SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Te bent hagyod egyedül a gyereked az autóban?

Martincsevicsné Jenei Gizella [cikkei] - 2021-01-29
Csak fizetek a kúton, csak beugrok egy kenyérért vagy cigiért. Addig miért venném ki a gyereket a kocsiból? Vagy mégis ki kellene?
Te bent hagyod egyedül a gyereked az autóban?

Tél van, nem könnyű gyerekkel utazni. Sok a ruha, nehéz bekötni, bonyolult kivenni, esetleg elaludt és nem akarod felébreszteni. Nem könnyű döntés. Ha felébreszted, akkor vállalod, hogy nyűgös lesz és a bolt közepén fogja végig üvölteni azt a pár percet, amíg te fizetsz.  Ha bent hagyod a kocsiban, akkor pedig a lelkiismereteddel nem tudsz elszámolni, és folyamatosan a kocsit lesed az ablakból.

Számos történtet lehet hallani azzal kapcsolatban, hogy ki hogy oldja meg, ha pár perce be kell ugrania valahova. Egy új-zélandi anyuka például úgy döntött, hogy nem ébreszti fel a gyermekét, amíg bemegy és elintézi a bevásárlást. De nem csak egyszerűen ott hagyta a babát, hanem egy cetlit is ragasztott az autóra azzal a felirattal, hogy ha bármire szüksége van a gyereknek, akkor milyen telefonszámon hívhatják fel. Az eset nem is derült volna ki, ha egy másik anyuka, aki pont az alvó kisbaba mellé parkolt be, fel nem hívja az anyukát és a rendőrséget. Az említett anyukát a rendőrség megbüntette, amiért magára hagyta a gyermekét.

Vajon nálunk mennyire gyakori, hogy magára hagyják a gyerekeket a szülők, amíg elintéznek pár dolgot?

Az internetes fórumokon gyakran előtérbe kerül ez a téma. A vélemények megosztók, a támogatók és az ellenzők oldalán is szép számmal vannak szülők.

Azok, akik azt mondják, hogy nem hagynák soha magára a gyermeket, az alábbi okokat hozzák fel magyarázatként:

  • Ha a gyermek felébred, akkor megijed, hogy egyedül hagyták. Ez különösen akkor rémisztő, ha úgy aludt el, hogy még ott volt mellette az anyukája. Hatalmas érzelmi traumát jelenthet ez számára.
  • Bárki, akár rossz szándékkal is odaléphet az autóhoz, amíg egyedül van a gyerek. A gyerek megijedhet és borzasztó élményeket szerezhet, hiszen nincs ott vele senki, aki megnyugtatná.
  • A gyermeket elrabolhatják. Az is lehet, hogy az autót lopják el, és nem törődnek a gyermekkel.
  • A túl hideg, illetve a túl meleg időjárás veszélyt jelenthet egy autóban bezárt gyermekre.
  • Egy véletlen baleset következtében nincs, aki segítsen a gyermeknek. Bármikor beleütközhet egy másik autó.
  • Berepül valamilyen bogár és megcsípi a gyermeket.
  • Bármi történhet a szülővel a boltban vagy a boltba menet közben. Ha elveszti az eszméletét, akkor akik neki segítenek, nem is tudják, hogy a gyerek a kocsiban maradt.

A másik tábor pedig így vélekedik a dologról:

  • Ha kitépi a kezét a gyerek a szülei kezéből, akkor sokkal nagyobb veszélyben van egy forgalmas parkolóban, mint a kocsiban.
  • Ha a benzinkúton látom bentről a gyereket, akkor semmi baja nem lehet. Egy perc alatt odaérek, ha szüksége van rám.
  • Ha ő szeretne bent maradni, mert például olvas vagy zenét hallgat, akkor miért ne.

 

Természetesen nem mindegy, hogy hányéves gyerekről van szó, milyen környéken, milyen napszakban és mennyi időre hagyjuk magára a gyermeket. Szülőként ebben a kérdésben is sokan sokféleképpen vélekednek. A döntés mindenkinek a saját kezében van.

Kép forrása: Helena Jankovièová Kováèová fotója a Pexels oldaláról

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja