SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mit tegyek, hogy én is anya lehessek?

Kókai Kata [cikkei] - 2004-09-08
Amikor hosszú hónapok-évek próbálkozása sem vezet eredményhez, számtalan kérdés merül fel egy nőben: Kevesebbet érek, mint más nők? Mit tegyek, hogy gyermekem legyen? Van még esély?
Mit tegyek, hogy én is anya lehessek?

Miért nem lehet gyermekem?

Ősidők óta így működik: szerelem, házasság, gyermekvállalás. De amikor hónapok alatt sem következik be a gyermekáldás, sokan kétségbe esnek: "Másoknak olyan egyszerűen ment, nekem miért nem?" Számtalan okot sorolhatunk fel, melyek között nem feltétlenül a meddőség áll az első helyen.

A dohányzás, gyakori stressz könnyen meggátolhatja a teherbeesést, illetve ennek ideje alkati kérdés is lehet. A túlzott tenni akarás legalább annyira hátráltatja a teherbeesést, mint az elkeseredés. A nőgyógyászok általában egy-két évig tartó próbálkozás után javasolják a komolyabb vizsgálatokat. (Ekkor már felmerülhet a meddőség gyanúja.)

Mi kell ahhoz, hogy természetes úton teherbe essek?

1. Egészséges külső/belső nemi szervek. Átjárható petevezetékek, hogy a hímivarsejtek elérhessenek a petefészekbe, majd a méhbe.

2.  Jól működő hormonháztartás. A női megtermékenyülést, a peteérést, a beágyazódást, s szinte az összes nélkülözhetetlen funkciót a hormonok kontrollálják.

3.   Ovuláció, tüszőérés. (menses)

Mit tegyek, hogy terhes maradjak?

Első lépésben a kiegyensúlyozottabb, stressz-mentes és egészséges életmódra érdemes figyelni. A terhesség a pete méhfalba történő beágyazódásával kezdődik, nagyjából a megtermékenyülés utáni 5-12. napon. A terhesség fenntartásáért többek között a sárgatest hormon(progesteron) felelős. Ez bizonyos határig a táplálkozás segítségével is pótolható.

A vetélés előfordulásának oka lehet többek között az immunrendszer is, mely az apától kapott anyagokat idegen(és káros) anyagnak véli, s ennek eltávolítására tesz lépéseket.

Mit jelent az infertilitás és mit tehetek ellene?

Az infertilitás a magzat kihordására, és élve szülésére való képtelenséget jelenti. Az esetek 50 %- ban nem a nők alkalmatlanok a feladatra, hanem az alacsony spermiumszám akadályozza meg a terhesség megmaradását.

Először egy kellemetlen, általános nőgyógyászati vizsgálatra, és laborvizsgálatra van szükség (utóbbit ált. a ciklus 3.,16, és 23, napján kérik). A kivizsgálás, s a későbbi kezelés folyamán többször szükséges az ultrahang vizsgálat. Az ovuláció megléte, illetve az esetleges szervi rendellenességek is könnyen kideríthetők az ultrahangos vizsgálatok során.

Mi okozhatja a meddőséget?

Funkcionális problémák. A hormonháztartás felborulása nagyban gátolja a teherbeesést, és a magzat kihordását. Ennek tünetei leginkább a mensesnél figyelhetők meg: a rendszertelen, vagy kimaradozó ciklusok, a túl hosszú- vagy éppen rövid menses is jelezhet funkcionális problémákat.

Organikus problémák. Ez esetben szervi rendellenességekről kell beszélnünk. Ezek lehetnek szerzett, vagy öröklött elváltozások. Ide tartozik a méh, vagy a méhnyak rendellenessége, és a petevezeték elzáródása is.

A problémára -szakorvos segítségével- megoldást jelenthetnek a különböző kezelések.

Mi jelent az IVF kifejezés?

In Vitro Fertilizáció, azaz mesterséges(külső) megtermékenyítés. A Lombikbébi program keretében a női petesejtjét, és a férfi hímivarsejtjét mesterségesen egyesítik, majd beültetik az anyaméhbe. Mintegy 20-30%-os hatékonysággal működik, így nagyobb esélye van a megtermékenyülésnek, mint természetes próbálkozások esetén.

Vállalhatok gyermeket idősebb korban?

Természetesen fiatalabb korban nagyobb az "aktív" petesejtek száma, így nagyobb az esély a gyermekvállalásra, és egy egészséges gyermek születésére. Nagyjából 35 éves kor felett már kevésbé ajánlják a gyermekvállalást. Természetes ez egyénenként változó lehet, az egészségi állapot és más tényezők függvényében.

Sokan negyven éves kor felett is vállalnak gyermeket. Ilyen esetben célszerű fokozottabban odafigyelni, ugyanis egészséges párok esetében is nagyobb az esély az olyan genetikai rendellenességek kialakulására, mint a Down kór.

Ilyenkor gyakran felajánlják a genetikai vizsgálatot is, melyet érdemes komolyan venni, hiszen fényt deríthet a lehetséges rendellenességekre!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja