SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Egy új élet csírája mínusz 196 fokon

Dr. Vereczkey Attila [cikkei] - 2013-09-10
"A kemo alatt az tartotta bennem a lelket, az adott erőt, hogy lehetnek még gyermekeim..." Egy budapesti meddőségi klinikán, a Versys Clinics Humán Reprodukciós Intézetben emberi embriókat is őriznek tartályokban, folyékony nitrogénben mínusz 196 Celsius fokon. Az embriók közül kilenc K. Barbaráé, aki Németországban, a festői szépségű fürdővárosban, Baden-Badenben él. Harmincnégy éves, férjezett, ápolónő egy rehabilitációs klinikán. 2011-ben betegedett meg, és az orvosok azt mondták: "Frau Kovács, önnek méhnyakrákja van."
Egy új élet csírája mínusz 196 fokon

- Egy világ omlott össze bennem! - mondja Barbara. - Az orvosok mindössze ötvenszázaléknyi esélyt adtak. Számomra akkoriban az életben maradás volt a legfontosabb, ám az unokatestvérem arról beszélt, hogy hallott egy pesti klinikáról, és annak főorvosáról, Vereczkey Attiláról, aki a nőbetegtől, még mielőtt az onkológusok megműtenék vagy sugár-, és kemoterápiás kezeléseknek vetnék alá, petesejteket vesz le. Azokat mesterségesen megtermékenyítik, s amikor a beteg a rákból felgyógyul, az embriót visszaültetik a méhbe, és kisbaba születhet.

Dr. Vereczkey Attila meddőségi és endoszkópos specialista szerint ma egyre nő a rákos megbetegedések száma. Az okok között ott a stressz, a rossz táplálkozás, a mozgáshiány, az alkohol. Magyarországon évente 25- 30 ezer új daganatos beteget diagnosztizálnak, közülük a még szülésre képes nők száma megközelíti a 3 ezret. 2010- ben a tizennégy évesnél fiatalabb daganatos betegek közül 214 volt a fiú és 155 a lány.
Vereczkey doktor hangsúlyozza, az orvosnak valamennyi lehetséges szövődményről tájékoztatnia kell a rákos beteget. Nem csak arról, hogy a kezelések következtében például kihullhat a haja, hanem arról is, hogy elveszítheti a nemzőképességét, a termékenységét. Meggyógyulnak, de gyermekük sajnos nagy eséllyel nem születhet. A magyar onkológusok egy jelentős része ma még rácsodálkozik a lehetőségre, hogy a drasztikus kezelések előtt le lehetne fagyasztani a petesejtet, hímivarsejtet, az embriót vagy akár a nő petefészekszövetéből vett mintát.  

- A daganatom öt centiméteres volt. – magyarázza Barbara – A főorvos úr még néhány napot kért, és onkológus kollégáival is konzultált az eset kapcsán, majd részletesen tájékoztatott a kockázatokról, szövődményekről, valamint a későbbi gyermekvállalás esélyeiről is. Ezt követően a férjemmel, aki szintén magyar, azonnal Magyarországra jöttünk. Előbb hormonkezelést kaptam, hogy beinduljon a petesejttermelés, ami a tizedik napon sikerült, azután a férjemtől spermát vettek, és megtörtént a mesterséges megtermékenyítés. Szinte hihetetlen, de mind a kilenc petesejtem megtermékenyült. Másnap repültünk vissza Karlsruhe-ba, ahol öt órás hasi műtét várt rám. A kezelések majdnem három hónapon át tartottak, minden héten kaptam kemoterápiát, külső-belső sugárkezeléseket, amiknek mindig volt valamilyen mellékhatásuk, például az egyik vesémre. De amikor a sugarakat kaptam vagy a kemoterápiát, az tartotta bennem a lelket, az adott erőt, hogy nekem lehetnek még gyermekeim, hiszen Budapesten kilenc embrióm vár rám.

A világon a legfiatalabb kisfiú, akinek a mintáját lefagyasztották, ötéves volt. A legfiatalabb rákos kislány pedig hétéves. Tőle a petefészekszövetéből vettek egy körömnyit. A kislány azóta meggyógyult. A világon ez idáig hozzávetőlegesen 30 olyan kisbaba született, akiknek az anyukájánál a betegségük előtt lefagyasztott petefészekszövetüket ültették vissza, hogy gyermekük lehessen.

Magyarországon a petefészekszövet minta visszaültetésének engedélyezése folyamatban van. A Versys klinika az Egészségügyi Tudományos Tanácsnak, a Humán Reprodukciós Bizottságnak már beadta a kísérleti eljárásra vonatkozó engedély kérelmét. Dániában a termékenység ilyetén való megőrzése már a nemzeti egészségprogram része.  Belgiumban pedig már több magyar rákbeteg előzetesen lefagyasztott petefészekszövetét ültették vissza sikeresen.
 
Kovács Barbara ápolónő. A férje egy autógumi nagykereskedésben dolgozik: „Teljesen hétköznapi emberek vagyunk, és két gyermeket szeretnénk.” Budapesten, egy tartályban kilenc embriójuk várja, hogy Barbara méhe megerősödjön.


Forrás: www.versysclinics.com
Fotó: David Castillo Dominici - FreeDigitalPhotos.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja