SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A hálózat csapdájában, avagy az internetes zaklatás: vedd észre időben a jeleket!

Zsoldos Ágnes [cikkei] - 2020-12-02
A technikai fejlődésnek köszönhetően egyre komolyabb problémát jelent a kiskorúakat érintő internetes zaklatás. Utóbbi egyik legnagyobb veszélye, hogy mindössze pár kattintással akár tömegek számára is elérhetővé lehet tenni a sértő tartalmakat. Vajon a te gyermekedet érinti az internetes zaklatás? A következő jeleket figyeld!
A hálózat csapdájában, avagy az internetes zaklatás: vedd észre időben a jeleket!

Míg régen többnyire az iskolában érte zaklatás a gyerekeket, napjainkban szinte bárhol utolérhetők a gyanútlan áldozatok. Telefonon, e-mailben vagy a közösségi oldalakon is ki vannak téve a veszélynek. Ezt pedig sosem szabad félvállról venni, különösen, ha kiskorú az elszenvedője. A zaklatás súlyosbodásával nő az áldozatok szorongása, kialakulhat a depresszió, de egyéb, a stresszhez kötődő egészségügyi problémák is megjelenhetnek náluk.

Melyek lehetnek a legfőbb figyelmeztető jelek?

Ha a következőket tapasztalod, internetes zaklatásra gyanakodhatsz:

  • a gyerek hirtelen visszahúzódó lesz
  • csökken az önértékelése
  • romlik az iskolai teljesítménye
  • jelentős változás következik be a hangulatában
  • idegessé válik, ha sms-e vagy e-mailje érkezik
  • kevesebbet találkozik a barátaival, hobbiját is elhanyagolja

Miért titkolják a gyerekek, ha baj van?

A gyerekek gyakran félnek a szüleik reakciójától. Lehet, hogy ők is követtek el hibát, például óvatlanul osztottak meg magukról egy olyan képet a közösségi médiában, amivel valaki visszaélt. A leszidást azonban nem szeretnék vállalni, éppen ezért magukba fojtják problémáikat, és egyedül próbálják megoldani.

Mit tehetsz szülőként?

A jó szülő-gyerek kapcsolat kialakítása az ilyen esetek megelőzése szempontjából is kulcsfontosságú. Mindig éreztesd vele, hogy bármi történik, rád számíthat. Ha bebizonyosodik, hogy gyermeked is érintett, biztasd arra, hogy ne válaszoljon zaklatójának, mert csak olaj lehet a tűzre.

Az internetes zaklatás elleni védelemben a biztonsági funkciók nyújtotta lehetőségek is sokat segíthetnek. A legismertebb közösségi oldalon, a Facebookon például van mód arra, hogy a gyerek szabályozza, ki milyen megosztott tartalmát láthatja. Sőt, ha valaki zaklatja, az illetőt azonnal le is tilthatja. Ennek ellenére előfordulhat, hogy a zaklatás súlyos méreteket ölt, és a zaklató talál más módot, hogy a gyerek közelébe férkőzzön. Bármit küld – kép, szöveg, egyéb fájlok – érdemes megőrizni bizonyítékként arra az esetre, ha a rendőrség bevonására is szükség lenne.

 

Indexkép: Mitrey/pixabay.com

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)
A szerkesztő ajánlja