SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

PCOS? Így nőhet a fogamzás esélye!

Családinet [cikkei] - 2016-01-12
A policisztás ovárium szindróma (PCOS) a terméketlenség leggyakoribb okai közé tartozik. Ugyanakkor a szükséges orvosi kezelés mellett az életmód is javítja a teherbeesés esélyét. Mindkét tényező jelentőségéről dr. Katona Evelin, az Oxygen Medical endokrinológusa beszélt.
PCOS? Így nőhet a fogamzás esélye!

PCOS a meddőség mögött

A Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism című szaklap publikációja szerint a PCOS-ben szenvedő nők jelentősen növelhetik a teherbe esés esélyét, ha megszabadulnak a súlyfeleslegtől és rendszeresen mozognak. Ez nemcsak annak az 5 millió amerikai nőnek jelenthet jó hírt, akiknél PCOS-t diagnosztizáltak, de a magyar nők érintett 5-10 százalékának is. A PCOS nevű komplex hormonális- és anyagcsere-rendellenesség a fogamzóképes korú nőknél a leggyakoribb hormonális ok, amely meddőséghez vezethet.


Jellegzetes tünetek

A PCOS tünetei legtöbbször hosszú időn át, folyamatosan alakulnak ki. Van, akinél csupán néhány kellemetlenség utal a bajra, mások szinte az összes tünettől szenvednek. Ezek a következőek:

- Rendszertelen vagy hiányzó peteérés és menzesz.
- Apró ciszták a petefészekben.
- Pattanásos bőr.
- Szőrnövekedés az arcon és a testen.
- Hajhullás, kopaszodás.
- Emelkedett inzulinszint, inzulinrezisztencia, cukorbetegség.
- Meddőség.
- Elhízás, amely nem csak következmény, de egyben a PCOS kiváltó oka is lehet.


A kutatás eredményei

A nemrégiben végződött kutatásban 149, PCOS-sel diagnosztizált, túlsúlyos vagy elhízott nőt véletlenszerűen három csoportra osztottak. Az egyik csoportot a gyakran alkalmazott fogamzásgátlóval kezelték, a mások csoportot súlycsökkentő- és mozgásprogramon vezették keresztül, a harmadik csoportnál kombinálták a két irányt. Mindhárom csoport négy hónapig folytatta a programot. 
Az eredmények azt mutatták, hogy minden csoportnál vissza tudott állni a rendszeres ovuláció, a legtöbben pedig a második és a harmadik csoport tagjai közül tudtak teherbe esni. Ráadásul a kombinált módszerrel kezelt nőknél más előnyöket is kimutattak: normalizálódott az inzulinszintjük és alacsonyabb lett a triglicerid szintjük is. 
 

Szakértő segítséggel

- A pontos diagnózis felállításához endokrinológiai és nőgyógyászati vizsgálat egyaránt szükséges. A tünetek jellegétől függően vizsgálni lehet többek közt a szőrnövekedés, a hajhullás mértékét, a haskörfogatot, a vérnyomást, a lipidszintet és a szénhidrát anyagcserét. A betegség pontos okainak felderítése céljából a hormonértékek eltérő időszakokban történő mérésére is szükség van. A diagnózis birtokában kezdődhet a kezelés, amelynek első lépése a hormonszintek normalizálása. A terápiás mód megválasztását a panaszok és tünetek határozzák meg. Elképzelhető, hogy a beteg aktuális kezelését évekig tartó gondozás követi, amely során a terápia is módosulhat – hangsúlyozza dr. Katona Evelin, az Oxygen Medical endokrinológusa. - A gyógyszeres kezelés mellett PCOS esetében is döntő jelentőségű a helyes életmód. A megfelelő diéta és rendszeres mozgás segíti az optimális inzulinszint elérését, ami a tünetek javulását, a meddőség megszűnését, a metabolikus szindróma és a cukorbetegség kockázatának csökkenését eredményezheti.

Forrás: www.oxygenmedical.hu
Fotó: nenetus/FreeDigitalPhotos.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja