SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Festék, gyurma, kréta a természetből

Családinet [cikkei] - 2011-07-06
Ezek az anyagok itt vannak körülöttünk, csak ki kell nyújtani a kezünket értük. A növényeket kiránduláson is gyűjthetjük, melyek semmilyen mérgezést nem okoznak, többségük hipoallergén is. Nem csak a festegetésben, de a festékek elkészítésében is szívesen részt vesznek a gyerekek, igazi boszorkánykonyha lehet a kotyvasztásuk...
Festék, gyurma, kréta a természetből

Ezek a színek nagyon fognak, ezért olyan ruhában fessenek a gyerekek, amit nemfest sajnálunk, és érdemes nejlon, vagy gumikesztyűt is használnunk.

Lássuk színek szerint, hogy milyen növényekből nyerhetünk festékanyagot:

Sárga színhez: rebarbaragyökér, pitypangvirág, nyírfalevél, kamillavirág, a fűszerek közül Curry, sáfrány. Világossárgától a rozsdabarnáig: hagymahéj.
Piros: piros répa, csipkebogyó tea, mályva tea, meggy.
Kék: bodza, áfonya.
Lila: vöröskáposzta-levél, szeder, áfonya, feketeribizli.
Zöld: málna, szeder, berkenye levele, csalán, spenót, petrezselyem.
Homokszín: nyírfakéreg.
Barna: az éretlen dió puha héja.
Barna-fekete: fekete tea, erős feketekávé.

A természetes festék elkészítése:

Kevés vízben feltesszük főni a növényt olyan lábasban, amit már nem akarunk másra használni. Közepes lángon, kb. 10 percig főzzük, míg pépes masszát nem kapunk. A főzetet leszűrjük, majd üvegekbe öntjük a levét. Ha bogyókból nyerjük a színezéket, akkor  ezeket célszerű villával átnyomkodni egy szitán, hogy kijöjjön a gyümölcs leve. A leveles növények főzetét elég kevés vízzel hígítani.  
   
A zöld dió héját
kevés vízben áztassuk egy napig,  majd nyomkodjuk át egy szitán, és máris lehet vele festeni.

A fel nem használt színezékek hűtőszekrényben napokig elállnak.

Tempera, ujjal kenhető festék készítése:

Hozzávalók:
2 púpozott evőkanál búza, vagy rozsliszt,
1/8 l hideg víz, 3/8 l forró víz,
2 teáskanál cukor.
Tálkák, lezárható üvegek a színeknek.

Elkészítés:
A hideg vízben elkeverjük a lisztet, majd felöntjük forró vízzel. Folyamatos keverés mellett felforraljuk, majd hozzá adjuk a cukrot. A pépet tálkába öntjük és hozzákeverjük az elkészített festéket vagy az ételszínezéket. Ezután üvegekbe töltjük a masszát. A híg festék ecsettel kenhető.



Érdekes effektusok keletkeznek, ha sűrítjük a magunk készítette festékanyagokat. Cukrot, lisztet utólag is  tehetünk a festékekbe.

Homok, csiriz és festék keverékéből még érdekesebb festéket készíthetünk Ezt akár spaklival is fel lehet vinni nem csak kézzel.  
 
Két gyurma recept

1. Egy tálba tegyünk 1 csésze sót, két teáskanál citromsavat, 2 evőkanál olajat, 2 csésze lisztet. Főzzünk fel két közepes csészényi vizet, majd öntsük a keverékre. Végül tegyünk hozzá ételszínezéket, vagy természetes festéket és jól keverjük össze az egészet a mixerrel.

2. 40 dkg liszt, 20 dkg só, 2 evőkanál timsó (háztartási boltban, gazdaboltban kapható), 2-3 evőkanál olaj, l víz. Ételfesték vagy növényi festék.       
 
Elkészítés:
Keverjük össze a lisztet, sót, öntsünk rá ½ l forrásban lévő vizet, adjunk hozzá 1 evőkanál olajat és tegyünk bele egy késhegynyi ételszínezéket. Ha nem elég élénk a szín, tehetünk többet is, majd az egészet egyenletes tésztaszerű masszává gyúrjuk. Ha még morzsalékos a massza, kevés olajat adjunk hozzá, ne vizet. A kész gyurma nejlonzacskókban vagy légmentesen zárható dobozokban eltartható, de a masszát meg is száríthatjuk.  Szárazon könnyen fel tudjuk porszívózni a szőnyegről.

Aszfaltkréta

Hozzávalók:
Gipszpor, forró víz, ételszínezék vagy növényi festék.
Öntőformának: kisebb henger formájú dobozok, műanyag gyógyszeres dobozok, filmdobozok, stb.

A gipszet és a vizet 2:1 arányban összekeverjük és ételszínezéket, vagy növényi festéket adunk hozzá. Amikor a nyitott dobozokban megkeményedik a kiszáradt gipsz, oldalt felvágjuk az edénykéket és óvatosan kiszedjük a krétát.

Szappanbuborék készítése

Hozzávalók:
250 ml víz, 3 teáskanál mosogatószer vagy babahabfürdő, 3 teáskanál étolaj, 4 teáskanál cukor. Az egészet egy nagyobb csészében jól összekeverjük és kész.


Ugye, hogy néhány egyszerű és többségében otthon is megtalálható természetes anyagból, milyen nagyszerű és környezetbarát kellékeket gyárthatunk a kézműveskedéshez? Próbáljátok ki ti is!

Kellemes festegetést!smiley

Fotó: www.foter.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja