SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Szexuális energiák gyerekkorban

Tóth Nikolett [cikkei] - 2020-11-22
Körömrágás, túlzásba vitt rágógumizás, gyakori partnerváltás, rendmánia, mértéktelen evés, dohányzás. Ez csak néhány azok közül a felnőttkori problémák közül, amiket életünk első korszakainak megoldatlan problémái okozhatnak.
Szexuális energiák gyerekkorban

Szexuális energiák

Szexuális energiák mozgatják a világot. Már egészen kis korban, csecsemők és totyogók személyiségének alakulásáért is felelősek. Így gondolta Freud, az osztrák neurológus és pszichiáter. Szerinte a gyerekek pszichoszexuális állapotokon mennek keresztül, miközben a szexuális energiáikat testük különböző részeire fókuszálják.


Örökre nyomot hagy

Freud úgy vélte, hogy egyes dolgok, mint például a szopizás vagy az ürítés örömforrást jelentenek a gyerekek életében, ugyanakkor, ha ezekkel kapcsolatban probléma merül fel, az frusztrációhoz, pótcselekvésekhez vezethet. A pszichiáter szerint a felnőtteknek abban kell segíteniük a gyerekeket, hogy végig tudjanak haladni ezeken a pszichoszexuális szakaszokon, hogy aztán sikeresen le is tudják zárni azokat. Ha ugyanis valahol megrekednek, akkor fixáció alakul ki. Ez pedig mély nyomot hagy az ember személyiségén, ami felnőttkorban különféle pótcselekvések formájában nyilvánulhat meg.

Mik is ezek a pszichoszexuális állapotok?


ORÁLIS KORSZAK
 

Hány éves korban?

1,5-2 éves korig

Mi az örömforrás?

szopizás, mindent a szájába vesz

Konfliktus

anyamellről való leválás

 

Ebben a korszakban a totyogónak a szopizás az elsődleges örömforrás. Nemcsak akkor szopizik, amikor éhes, hanem akkor is, ha egy kis megnyugtatásra vágyik. Érzi az édesanyja illatát, a bőrének puhaságát, így szoros kapcsolat tud kialakulni közöttük. Másrészt, ebben a korban a gyerek mindent a szájába vesz és rágcsál, így fedezi fel a világot. Ha az anyamellről való elválasztás túl korán, vagy nem megfelelő módon történik, akkor úgynevezett orális fixáció alakulhat ki. Ilyenkor jelenik meg a felnőtteknél a szájukhoz kapcsolódó pótcselekvések sora, mint a rágógumizás, dohányzás, alkoholfogyasztás, túlzásba vitt evés, vagy a körömrágás.


ANÁLIS KORSZAK
 

Hány éves korban?

2-4 éves korig

Mi az örömforrás?

vizelet és széklet visszatartás, ürítés

Konfliktus

szobatisztaságra szoktatás


Ebben a korszakban kezdi el foglalkoztatni a gyerekeket a saját székletük és vizeletük visszatartása és elengedése. Ilyenkor történik a szobatisztaságra nevelés, de nem mindegy hogy hogyan. Ha ugyanis túl szigorú a bilire szoktatás, a gyerek akár napokig is visszatarthatja a székletét. Az ilyen gyerekekből lesznek a rend- és tisztaságmániás felnőttek. Míg ha túl lazán történik a bilizés, a gyerek szabadon szaladgálhat meztelenül a lakásban, akkor felnőtt korára rendetlenné és szétszórttá válhat.


FALLIKUS KORSZAK
 

Hány éves korban?

4-6 éves korig

Mi az örömforrás?

saját nemi szervének felfedezése, fiúk és lányok különbözősége

Konfliktus

szerelmes ragaszkodás az ellenkező nemű iránt

 

Ez az a korszak, amelyben a gyerek megtanulja megkülönböztetni a fiúkat a lányoktól és a saját nemi szervét is elkezdi felfedezni.  Ebben az életkorban hangoznak el leggyakrabban azok a mondatok, hogy feleségül veszem anyucit, vagy ha nagy leszek, akkor apu lesz a férjem. Gyakori, hogy az azonos nemű szülővel rivalizál, míg az ellentétes neműbe szinte szerelmes a gyermek. Ha azonban nem azonosul kellőképpen a lány az anyával, a fiú pedig az apával, akkor Freud szerint a későbbiekben ez akár hiúsághoz, szexuális agresszióhoz vagy exhibicionizmushoz is vezethet.


Mit tehetünk?


Szülőként az a legfontosabb feladatunk, hogy segítsük gyermekünket végig haladni ezeken a pszichoszexuális korszakokon, hogy pótcselekvésektől mentes, boldog, kiegyensúlyozott felnőttekké váljanak. Könnyebb egy korszakon ügyesen végigmenni és lezárni, mint egy felnőttet megváltoztatni.

 

Forrás:
A gyermekkori szexualitás kérdései – mikor problémás és mi okozhatja?
Dr. József István PhD, főiskolai docens - Fejlődéspszichológia
Kép: tookapic képe a Pixabay -en.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja