SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gondolati teremtés mondókákkal

Végh-Fodor Mónika [cikkei] - 2016-08-16
Hogyan teremtsük meg az egészséges életvitelt és a csodákban való hitet a gyerekünk számára? Ma már közismert tény, hogy a gondolatnak teremtő ereje van.
Gondolati teremtés mondókákkal

Ritkán, vagy inkább sosem hallani róla, de ez már a kisgyermekek esetén is igaz. Az ő tudatalattijuk még a felnőttekénél is gyorsabban és több információt képes felvenni. Ezért aztán nem mindegy, hogy milyen szavak és mondatok közegében növekszik egy gyermek. A népi mondókák azt a célt is szolgálják, hogy értelmes, hasznos és az életet támogató információk épüljenek be a kicsik tudatalattijába. Sőt, nekünk felnőtteknek, akik együtt zengjük velük ezeket a néhány soros szövegeket, ugyanúgy a javunkra válik! Nézzük meg, hogy hogyan!
 

Mondókák az egészséges életért

Alma, alma gömbölyű, / piros héja gyönyörű. / Édes húsa ízletes, / kóstoljuk meg gyerekek!

Sok szülő panaszkodik, hogy a gyereke nem eszi meg a zöldségeket, gyümölcsöket. Tésztán, üres kenyéren, chipsen és édességen kívül nem hajlandó mást elfogadni. Mi lehet a megoldás? Mindannyian szeretnénk, hogy gyermekünk ízlése az egészséges táplálkozás felé mozduljon el.
A megoldást gondolati szinten érdemes elindítani. Ahogyan a felnőttekre igaz, hogy "Minden a fejben dől el", úgy a kicsikre is. Tanítsunk nekik mondókákat zöldségekről, gyümölcsökről, és mondogassuk naponta, étkezések közben is - így épül be a tudatalattiba.
Ha azonban a mondókákkal a zöldségeket "reklámozzuk", akkor  a bevásárlókosárba se cukros édességeket tegyünk, és erre kedvesen, de határozottan hívjuk fel a nagyszülők figyelmét is. Hajlamosak vagyunk bagatellizálni: egy kis gumicukor, egy kis fehér kenyér, hadd egye a gyerek, legalább eszik valamit! Pedig a rossz étkezési szokások gyerekkorban kezdődnek. Ha egészséges étkezésre szoktatjuk őket szóval és jó példával is, akkor a felnövekvő gyermek kisebb valószínűséggel fog étkezési zavarokkal küzdeni.
 

Mondókák életkortól függetlenül

Pál, Kata, Péter, jó reggelt! / Már odakinn a nap felkelt. / Szól a kakasunk, az a nagy tarajú, / gyere ki a rétre, kukurikú!

Aktívan és vidáman kezdeni a reggelt már fél siker ahhoz, hogy az egész nap jól teljen! Érdemes gyermekünket (és magunkat is) jókedvre derítő mondókákkal inspirálni.
A tudatalatti úgy működik, hogy képeket és rövid üzeneteket tud a leghatékonyabban feldolgozni - mindkét kritériumnak megfelelnek a mondókák. Fontos tudnunk, hogy ezek a rövid szövegek nem kis bugyutaságok, hanem a népi kultúrában letisztult, életbölcsességeket átadó eszenciák. Igazságtartalmuk életkortól független! A gyerekeknek tanítjuk őket, mert ők nagyon fogékonyak rá, a felnőtt pedig nevetségesnek érzi magát, ha ilyesmit dúdolászik - kivéve, ha a gyermekével teszi.
Hadd oldjam fel ezt a rossz érzést! Nyugodtan mondogassuk, dúdolásszuk gyerekkel és önmagunkban is! Jókedvre derítenek, energetizálnak és csupa pozitív üzenettel árasztják el a tudatalattinkat! 

Este van már, alkonyul, / Nyuszi füle lekonyul, / Dorombol a kiscica, / Aludj te is, kisbaba. 

Miért altatjuk a gyereket altatókkal? A nyugalom megteremtésén túl azért, mert ezzel is strukturálni tanítjuk az időt a gyermek számára. Hallottunk már olyan gyerekről, kiskamaszról, aki fél éjszaka a számítógépén játszik, másnap pedig az iskolapadra borulva alszik? Sajnos, nem ritka jelenség. Az altató mondókákkal azt is beírjuk a tudatalattiba, hogy megvan az ideje a pihenésnek. Az sem mindegy, hogy mikor: részesei vagyunk a természetnek, ezzel a mondókával megtanulja a gyerek, hogy este eljön az alvás ideje (azaz nem hajnali kettőkor). Ez egy olyan életterület, amelynek fontosságát főleg azok érzik át, akik alvásproblémákkal küszködnek. Nagyon érdemes a tudatalattinkat altató mondókákkal is edzeni!

Hátamon a zsákom, / zsákomban a mákom, / mákomban a rákom, / kirágta a zsákom, / kihullott a mákom, / elszaladt a rákom.

A világ ok-okozati működését is meg kell ismernie, és meg kell értenie egy gyereknek. Amikor majd a newtoni fizikai alapelveit tanulja az iskolában, számszerűen is be fogja látni, hogy a fizikai világ jelenségei törvények alapján előre kiszámíthatók. Ezt előlegezzük meg a "Hátamon a zsákom..." típusú mondókákkal.

Mese, mese mátka, / Pillangós madárka, / Ingó-bingó rózsa, / Te vagy a fogócska.

Végezetül utolsó mondókánk azt is megmutatja, hogy van a világnak egy másfajta működése is. Varázslatok, csodák is működnek bennünk és körülöttünk. Megtanulhatjuk azt is (a szülővé válásunk is ezt bizonyítja), hogy számíthatunk a csodákra, az élet tele van csodákkal. Biológiai értelemben szülők lettünk, mert egy petesejt és egy hímivarsejt találkozott, majd embergyerekké fejlődött. De ettől a ténytől még sokkal nagyobb és mélyebb gazdagságot nyertünk, amikor szülők lettünk! Legyünk hálásak érte minden nap!
Ha szeretnél még tovább olvasni a témában, keresd fel meseterápiával foglalkozó blogom.

Fotó: maribu/pixaqbay.com

Végh-Fodor Mónika


Végh-Fodor Mónika
Mesetréner-meseterapeuta, a Mesetréning szerzője

Elérhetőségeim:
E-mail: mesetrening@gmail.com
Blog: http://taltosparipa.cafeblog.hu/
Facebook: https://www.facebook.com/taltosparipa
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja