SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Külföldön élő gyerekek a magyar iskolákban

Eva Erdem [cikkei] - 2020-11-25
2020. elején bombaként robbant a hír: szeptember 1-től nem lehetnek magántanulók a magyar iskolákban. Azért a helyzet ennél sokkal árnyaltabb. A 2020/2021-es tanévtől akkor kérhető az egyéni munkarend, ha a tanuló egyéni adottságai, sajátos helyzete ezt indokolja. Egyik ilyen sajátos helyzet, ha egy gyermek nem Magyarországon él és nem tud bejárni naponta az iskolájába.
Külföldön élő gyerekek a magyar iskolákban

Egyre több magyar család dönt úgy, hogy rövidebb-hosszabb ideig külföldön próbál szerencsét. Sok esetben nem tudják, hogy visszatérnek-e hamarosan, ezért nem szeretnék, ha gyermekeik kiesnének a magyar iskolai rendszerből.

Rajtuk kívül is sok felelős szülő gondolja azt, hogy hiába a külföldi lakcím, a gyermekének meg kell tanulnia magyarul írni- és olvasni, ismernie kell a magyar irodalmat és történelmet.

Ők azok, akik szeretnék, hogy iskoláskorú gyermekeik magántanulóként folytassák tanulmányaikat. Megtehetik ezt? Természetesen. A jogszabályok erre lehetőséget teremtenek.

Szerencsés helyzetben vannak azok, akik már túl vannak a beiskolázáson, és adott számukra mely oktatási intézmény vezetőségét bírják rá, hogy engedélyezzenek számukra egyéni munkarendet. Aki korábban költözött külföldre, minthogy első osztályos legyen a gyereke, annak nehezebb lesz befogadó intézményt találnia. Vannak szerencsére azonban olyan alapítványi iskolák, melyek – valamennyi éves támogatási díj befizetése után – ezt szívesen vállalják.

Ezután a következő lépés a friss jogszabály értelmében, hogy engedélykérelmet kell benyújtani az Oktatási Hivatal részére. A kérelemben természetesen indokolni kell az egyéni munkarend jogosságát (esetünkben a külföldi lakcímet), be kell nyújtani a külföldi iskola igazolását arról, hogy ott tanul a gyermek. A kérelem postán is benyújtható, és a hivatal nagyon rövid határidővel ki is adja az engedélyt (legalábbis az általam ismert példákban mindig megadta).

Ezután nincs más hátra: a szülőre hárul a teher, hogy felkészítse gyermekét a következő tanév anyagából. Sok esetben az otthoni iskola folyamatos támogatást nyújt ehhez – az alapítványi iskolák ezt vállalják is – más esetekben kevés a támogatás év közben, de a vizsga előtt mintasorokat adnak, segítséget nyújtanak a tanárok. Külföldön élő gyermeknek elég évente egyszer vizsgát tennie az adott év anyagából. Természetesen erre nyáron, a tanév végét követően szokott sor kerülni.

Sokan tehetik fel a kérdést: szükség van erre? Ezt minden családnak önállóan, saját terveiket figyelembe véve kell eldönteni. Azt biztosan állíthatom, hogy egy általános iskolás gyermek megbirkózik ezzel a feladattal, és csak nyer azzal, hogy egy második nyelven, egy második tanrend alapján is tanul.


Kép: Alexis Brown / Unsplash

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja