SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ezen az alsó tagozatos matekpéldán vitatkozik az internet - szerinted mi a megoldás?

Tóth Nikolett [cikkei] - 2023-03-29
Nagy port kavart az interneten egy egyszerűnek tűnő, általános iskolai alsó tagozatos matematika példa. Az eredményen azonban hosszasan vitatkoztak a kommentelők. Mutatjuk a feladványt és a helyes megoldást!
Ezen az alsó tagozatos matekpéldán vitatkozik az internet - szerinted mi a megoldás?

1? 4? Vagy esetleg valami más az eredmény?

A Twitteren január 15-e óta kering egy poszt, ami később a Facebook felhasználók körében is elterjedt: egy matematikai feladat. Egyszerűnek tűnik, mégis más és más eredmények születtek a felhasználók között. A nagy vitákat kiváltó posztra a qubit.hu figyelt fel.
 

 

Kiderült, hogy az eredmény attól is függhet, hogy a feladat megoldója melyik országban járt iskolába.

Sokaknak már a feladat értelmezése is gondot jelentett. Megszólaltak ugyanis olyanok, akik nem találkoztak még azzal, hogy az osztást két pont (:) jelölje. 

Van aki szerint a válasz érettségiig 4, később pedig - azoknál, akik egyetemen vagy főiskolán komolyabban foglalkoznak a matematikával - az eredménynek 1-nek kell lennie. 
 

matekfeladvany


Így oldd meg a feladványt!

A lap különböző szakértőket kérdezett meg arról, hogy kell megoldani a faladatot, és hogy mi az eredmény. Egy általános iskolai matematikai tanár így vezette le, hogy jutunk el addig, hogy a megoldás 4 legyen: 

"Először a zárójelben lévő műveletet kell elvégezni, majd a továbbiakban így alakul a feladvány: (36:3·2):6=(12·2):6=24:6=4”

Egy fizikus azt fejtegette, miként lehet az 1-re jutni, mint megoldás. Ő azt is elmondta, hogy mivel a szorzás és osztás azonos rendű művelet, ezért ha nincs zárójel, akkor balról jobbra kell haladni. 

"Szóval a kivonás az első a zárójelben: 8-6 = 2. Ezek után ami marad a számlálóban: 36:3·2, de a sorrend balról jobbra, tehát (36:3) 2 = 12·2 = 24, a végeredmény 24/6 = 4. DE: kérdés, hogy attól, hogy a szorzás jelét a zárójel előtt nem írtuk ki, elsőrendűbb lesz-e a példában szereplő szorzás, hiszen olyan, mintha összevonódna a zárójellel. Ezt implicit szorzásnak is szokás hívni. Ha kitehette volna a szorzás jelét, de nem tette ki, akkor az egyértelmű, mert egyébként zárójelezni kellett volna. Én emiatt az implicit szorzás elsőbbségét használnám, azaz 36:(3·2) = 6, és akkor 6/6 = 1.”

Indexkép: Depositphotos.com

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)
A szerkesztő ajánlja