nem lesznek. Ha a szülei hat hónap alatt egyszer sem érdeklődnek iránta, a gyámhivatal örökbe adhatónak nyilvánítja a gyermeket.
-A szülőnek ennyi idő alatt csak egyszer kell felemelnie a telefont és a gyermek nem kerülhet szerető és gondoskodó családba!
Sorolhatnám az egymással ellentmondó példákat a hazai örökbefogadás folyamatával és a törvényekkel kapcsolatosan...
"A magyarországi gyermekvédelem eltelt száz éve során megmaradt az alapvető cél: a gyerekek gondozása, nevelése, de többször is átalakult az a mód, ahogyan ez megvalósul."
Ha komolyan vennék a gyermekvédelmi törvényben foglaltakat, miszerint a családba adás, akár nevelőszülőkhöz is, minden más szempontnál fontosabb, nem lenne ennyi állami gondozott gyerek. Csakhogy a hazai szakszolgálati rendszer más elvek alapján működik. Nem a gyerekeknek van szükségük az intézményekre, hanem az ott foglalkoztatottaknak rájuk, hiszen tőlük függ az egzisztenciájuk. Különösen igaz ez a csecsemőotthonokra. Az odakerült apróságok után az intézmények fejpénzt kapnak az államtól, a helyi önkormányzattól és gyakorta különféle alapítványoktól is. A személyzet ezekből a gyerekekből él. Ráadásul a gondozók többsége rosszul teszi a dolgát, igaz, intézményi keretek között nem is teheti jól. Az elsősorban egyszemélyi törődést igénylő apróságok körül folyton cserélődnek az emberek, és ez semmivel sem jobb, mintha egy szkizofrén anyára bíznánk a gyereket. A csecsemőotthonokban alkalmazott módszerek kimerítik a gyermekbántalmazás fogalmát. Az állami gyermekotthonokból kikerülő gyerekek többsége súlyos pszichés károsodást szenved.
Miért szigorítják mégis a törvényeket? Miért nem tudunk érvényt szerezni egy csomó olyan rendelkezésnek, amely biztosítaná azt a nagyon fontos alapelvet, hogy ne a vízből kapkodjuk ki a gyerekeket, hanem azt nézzük meg, hogy hol esnek bele?
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Közösségi hozzászólások: