SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A meddőségi kezeléseket megelőző vizsgálatok

Családinet [cikkei] - 2015-07-29
Milyen vizsgálatok szükségesek meddőség gyanúja esetén?
A meddőségi kezeléseket megelőző vizsgálatok

A meddőségi kezeléseket megelőző vizsgálatok

 
Általában telefonos bejelentkezést követően kerül sor az első konzultációra.
 
Fontos kérdések: Mióta késik a teherbeesés? Menstruációs ciklus hossza, szabályos-e, fájdalom vagy egyéb tünet kíséri-e? Volt-e korábban terhesség? Korábbi betegségek, műtétek? Állandó gyógyszerszedés?  Egyéb fennálló betegség  van-e?
Életmódra vonatkozó kérdések: dohányzás, sport, táplálkozási szokások ismertetése.
 
A párok meddőségi kivizsgálása vagy helyben zajlik (így az adott intézményben lesz lehetőséged az elvégzésükre), vagy pedig a kész leleteket kell visszavinned az intézetedbe. A meddőségi vizsgálatok kb. egy hónapot vesznek igénybe.

 

Mikor szükséges a meddőségi kivizsgálás?

 
Abban az esetben, ha a pár rendszeres nemi életet él, ennek ellenére 12 hónapja nem sikerül a teherbeesés.
 
 

Meddőségi vizsgálatok nők esetében:

 
  • Teljes vérkép és vizeletvizsgálat, különféle fertőzések kiszűrése a vérből (HIV, TORCH, hepatitis-B),
  • EKG,
  • Ciklikus hormon vizsgálat - a hormonvizsgálatot két alkalommal is el kell végezni, a ciklus első és második felében is
  • Nőgyógyászati vizsgálat (citológia, fertőzések kiszűrése - így HPV, chlamydia stb),
  • Amennyiben indokolt petevezető átjárhatósági vizsgálat (HSG, Hyscosy),
  • Ultrahang vizsgálat,
  • Bizonyos esetekben laparoszkópia, hiszteroszkópia, postcoitalis teszt-PCT, valamint endoszkópos műtétekre is sor kerülhet a meddőségi kivizsgálás során
  • Immunológiai vizsgálat-spermium ellenes ellenanyagok kimutatása.
 

Meddőségi viszgálatok férfiak esetében:

 
  • teljes vérkép és vizelet vizsgálat, különféle fertőzések kiszűrése a vérből (HIV, TORCH, hepatitisz),
  • EKG,
  • Spermavizsgálat: ondó vizsgálata legalább két alkalommal: spermiumszám, -alak, -mozgékonyság (előtte általában 4 napos önmegtartóztatás ajánlott, ondót bakteriólógiai szempontból is megvizsgálják, fertőzések kizárása)
  • Urológiai, andrológiai vizsgálat,
  • Szükség esetén: immunológiai vizsgálat-spermium ellenes ellenanyagok kimutatása, valamint postcoitalis teszt-PCT.
 
Fontos, hogy mielőtt a nőnél komolyabb beavatkozással járó vizsgálatot végeznének, történjen meg a sperma vizsgálata!
Amikor megvannak az eredmények ismét jöhet egy konzultáció, ahol az orvosod elmondja a véleményét a leletek alapján, és amikor nektek is alkalmas, elkezdődik a kezelés. 
 
 

Mennyi időt vesz igénybe a teljes meddőségi kivizsgálás és a diagnózis felállítása?

 
Legjobb esetben 6-8 hét alatt készül el a meddőségi vizsgálatok eredményeinek összegzése, ezután születik meg a kezelési javaslat, majd kezdetét veheti a meddőségi kezelés.

A vizsgálatokat általában szabadság alatt tudod megoldani, vagy úgy kell intézni a napodat (ha tudod), hogy beleférjenek vizsgálatok. Sajnos vannak olyan vizsgálatok, melyek időigényesek, és ki szeretnénk emelni, hogy a vizsgálatok menete, és milyensége intézmény függő.

 

Meddőségi Intézetek a CsaládiNet Kisokosban

A meddőségi kezelésekről bővebben is olvashatsz erről szóló cikkünkben.

Kézikönyv a fogantatásról - töltsd le INGYEN ajándék e-bookunkat, és olvass el minden fontos információt, amit a teherbeesésről tudni kell! 

 

Fotó: dream designs/FreeDigitalPhotos.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja