SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Lelki meddőség

Kókai Kata [cikkei] - 2005-11-10
Szerte a világon több ezer pár küzd a meddőség problémájával, s nem egyszer lelki okok akadályozzák meg a gyermekáldást.
Lelki meddőség

A párok több mint 80 százalékának minden gond nélkül sikerül elérnie a gyermekáldást, ezért legtöbbször csak akkor kerül szóba a meddőség, ha évek után sem kerül sor a várandósságra. Nem egyszer hosszú évek, sőt, számtalan beavatkozás sem vezet eredményre. Az időzített együttlétek, a költséges beavatkozás, rengeteg hiányzás a munkahelyről; ezek mind a kezelés időszakának velejárói lehetnek. A napirend felborulása, s az akár évekig tartó, hiábavaló próbálkozás embert próbáló feladat, s nem egyszer nagy lelkierőre van szükség, hogy a gyermekre vágyó pár kapcsolata épségben maradjon. Az utóbbi évtizedben nagy fejlődésen ment át az orvostudomány, így egyre több lehetőség kínálkozik a probléma orvoslására.

A meddőség okai

A meddőségnek számtalan oka lehet, s nem feltétlenül szervi eredetű, beavatkozást igénylő problémáról van szó. Egy észre nem vett kórokozó, lelki problémák, vagy a pár "összeférhetetlensége" is az okok közé sorolható. Akár egy olyan egyszerű, mindennapos szenvedélybetegség mint a dohányzás, vagy az alkoholfogyasztás is hátráltathatják a megtermékenyülést.

Az okok közé sorolható:

  • A nők szervezete bonyolult és összetett, egy-egy ciklus folyamán bonyolult hormonális változások zajlanak le. Egyes betegségek, sőt, stressz hatására is felborulhat a hormonális "egyensúly", ez nehezíti, vagy szinte lehetetlenné teszi a gyermekáldást.
     
  • A kismedencében található szervek elváltozása szintén megakadályozza a teherbe esést. A méh fejlődési rendellenessége, de a petevezeték rossz átjárhatósága (vagy elzáródása) is okozhatja a problémát.
     
  • Férfiak esetében az alacsony spermiumszám (vagy annak lassúsága) is okozhatja a gondot.
     
  • Pszichés tényezők is fontos szerepet játszanak a várandósság elmaradásában. A terhességtől való félelem, vagy éppen ellenkezőleg a "túlzott" gyermek utáni vágy is akadályozza a megtermékenyülést.
     
  • A mindennapi stressz, a rohanó életvitel gyengítheti az immunrendszert, megzavarhatja a hormonális egyensúlyt, így a megtermékenyülés nem jön létre.
     
  • A depresszió, sőt maga a hit, hogy "úgysem sikerülhet" szintén akadályozza a gyermekáldást.

Szervezetünk igyekszik minél inkább fenntartani egészséges állapotát, és kiiktatni minden olyan tényezőt, amely negatívan hat rá. Ugyanígy esélyt sem ad egy gyermek kihordására, ha számára nem megfelelő a környezet. Egy dohányzó, állandó stresszben élő nő sokkal nehezebben esik teherbe, mint egy nyugodt, kevésbé káros életvitelt folytató nő. Sok esetben a számtalan kivizsgálás ellenére sem találnak semmilyen magyarázatot a várandósság elmaradására. Ez esetben érdemes mérlegelni; vajon mennyire vagyunk nyugodtak, s jelen körülmények között milyen gyermekünk születhetne?

Tegyük fel magunknak az alábbi kérdéseket:

  • Gyakran vagyok ideges?
  • Jut időm minden nap egy kevés testmozgásra?
  • Rendszeresen és változatosan táplálkozom?
  • Agagszt-e, hogy mi lesz, ha sikerül végre teherbe esnem?
  • Félek a terhességtől és/vagy a szüléstől?

Ha alaposan mérlegelve megválaszoltuk a kérdéseket, akkor elkezdhetjük a lelki tréninget, mely felkészít a gyermekáldásra. Bármilyen csodálatos élmény egy gyermek megszületése sok nő kimondhatatlan félelmekkel indul a szülőszobára. Sokan már magától a terhességtől is félnek. Legtöbb esetben a félelmeik alaptalanok, s csupán az ismeretlenségen, a megfelelő ismeretek hiányán alapulnak. Hasonló esetben érdemes felkeresni egy szülész orvost, vagy átolvasni néhány könyvet, mely elegendő információt adhat minden, a gyermekáldáshoz kapcsolódó kérdésre. Amint sikerül eloszlatni a félelmeket, a gyermekáldás esélye is megnő.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja