SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Autóban felejtett baba szindróma: veled is megtörténhet!

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2019-08-05
Hiába a sok figyelmeztetés, évről évre megtörténik: a szülő elfelejti kitenni a babát a bölcsődében, s mire munkája végeztével visszaszáll az autójába, már csak a gyermek holttestét találja a hátsó ülésen. A társadalom háborog: az ilyen nem szülő, őt kéne a forró autóba zárni. Pedig egyes kutatók szerint hasonló hiba bárkivel előfordulhat.
Autóban felejtett baba szindróma: veled is megtörténhet!

„Velem ugyan nem! Én annál jobban szeretem a gyerekemet, mint hogy fél napra elfeledkezzem róla!” - hördülhet most fel bárki. Ha így gondolod, sajnos nincs igazad.

2018-ban 52 gyerek halt meg a forró autóba zárva Amerikában. Idén június végéig ez a szám 24. Legutóbb egy apa felejtette a hátsó ülésen az egyéves ikreit. David Diamond, a Dél-floridai Egyetem pszichológus professzora azt vizsgálta, mi ment végbe a szülők memóriájában, amikor mindez megtörtént, és úgy találta, az ilyen jellegű feledékenységnek semmi köze a gondatlansághoz.

Ha nem gondatlanság, akkor mi? Memóriazavar. Olyan, ami szó szerint bárkivel előfordulhat. Azzal is, aki biztos benne, hogy vele ugyan nem. Sőt, azzal a leginkább.

„A legrosszabb, ahogy egy szülő erről a kérdésről gondolkodhat az, ha elhiszi, hogy ő védve van az ilyen balesetek ellen” – állítja Janette Fennell, a KidsAndCars.org alapítója. Ha ugyanis meg vagy róla győződve, hogy te túl okos vagy gondoskodó vagy ahhoz, hogy ilyen jellegű tévedéseket kövess el, a megfelelő óvintézkedéseket sem fogod megtenni, valóban veszélybe sodorva a gyermekedet.

A nyár két ok miatt különösen kockázatos időszak. Egyrészt ilyenkor forrósodik fel leghamarabb az autó, másrészt ebben az időszakban a családok nem az év közben megszokott rutin szerint élnek. Szabadságok, nyári táborok, nagyszülőknél töltött napok – mind olyan elfoglaltságok, amelyek felborítják a megszokott ritmust. Egy kellően kimerült, stresszes agynak ennyi elég is ahhoz, hogy pillanatnyilag kikapcsoljon.

Dr. Diamond szerint ilyenkor agyunknak kétféle funkciót kell üzemeltetnie: a prospektív emlékezet lehetővé teszi, hogy észben tartsuk egy jövőbeli feladat elvégzését, a szemantikus emlékezet pedig sokkal mélyebben bevésett, alapvető tudás, amely segít a napi feladatok rutinszerű elvégzésében. Stressz vagy fáradtság hatására gyakori, hogy a prospektív emlékezet nem működik megfelelően. Ahogy mindenkivel megesett már, hogy csak otthon jutott eszébe, hogy hazafelé még be kellett volna ugrania a postára, ugyanúgy sajnos az is előfordulhat, hogy ha nem az a szülő viszi a bölcsődébe a gyereket, aki rendszerint szokta, egyszerűen elfeledkezik róla.

Éppen ezért nagyon fontos, hogy tudd: veled is megtörténhet! A szakértők azt javasolják, hogy szokjunk rá olyan rutinszerű cselekedetekre, amelyek csökkentik a veszélyt:

  • Legyen a mindennapos gyakorlat része, hogy kiszállás előtt mindig vetsz hátra is egy pillantást.
  • Szokj rá, hogy a táskádat a hátsó ülésen tartod, hogy kiszálláskor mindenképpen oda kell fordulnod
  • Ha a megszokottól eltérő rutin szerint alakul a nap, állíts be emlékeztetőt a telefonodon
  • Az intézmények azzal segíthetnek, ha minden előre nem jelzett hiányzás esetén értesítik a szülőket.

Ne feledd: veszélyt azzal csökkentheted, ha belátod, neked is szükséged van arra, hogy óvintézkedéseket tegyél.

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: nile / pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja